Akdeniz’in Tatil Rotası Antalya

0 70

Antalya, sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en önemli tatil merkezlerinden. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Akdeniz esintili şehir, mavi ve yeşilin buluştuğu eşsiz coğrafyasında çok sayıda antik kent, müze, mağara, şelale ve plaja sahip.

Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz boyunca uzanan Antalya, yaz aylarında olduğu kadar yılın kalan bölümünde de ziyaretçi akınına uğruyor. Yıl boyunca hava sıcaklık ortalamasının mevsim normallerinin üzerinde olduğu kent bu özelliğiyle kış aylarında bile ilkbahardaymış hissi yaşatıyor.

Bergama Kralı II. Attalos’un akıncılarına ‘Bana bir yeryüzü cenneti bulun’ talimatını vermesinin ardından akıncıların aylarca gezip yeryüzünde cennet olmaya en yakışan yer olarak Antalya’yı seçmiş olmaları tesadüf değil haliyle.

Özellikle Rus ve Ukraynalı turistlerin Türkiye’de en çok tercih ettiği tatil destinasyonu olan Antalya’da çok sayıda ülkeden binlerce kişi yaşıyor. Doğa, tarih, kültür, gece hayatı gibi farklı alanlarda çok sayıda alternatif sunan Antalya’da Lara, Kemer, Belek, Side, Manavgat, Kalkan, Kaş, Kumluca, Finike ve Kekova gibi tatil beldelerinin her biri kendi alanında birer marka. Türkiye’de yatak kapasitesinin en fazla olduğu şehir unvanını taşıyan Antalya, Akdeniz çanağında en çok yabancı ziyaretçi ağırlayan kentler arasında.

640 km’lik kıyı şeridi

Akdeniz’e 640 km uzunluğunda kıyı şeridi bulunan Antalya’da kent merkezinde ilk durak Tarihi Kaleiçi. Antalya’nın tarihi şehir merkezi olan bu bölgede Osmanlı Dönemi eserleri, ahşap evler, kutsal yapılar, restoran-kafe ve renkli gece hayatının adresi gece kulüpleri ve barlar bulunuyor.

Antalya ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen buluntuların sergilendiği ve Avrupa Konseyi Özel Ödülü’nü de kazanan Antalya Müzesi, zengin koleksiyonu ile dünyanın en iyi müzelerinden. Müzede 13 sergi salonu ve bir bahçede 7 binden fazla eser sergileniyor.

Yılda ortalama 300 günün güneşli geçtiği Antalya’da kent merkezinde denize girilebiliyor oluşu muhteşem bir his yaşatıyor. Sabah işe gitmeden önce plaja akın eden ve serinledikten sonra işe geçen Antalyalılar, farklı şehirlerde yaşayanları bu imkanlarıyla kıskandırıyor. 7 km uzunluğundaki Konyaaltı Plajı ve Antalya’nın 12 km doğusunda yer alan Lara Plajı, kent merkezinde uğrayabileceğiniz plajlar. Bu plajlarda aralık ayında bile denize girilebiliyor.

Antalya otobüs bileti seçeneklerine göz atın.

Antalya, Türkiye’de antik kentler açısından en zengin bölgelerden biri. 4 bin kişi kapasiteli antik tiyatrosuyla ve yemyeşil orman dokusuyla Termessos Antik Kenti,  Pamfilya bölgesine başkentlik yapan Perge Antik Kenti, MS 2. yüzyılda inşa edilen Aspendos Antik Kenti Antalya’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken antik kentlerden.

Şelaleler şehri

Doğal güzellikleriyle büyüleyici bir şehir olan Antalya’da 18 metre yükseklikten dökülen Kurşunlu Şelalesi, kent merkezine 12 km uzaklıktaki Düden Şelalesi, Manavgat Nehri’nin üzerinde 4-5metrelik falezlerden aşağıya dökülen Manavgat Şelalesi listenizde olmalı. Manavgat’ta Oymapınar Gölü, Aslanlı Mağara, Seleukeia Antik Kenti ve Köprülü Kanyon Milli Parkı da gezilecek yerler arasında.

Antalya’nın sahil kesiminde ise her biri kendi başına birer turizm destinasyonu olan bölgeler bulunuyor. Manavgat sınırlarında lüks otelleri, canlı çarşısı ve kumsallarıyla Side, deniz, orman ve dağların buluşma noktası Kemer, küçük bir sahil beldesi olan Çıralı, antik kenti ve eşsiz plajı ile Olimpos, tekne turlarının gözdesi Adrasan, dalış tutkunlarının vazgeçilmez adresi Kaş Antalya tatilinize renk katacak beldeler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.