3 Günlük Chicago Gezisinden Gezilecek Yerler

0 168

Chicago’da gezilecek yerler arayanlar için, öncelikle bu şehrin ABD’nin en popüler şehirlerinden biri olduğunu belirtelim. Size, gezmek ve görmek adına çok fazla seçenek sunan bu şehir Illinois Eyaleti’ne bağlıdır. Hem kültürel özellikleri hem de mimari açıdan özel bir yere sahip olan Chicago’yu gezmek için size 3 gün asla yetmeyecektir. Bilmediğiniz bir kente ziyarete giderken mutlaka ön araştırma yapmanız tavsiye edilir. Evet, ellerimizde akıllı telefonlarımız var ama her zaman yazılı bir seyahat rotası oluşturmak çok daha akıllıcadır. O halde gelin, Chicago’da gezilecek yerleri not edelim. Kendinize öyle bir rota çizin ki, bu gezi tamamlandığında, Chicago’yu tam anlamıyla yaşamış olun.

Navy Pier’e Uğramadan Başlamayın

ABD’nin üçüncü en büyük kenti olan Chicago ilk defa 1916 yılında ziyarete açılan bir eğlence parkı olan Navy Pier’i ziyaretçilerine sunuyor. Yaklaşık 50 dönüme sahip bir iskeleyi görebilirsiniz. İçin de ücretsiz konser ve filmlerin sahnelendiği Polk Bros Park’ı da görebilirsiniz. Dönme dolapları kullanarak eşsiz Michigan Gölü manzarasını da mutlaka seyretmelisiniz. İskelede Chicago Çocuk Müzesi’de bulunuyor. 

Kültürel Etkinlikler İçin Milennium Park

Millenium park chicago gezilecek yerler

Siz de birçok kişi gibi kültürel etkinlik seviyorsanız, bu parka mutlaka uğramalısınız. 2004 yılından beri faaliyette olan park yine Michigan Gölü kenarında yer alıyor. Film gösterimlerinin yanı sıra konser seçenekleri de bulabilirsiniz. Parkta yerel sanatçılar için galeriye gidebilir ve onları görebilirsiniz. Unutmadan belirtelim Chicago’yu rahat bir şekilde keşfetmek için şehir içinde üzeri açık arabalarla şehir turu yapmanız mümkündür. 

Chicago Sanat Enstitüsü’nde Sanata Dair Birçok Şey Var

Chicago art institute Chicago Gezilecek Yerler

Chicago denince akla gelen bu enstitü (Chicago Art Institute) 1879 yılından beri faaliyet gösteriyor. ABD’de ikinci en büyük sanat müzesi olarak karşımıza çıkıyor. Burada Picasso, Van Gogh ve Monet gibi birçok ünlü ressam ve müzisyenin eserlerine rastlayabilirsiniz. Özellikle farklı kültürlere dair bir izlem de sizi bekliyor. Müze içinde 3 adet kafe de bulunuyor.

Çocuklarınızı Shedd Aquarium’dan Mahrum Etmeyin

Shedd Akvaryumu Chicago Gezilecek Yerler

Eğer Chicago gezinizi çocuklarla planladıysanız ve Chicago’da gezilecek yerler arıyorsanız 1930 yılından beri faaliyette olan bu akvaryuma onları mutlaka götürmelisiniz. Dünyanın en büyük akvaryumlarından biri kabul edilen bu yerde son derece şık bir mekân göreceksiniz. Akvaryumu ziyaret ederken, köpek balığı besleme turlarına da katılmanız mümkündür. Akvaryum içinde yaklaşık 32000 civarında bir hayvan çeşitliliği var. Akvaryum içinde özel sergiler ve uygulamalı eğitimler için ekstra ücret ödemeniz gerekir. Çok hoş bir uygulama olarak sizi deniz memelisi eğitmeni olarak bir günlüğüne işe bile alabiliyorlar. Burada ilk defa beyaz balina ya da penguen görmeniz muhtemeldir. 

Karnınız Acıktıysa Chinatown’a 

chinatown chicago gezilecek yerler

Chicago’da yemek yeme sizi biraz maddi anlamda zorlayabilir. Ama şehir merkezine oldukça yakın olan Chinatown size hem leziz tatlar hem de uygun fiyatlar sunar. Özellikle siz de Asya yemeklerini sevenlerdenseniz mutlaka hem karnınızı doyurmak için hem de bir görmek için uğrayabilirsiniz. 

Artık Doyduysanız Gezmeye Devam

field musem chicago gezilecek yerler

1893’te açılan Field Doğal Tarihi Müzesi’ni mutlaka görmelisiniz. Güney Loop bölgesinde bulunan müzeye şehir merkezinden ulaşmak oldukça kolaydır. İçinde jeoloji, botanik, zooloji ve antropoloji de dâhil olmak üzere çok fazla esere rastlayabilirsiniz. Çocuklarla geldiyseniz onların ilgisini de çekecek olan bu müze de en büyük ve kapsamlı şekilde korunmuş olan bir Dinozor iskeleti de görmeniz mümkündür. Üstelik 3 katlı bir Mısır mezarı ile beraber Nil üzerindeki yaşamı anlatan interaktif temsiller de çok dikkat çekiyor. 

Bizim Kadar Fazla Olmasa da Burada da Çeşme Var

Buckingham cesmesi chicago gezilecek yerler

1927 yılında inşa edilen Chicago Buckingham Çeşmesi’ni görmeden buradan ayrılmayın. Çok büyük bir çeşme olarak tasarlanan bu ikonik çeşme Art Deco tarzında tasarlanmış. Saat 08.00-23.00 arası görsel bir su şöleni sunulan çeşme de akşam vakti ışıklarla da etkili bir görüntü oluşturuluyor. O yüzden akşam saatleri görsellik adına sizi daha da etkileyebilir. Gittiğinizde orada özellikle akşamları çok fazla fotoğraf çeken kişiyle karşılaşabilirsiniz. 

Skydeck Chicago (Willis Kulesi) Mutlaka Görmelisiniz

skydeck chicago gezilecek yerler

Yapımı 3 yıl süren Willis Kulesi 1974 yılından v-beri faaliyettedir. Buraya çıkmak size bir miktar adrenalin salgılatabilir. Ledge adı verilen cam tabanlar üzerinde durmak, doğrusu cesaret istiyor. Bu 100 katlı kule, hem yerli hem de yabancı turistleri kendine çekmeye devam ediyor. Grant Park üzerinden buraya kolayca ulaşmanız mümkündür.

Chicago’yu gezmek için size üç gün yeterli olacaktır. En fazla 4 gün içinde bu enfes şehri mantıklı yapılmış bir seyahat rotasıyla turlayabilirsiniz. Aslında Chicago e pahalı şehirlerarasında yer alıyor. O yüzden bu süreyi aslında orta bütçeli bir gezi için verebiliriz. Yoksa şehirde gerçekten çok fazla gezilecek yer bulmak mümkündür. Gezi planlamak için bahar aylarında tercih etmek çok dah rahat ve görselliği yüksek bir gezi yapmanızı sağlayabilir. Siz de Chicago’da gezilecek yerler arıyorsanız yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.