Alanya Kalesi

0 43

Alanya denince akla ilk olarak deniz, kum, güneş gelse de tüm gezginleri Alanya’ya çeken, tüm şehri tarihi dokusu ile saran Alanya Kalesi, Akdeniz akşamlarını da Alanya tatillerini de bir başka kılıyor.

Hikayesi Kandeleri ismiyle Helenistik Dönemde başlayan Alanya Kalesi, bizi hem medeniyetler arasında hem de tarihin içinde bir yolculuğa çıkarıyor. Tarihin tozlu sayfalarına gömülmüş türlü anılara, zamanında Roma, Bizans gibi görkemli krallıklara, Osmanlı ve Selçuklu gibi devasa medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu kalenin ilgi çekici bir tarafı var. 1221 yılında Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından denizden 250 metre yükseğe yaptırılan ve günümüzde hâlâ zamana karşı direnen tarihî kalenin surlarının uzunluğu 6.5 metre. İnşa edildiğinde 400 sarnıç, 83 kule ve 140 burçtan oluşan kalenin geçmişten günümüze kalan kısmı günümüzde de kullanılmaya devam ediyor.

Yalnızca geçmişiyle değil, mimari şekliyle de hiçbir zaman diğer kalelere benzemeyen Alanya Kalesi, gerçekten görülmesi gereken eşsiz bir eser.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.