Adını kadınların gücünden alan yerler

0 15

Kadınlar, dünyanın farklı yerlerinde kahramanlıklarıyla öne çıkıyor. Bazı şehirler ve kasabalar adını bu güçlü kadınlardan alıyor. Kahraman kadınların adını günümüze taşıyan yerleri keşfetmeye ve bu efsane isimlerin hikayelerini öğrenmeye hazır mısınız?


Adını bir kadından alan tek ülke Santa Lucia

Karayipler'de Küçük Antiller'in bir parçası konumunda olan ve coğrafi açıdan Orta Amerika'ya dahil edilen ada ülkesi Saint Lucia.
Karayipler’de Küçük Antiller’in bir parçası konumunda olan ve coğrafi açıdan Orta Amerika’ya dahil edilen ada ülkesi Saint Lucia.

Karayipler’deki Santa Lucia adını bir kadından alan dünyadaki tek ülke olarak öne çıkıyor. Efsaneye göre bu adanın ilk ziyaretçileri 13 Aralık’ta yaşadıkları bir gemi kazası nedeniyle buraya yerleşmiş. Avrupa’da 13 Aralık’ın Saint Lucy Günü olarak kutlanması nedeniyle yerleşimciler de adaya onun adını vererek onurlandırmışlar.

Saint Lucy’nin 3. yüzyılda Sicilya’da soylu bir ailenin kızı olarak doğduğu biliniyor. Zamanında annesi onun için zengin bir Pagan ailesinin oğluyla evlilik ayarlamış. Kendisini insanlara yardım etmeye adayan Lucy evlenmek istememiş ve mirasını dağıtarak fakirlere yardım etmiş.

İmparator, Lucy’nin evlenmeyerek fakirlere yardım etmesini imparatorluğun imajını zedelemesi olarak görmüş ve onu ölümle cezalandırmış. Rivayetler kaynağına göre değişiklik gösteriyor ancak Lucy’nin bütün hayatını adadığı yardımseverliği tüm dünyaya örnek oluyor.


Eva Peron’un şehri Ciudad Evita

Buenos Aires şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Ciudad Evita şehri.
Buenos Aires şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Ciudad Evita şehri.

Greater Buenos Aires bölgesinde bir şehir olan Ciudad Evita, Arjantin’in Ulusal Tarihi Anıtı olarak kabul ediliyor. 70 bin nüfuslu şehir, adını Arjantin’in efsanevi First Lady’si Eva Peron’dan alıyor. Eva, Los Toldos köyünde yoksul bir ailenin kızı olarak doğmuş. 15 yaşındayken başkent Buenos Aires’e taşınmış ve genç yaşında aktris olarak kariyerine başlamış.

1944 yılında San Juan şehrindeki deprem mağdurlarına yardım için sahne aldığı yardım etkinliğinde Albay Juan Peron’la tanışmış ve bir sonraki yıl evlenmişler. İşçilerin durumunu düzeltmek için yoğun çaba gösteren Juan Peron 1946 yılında Başbakan olmuş ve üst üste iki kez daha seçilmiş.

Eva Peron, karşılaştığı tüm güçlüklere karşı koyarak kadınların oy verme hakkını elde etmesini sağlamış. İşçi sendikalarına destek vermiş, kadın hakları için aktif çalışmış, çocuklar için yardım kampanyaları düzenlemiş ve fakirlere yardımda bulunmuş. Arjantin halkı tarafından çok sevildiğinden kendisine “Küçük Eva” anlamına gelen “Evita” lakabı takılmış. Eva Peron, dünya çapında kadın ve işçi haklarını koruyan bir efsane haline gelmiş.


Bir kadının kahramanlığını yaşatan bölge Hart County

Amerika Birleşik Devletleri'nin Georgia eyaletinde yer alan ve adını Nancy Hart’tan alan Hart County.
Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia eyaletinde yer alan ve adını Nancy Hart’tan alan Hart County.

Georgia eyaletindeki Hart County, adını Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında öne çıkan Nancy Hart’tan alıyor. Sert ve hünerli bir savaş kahramanı olan Hart’ı onurlandırmak için, bu bölgeye onun adı verilmiş.

İhtilal zamanında İngiliz askerler Hart’ın evine gelerek kendilerine hindi pişirmesini istemiş. Yemeği pişiren Hart, askerlerin yemek odasına girerken tüfeklerini kapının önünde bırakmasını fırsat bilerek silahları onlardan uzaklaştırmış. Hart, daha sonra yemek yiyen askerleri rehin almış ve karşılık verenleri askerleri etkisiz hale getirmiş.

Nancy Hart’a dair anlatılan hikayeler, henüz belgelerle desteklenememiş. Ancak bu kahramanlık öyküsü önemli bir bölgeye bir kadının adını vermiş.


Bir imparatoriçenin adını taşıyan kasaba Terezin

Bugün, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi kampı olarak kullanılan Terezin Toplama Kampı ile bilinen Çekya'daki Terezin kenti.
Bugün, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi kampı olarak kullanılan Terezin Toplama Kampı ile bilinen Çekya’daki Terezin kenti.

Çek Cumhuriyeti’nin Prag’ın merkezine bir saat uzaklıkta olan Terezin kasabası adını İmparatoriçe Maria Theresia’dan alıyor. Yaklaşık 40 yıl kadar hüküm süren Theresia, Habsburg hanedanından olup devleti kendi başına yöneten tek imparatoriçe. Aynı zamanda kocası I. Franz’ın Kutsal Roma İmparatoru olmasıyla birlikte buraya da imparatoriçelik yapmış olmasıyla biliniyor.

Finansal ve eğitimsel reformlar başlatarak, ticareti ilerleterek, tarımı geliştirerek ve orduyu yeniden düzenleyerek Avusturya kaynaklarını zenginleştiren Theresia, yaşadığı dönemin en güçlü kadınlarından biriymiş.

Adını Theresia gibi güçlü bir kadından alan Terezin, II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin toplama kamplarından biri olmuş. Kasabanın sahip olduğu bu kötü ün Theresia adının unutulmasına neden olsa da imparatoriçenin başarıları tarihe kazınmış.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.