Adrenalin Merkezi Zambiya’da Gezilecek Yerler

0 77

Adrenalin merkezi Zambiya’da gezilecek yerler Afrika kıtasının güneyinde bulunan, denizi olmayan bir kara yapısı olan ülke olarak bilinir.  Tanzanya Ülkesi, Namibya Ülkesi, Malavi Ülkelerine komşu olan adrenalin merkezi Zambiya’da gezilecek yerler listesinin sayısını artırmaktadır. Zambiya Ülkesinde bulunan tarihi mekânlar ve vahşi doğal yaşamı görenleri hayran bırakmaktadır. Vahşi yaşamlarında hayvan türleri fazlaca olduğu için adrenalin merkezi unvanını almıştır. 

Yaz kış fark etmeksizin gidebileceğiniz her zaman sizlere farklı seçeneklerle mutlu eden bir Ülkeye rastlayacaksınız. Kendi para birimini kullanan ülke bekletiniz kadar ucuz olamayabilir. Zambiya Ülkesinin köylerini gezerek yerel halkın kültürleriyle tanışabilirsiniz. 

Zambiya Ülkesine gitmek isteyen kişilerin Zambiya’da gezilecek yerler ve en çok görülmeye değer yerleri sizlere sıralayalım. 

1.  Zambiya Özgürlük Anıtı

Zambiya’nın büyük şehirlerinden olan ve başkenti Lusaka’da yer alan müze içerinde her karede özgürlük anıtına rast gelebilirsiniz. Savaş zamanlarında, bağımsızlık savaşında hayatlarını kaybeden kişilerin anımsamak ve ölümsüzleştirmek içi yapılmıştır. Lusaka şehrinde yer alan Zambiya özgülük anıtı ve anlamı için görmeniz ve tarihi bilgisi hakkında bilgi edinmelisiniz. 

2.  Zambezi Köprüsü 

Zimbabwe Ülkesi arasında sınır köprüsü olarak bilinen Zambezi köprü, 12.09. 1905 yıllarında ziyaretçi kabul etmeye başlamıştır. Köprü manzarası görenleri mest etmektedir. Köprünün yüksekliği 128 metre, uzunluk boyu olarak 198 metre olarak bilinmektedir. Aynı zaman da sınır köprüsü olan Zambezi köprüsünden geçebilmek için yazılı izin belgeniz olması gerekir. 

Zambezi köprüsünü ziyaret edebilir güzel manzarasına şahit olabilirsiniz. 

3.   Zambiya’da Gezilecek Yerler -Victoria Şelalesi

Zambiya da yer alan ve Dünyanın en görkemli şelalesi olarak bilinen, Victoria şelalesi görenleri kendisine hayran bırakıyor.  Dünya rekorunu halen elinde tutan, 110 metre üzerinde derinliği ve 1.7 m genişliğinde olan doğa harikası şelalenin suyu Zambezi şelalesine aktığı bilinmektedir. Victoria şelalesi Zambiya’da görülmesi gereken yerler sırasında ilk on da yerini almaktadır. 

Victoria şelalesi, her yıl sayısız misafir ziyaret etmekte ve yerel halk tarafından turlar düzenlenmektedir.  Her göreni kendine mest eden şelaleyi Türkiye’ den sayılı ziyaretçi sayısı bulunmaktadır. Bunun sebebi ise ulaşım aracı olan uçak seferlerinin az olması ve Ülkeye duyulan güven problemi yer almaktadır. 

4.  Tanganika Gölü

Orta Afrika’ya ait ve Rusya’ daki Baykal gölünden sonra gelen Dünya da en derin göl sırasında olarak bilinmektedir. Tanganika gölünde farklı türlere ait ortalama 290 dan fazla balık bulunmaktadır. Gölde aktif olarak spor faaliyetleri de yapılmaktadır. 

Tanganika gölünü ziyaret ederek farkı tür balıkları ve spor aktivitelerine katılabilirsiniz. 

5.  Munda Wanga Çevreci Parkı

Ülkenin başkenti Lusaka’ da bulunan Munda wanga çevreci parkı farklı ülkelerden misafirlerini ağırlamaktadır. Munda Wanga çevreci parkında farklı türden bitkileri görebilir ve şifalarını öğrenebilirsiniz. 

Ayrıca parkın içerinden birçok sayıda ve farklı türlerde hayvanları yakından görebilme şansı elde edebilirsiniz. Kuş türlerini korumak ve bakımı için kurulmuş olan doğa parkını ziyaret ederek, hayvanların kendi yaşam alanlarına tanık olabilirsiniz. Doğal yaşamıyla sizleri içine çeken bu park adrenalin merkezi Zambiya’da gezilecek yerler listenizde ilk sıralara alabilirsiniz. 

6.  Henry Tayali Görsel Sanatlar Merkezi

Ülkenin başkentinde bulunan sanatsal şölen oluşturmuş, tarihi eserlere yer vermektedir. Ziyaret etmeye ve eser hakkında bilgi almak isteyen ziyaretçilerini beklemektedir.

 Lusaka şehrinin yerel halkı tarafından oluşturulan ve belli ücret karşılığında satılan birçok eser yer almaktadır. Dilerseniz Zambiya’dan özel bir hediye veya hatıra için alabilir saklayabilirsiniz. 

7.  Namwandwe Galerisi

Ülkenin başkenti Lusaka da bulunan, sanat galerisine ev sahipliği yapmaktadır. Birçok turistlerin ilgi odağı olduğu, sanatçı ruhuna sahip John Kapotse iş adamına ait eserlerin galerisi de yer almaktadır. Namwandwe galerisi her biri bir birinden farklı tablolara, heykellere, farklı kumaşlar ve maskelere ev sahipliği yapmaktadır. 

Zambiya ülkesinin kültürünü ve tarihi bilgisi almak istiyorsanız Namwandwe galerisini ziyaret edebilirsiniz.  Lukasa kentinde yer alan ve Zambiya’da gezilecek ilk 10 yer arasında bulunmaktadır. 

8.  Lusaka Pazarı

Zambiya’nın başkenti olan Lusaka kentinde yer alan ve turistlerin yerel halkıyla buluşturan bir Pazar klasiğidir. Ülkenin kültürünü yansıtan hediyelik eşyalar, aksesuarlar, yeme içme yerleri bulunan bir pazardır.

Halkın kendi yaptığı ve Lusaka kentine yakın yerlerden gelen kişilerin farklı Pazar klasiği oluşturulmuş bir satış yeridir. Sizlerde Lusaka pazarını ziyaret ederek hem sevdiklerinize hediye alabilir hem de yerel halk kültürünü yakından görebilirsiniz. 

Sizlere adrenalin merkezi Zambiya’da gezilecek yerler ve bilinmesi gereken tarihçesi hakkında kısaca bilgilendirmiş olduk. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.