Alanya Rafting Nerede Yapılır?

0 113

Alanya rafting nerede yapılır diye merak edenlere iki isim önerilebilir. Bu isimler Köprüçay ve Dim Çayı’dır. Alanya’ya gelen yerli ve yabancı turistler doğa sporları yapma konusunda isteklidir. Alanya’nın da doğası rafting spor aktivitesi yapmaya elverişlidir. Sıcaklığın yüksek olduğu Temmuz ve Ağustos ayları, rafting sevenlerin Köprüçay’ın ve Dim Çayı’nın buz gibi sularına kendilerini bıraktıkları zamanlardır.

İsterseniz diğer rafting rotaları için de En İyi Antalya Rafting Yerleri ve Türkiye’nin En Güzel Rafting Yerleri yazılarımızda ilginizi çekebilecek rafting rotaları bulabileceğinizden eminiz.

Köprüçay Nehri Rafting Parkuru

Alanya rafting turu Köprüçay üzerinde gerçekleşmektedir. Köprüçay, Antalya ilinde bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları içinde yer alır. Türkiye’nin en güzel nehirlerinden biri olan Köprüçay’da rafting turları için yaklaşık 14 km parkur uzunluğu bulunmaktadır.

Turkuaz rengine sahip suyuyla görenlerin beğenisini kazanan Köprüçay dağ nehrinin yanında Antik Aspendos Kenti yer almaktadır. Antik Aspendos Kenti’nin bir Greko-Romen şehri olmakla birlikte, Truva Savaşı’ndan sonra kurulduğu bilinmektedir. 

Alanya’ya tatile gelen yerli ve yabancı turistlerin severek tercih ettiği aktivitelerden biri olan rafting uzman rehberler eşliğinde gerçekleştirilir. Su sıcaklığının yüksek olması ve derinliğinin az olması sebebiyle ailelerin bile rahatlıkla yapabilecekleri rafting noktalarından biridir. Raftinge başlamadan önce kısa bir eğitim verilmektedir. Ardından can yeleği gibi gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra her botta en az bir uzman rehber bulundurmak koşuluyla rafting turuna başlanır ve alınan hizmette bulunan imkanlar dahilinde tur tamamlanır.

Alanya Rafting-Dim Çayı Rafting Parkuru

Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan Dim Çayı rafting turu yapmak için elverişli nehirlerden biridir. Dim Çayı’nda rafting yapmanın zorluk dereceleri yüksek olmadığı için ilk defa bu heyecanı yaşamak isteyenler için uygun bir lokasyondur.

Dim Çayı bulundurduğu piknik alanları, göller, yüzme havuzları ve sosyal tesisleri ile buraya gelenlerin güzel vakit geçirmelerine olanak sağlar. Dim Çayı’na güzel bir doğa tatili yapmak için gelenler, çayın soğuk sularına kendilerini bırakarak aileleriyle birlikte güzel bir rafting turu yapabilirler. 

Alanya’da bulunan Dim Çayı’nda rafting hizmeti veren birçok firma bulunmaktadır. Maksimum 10 kişilik kapasitesi olan botlarla yapacağınız rafting, uzman rehberler tarafından eşlik edilerek gerçekleştirilir. Dim Çayı’nın rafting için zorluk derecesi yüksek değildir. Bundan dolayı dilerseniz arkadaşlarınız ve kendiniz dilerseniz de çocuklarınız ve eşinizle içiniz rahat bir şekilde Dim Çayı’nda rafting yapabilirsiniz. 

Böylelikle; Köprüçay ve Dim Çayı, Alanya rafting nerede yapılır sorusuna cevap olarak önerilen 2 güzel akarsudur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.