Alberobello: İtalya’nın Az Bilinen Çok Güzel Keşfi

0 137

Daha önce İtalya turu yapmış ama Alberobello adını duymamış olabilirsiniz. Haklısınız çünkü bu otantik kasaba az kişinin bildiği güzelliklerden biri. Eskiye göre şimdi daha çok popülerleşse de hala İtalya gezisi sırasında es geçilebiliyor.

İtalyanca albero bello yani “güzel ağaç” anlamına gelen Alberobello, İtalya’nın az bilinen fakat çok güzel bir kasabası. İtalya’yı baştan başa keşfetmek istiyorsanız mutlaka rotanıza Alberobello’yu dahil etmelisiniz. Konik evleri ile bir masal kasabasını anımsatan Alberobello’yu gelin yakından tanıyalım…

Alberobello Hakkında

Güney İtalya, yurt dışı deniz tatili için bir vazgeçilmezdir. Çünkü Güney İtalya demek Amalfi kıyıları demektir… Çiçekli sokakları, masmavi denizi, birbirinden güzel koyları, sıcak insanları, şarkıları ve eşsiz yemekleri ile Güney İtalya’da keşfedilecek çok yer var. İşte o yerlerden biri de kendine has güzelliği ile Alberobello.

Alberobello

Alberobello, Güney İtalya’nın adı çok duyulmasa da mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri. Burası İtalya’nın en iyi zeytinyağını üreten kasabası olarak da biliniyor. Aslına bakacak olursak bu kasaba, bize çok da uzak bir atmosfere sahip değil. Konik evleri ile ünlü Alberobello, Türkiye’deki Harran evlerinin ikiz kardeşi. Fakat bu kardeşlik bir gerçek. Alberobello ile Harran 2013 yılından bu yana kardeş şehir… Itria Vadisi’nde yer alan Alberobello, Bari şehri sınırları içerisinde yer alıyor. 1797 yılında Napoli Kralı IV. Ferdinand tarafından bu kasabaya “Kraliyet Şehri” unvanı veriliyor. 1996’da UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak belirlenen Alberobello, “Trulli” adı verilen kendine özgü mimarisiyle meşhur.

Aberobello Evleri: Trulli

Konik çatılara sahip Alberobello evleri trulli adıyla biliniyor. Harçsız duvarlara sahip trulli evleri beyaz ve gri renkler ile harmanlanmış. Kasabada 1500’den fazla trulli evi bulunuyor. Böylece en fazla trulli evlerine sahip yer oluyor Alberobello. Trulli evleri, kireç taşından yapılıyor. Trulli evlerinin neden ortaya çıktığı ise ayrı bir olay. Dönemin hükümdarı, kendisinden izinsiz yerleşim yeri kurmayı yasakladığı için var olan evlere yüksek vergi getiriyor.

Alberobello

Hal böyle olunca 2. Girolamo tarafından bir fikir ortaya konuluyor. Eğer evleri küçük kireç taşları ile harç koymadan üst üste yaparsak evler kolaylıkla yıkılabilir. Yani kral vergi koymaya kalkarsa vergi memurları yöredeki halkın evlerini tespit edemeden evler yıkılabilecek ve vergi ödenmemiş olacak…

Alberobello’da Gezilecek Yerler

Kasabada gezilecek yerler başlı başına evler oluyor. Burada iki büyük trulli bölgesi var. Birincisi bölgede yaşayanların oturduğu, daha sakin kısım. İkincisi ise turistik bölge olan Rione Monti. Rione Monti bir mahalle. Ve bu mahallede yaklaşık bin ev var. Evler dışında zeytinyağı müzesi de görülmeye değer.

Alberobello’ya Ne Zaman Gitmeli?

Burası gerçekten tam bir yaz kasabası. Çiçek açan sokakları, şirin kafeleri ile buraya yazın gitmelisiniz. Sadece kasaba güzelliği değil yaz aylarında düzenlenen festivaller de bu mevsimi cazip kılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.