2022 Yaz Tatilinde Gezilecek Yerler

0 31

Türkiye’de özellikle de 2022 yaz tatilinde gezilecek yerler o kadar fazla ki… Hadi başlayalım o zaman.

Doğaya, denize, güneşe artık hasret kaldık bu koronavirüsü yüzünden. Eğer ki siz de bizimle aynı fikirdeyseniz 2022 yaz tatilinde nereye gidilir? Sorusunu kendinize soruyorsanız, mükemmel bir gezi rotası oluşturmanıza yardımcı olabiliriz.

2022 Yaz Tatilinde Gezilmesi Gereken Yerler

Yaz tatili ile ilgili herhangi bir plan yapmaya şimdiden başlamanız gerekecek. Erken davranmak, rezervasyon avantajlarından faydalanmak istiyorsanız elinizi çabuk tutun yoksa gezecek o kadar çok yer var ki zamanınız size yetmeyebilir Bunun sebebi ise Türkiye, hakikaten de bir tatil cenneti.

Alternatifler arasında tercih yapmak oldukça zor fakat 2022 senesi açısından tatil için gezilecek yerleri arıyorsanız birkaç tanesini burada yazacağız.

İzmir-Alaçatı

Yaz tatillerinin olmazsa olmazlarından biri olan Alaçatı, rüzgar değirmenleri ile meşhur. Otantik çarşısı başta olmak üzere golf tutkunlarına adeta seslenen hırçın denizi ile, mekanlarının şık olmasıyla ve otellerinin butik olması ile rengarenk bir yaz tatilinin tam yeri. Buraya geldiğinizde 150 yıllık yel değirmenlerini yakından görecek ve taş evlerin fotoğrafını çekmeden duramayacaksınız. Şansınızın da yaver gitmesi ile beraber sörf müsabakalarına denk gelebilirsiniz. Sörf müsabakalarını izlemek, size bambaşka bir deneyim yaşatacak. Alaçatı of festivali ise katılmanız gereken bir başka etkinlik.

Balıkesir-Ayvalık

Yoksa sizde Ayvalık denildiğinde sadece tostunun meşhur olduğunu mu düşünüyorsunuz? Peki ya tatil beldeleri, Cunda Adası, sarımsaklı plajı, şeytan sofrasına ne demeli? Rakı balık ve Ayvalık üçlüsünün adeta kafa kafaya verdiği, denizin soğuk haliyle teninizi adeta okuyacağı bir yerden bahsediyoruz. Özellikle de Cunda; tarihin, gece hayatının ve alışverişin merkezi konumunda. Burada göreceğiniz taşocakları başta olmak üzere nostaljik evler sizi adeta kendine hayran bırakacak.

Unutmadan söyleyelim buraya gelmişken uzun seneler öncesine dayanmakta olan sabun ve zeytinyağı fabrikalarını ziyaret etmeden geçmeyin. Burada yapacak çok şey var!

Artvin-Şavşat, Borçka

Ailenizle beraber özellikle de kafa dinlemek, kalabalıktan uzak durmak, doğa ile iç içe bir yaşam alanı istiyorsanız burası tam size göre nokta Şavşat ile Borçka, Karadeniz’in iki değerli incisi konumunda. Burada yeşilin binbir tonunu görebileceğiniz gibi hayata yeniden gelmiş olacaksınız. Doğa harikası alanları ile burası, sizi mükemmel şekilde misafir edecek.

Burada sayısız yayla ve şelale manzaraları ile adeta gözlerinizi ve ruhunuzu duyurmak açısından sizi bekleyen mükemmel manzaralar var. Maral şelalesi, Karagöl, Maçahel yaylası bunlardan sadece birkaçı.

Kırklareli-İğneada

Bu sevimli yer, Karadeniz’in özellikle de dalgalı kıyılarında bütün güzelliği ile adeta arz-ı endam yaratıyor. Mavi ile yeşilin kendine hayran bırakan ahengini izleyeceğiniz, eşsiz doğa harikası ile büyülen edeceğiniz bir yer burası.

Van

Evet Van. Doğu Anadolu Bölgesi’nin İran sınırına konumlanmış, bir tarafında Süphan Dağı diğer tarafında Van gölü etrafında Van kalesi ve Akdamar kilisesi… Burada saymaya çalışırsak satırlara sığmayacak derecede mükemmel güzellikleri barındıran Van kentine gitmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle de Türkiye’nin her neresinde yaşıyorsanız yaşayın havaalanı ile ulaşım başta olmak üzere karayolu ve tren hatları ile ulaşımın sağlandığı harika bir yerdir burası. En çok tercih edilen havayolu ile ulaşım ağını tercih etmeniz durumunda Van Ferit Melen havaalanına iner inmez rent a car firmalarının araçlarını kiralayarak Van şehir merkezinde bulunan bol yıldızlı otellere gidebilirsiniz. Rotanızı oluşturmadan önce Akdamar kilisesi başta olmak üzere Van kalesi, Van kedi evi, Van meşhur kahvaltı salonları, Van Edremit sahil, daha fazla açılmak istiyorsanız Van ilçelerinde bulunan tarihi kaleler, yapıtlar, anıtlar…

Konakladığınız yerde sabah kalktığınızda meşhur Van kahvaltısı sofrasını tercih etmenizi öneriyoruz. Mükemmel bir kahvaltıdan sonra Van kentini kolaçan edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.