Antalya’da Gezilecek Yerler

0 105

Özellikle tatil için gitmeyi planlayanların Antalya’da gezilecek yerler konusunda sıklıkla araştırma yaptıkları biliniyor. Ülkemizin tatil cennetlerinden biri olarak karşımıza çıkan Antalya’ya gezilebilecek pek çok yer ise mevcut durumda. Bilindiği üzere her yıl milyonlarca kişi tatil için Antalya’yı tercih ediyor. Buna yabancı turistler de dahil elbette. Eğer siz de Antalya’ya tatil için ya da başka bir amaçla bölgeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız yazımızın devamında Antalya’da gezilecek yerler listesine göz atabilirsiniz.

Antalya’da gezilecek en popüler 11 rotayı sizlere, bu yazımızda sunuyoruz. Bunun yanında Antalya gezinize farklı bir boyut kazandırmak için En İyi Antalya Rafting Yerleri başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

 1. Side Su Altı Müzesi

  Antalyada Gezilecek Yerler Side Su Alti Muzesi

Antalya’ya ziyaret eden ve farklı aktiviteler yapmak isteyen pek çok kişinin ilgisini çeken Side Su Altı Müzesi Antalya’da görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Manavgat ilçesi sınırlarında bulunan bu müze özellikle dalgıçlar tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Deniz altında sergilenmekte olan pek çok eserden oluşan bu müze hem Türkiye hem de Avrupa’nın ilk su altı müzesi olma özelliğine sahip. Farklı bir aktivite yapmak ve yeni anılar oluşturmak için Side Su Altı Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

 1. Kaleiçi

Antalya'da Gezilecek Yerler: Kaleiçi

Antalya’nın popüler bölgelerinden biri olan Kaleiçi, Antalya’da gezilecek yerler arasında karşımıza çıkıyor. Tarihi evlerle ve rengarenk çiçeklerle bezenmiş sokaklarda keyifli bir şekilde vakit geçirebilmek için tercih edebileceğiniz Kaleiçi’nde büyüleyici fotoğraflar çekebilir ya da bölgede bulunan pek çok dükkandan hediyelik ve süs eşyası alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

 1. Konyaaltı Plajı

antalya gezilecek yerler konyaalti plaji

Tatil için özellikle yaz mevsiminde bölgeye gelenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri ise Antalya popüler plajları arasında bilinen Konyaaltı Plajı olarak karşımıza çıkıyor. Bir halk plajı olarak bilinen Konyaaltı Plajı’na ücretsiz olarak girebilir ve denizde keyifli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda bu plajda şezlong ya da şemsiye kiralayabilmeniz de mümkün.

 1. Patara Kumsalı

Keyifli vakit geçirerek muhteşem bir manzara eşliğinde denize girmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken Patara Kumsalı, Antalya’nın en iyi plajları arasında yer alıyor. Eski Türk filmlerinde yer alan çöl sahnelerinin de çekildiği bilinen bu plaj altın sarısı ince kumları ile oldukça ilgi çekiyor. Masmavi denizi ile görenleri büyüleyen Patara Kumsalı, özellikle yaz mevsiminde bölgeye gittiyseniz görmeniz gereken yerler arasında karşımıza çıkıyor.

 1. Köprülü Kanyon Milli Parkı

Antalya’da bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı, kayalıklar üzerindeki yeşillikler ve kayalar arasından geçen masmavi sularla ziyaretçilerine büyüleyici bir manzara sunuyor. Aynı zamanda ülkemizin en uzun kanyonu unvanına sahip olan Köprülü Kanyon, Antalya bölgesinde bulunan en çok ilgi çeken milli parklar arasında karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda kanyonda doğa yürüyüşleri ya da rafting gibi doğa sporları yapabilir, piknik alanında aileniz ve sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra bölgede kamp yapabilmeniz de mümkün. Rafting yapabilmek için çeşitli turlara katılarak profesyonel rehberlerden yardım alabilir ve kendinize aksiyon ve macera dolu anılar yaratabilirsiniz. Ancak tüm bunların yanında, Köprülü Kanyon Milli Parkı hiçbir şey yapmak istemeseniz bile mutlaka görmeniz gereken yerler arasında karşımıza çıkıyor.

 1. Damlataş Mağarası

Antalya’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında karşımıza çıkan Damlataş Mağarası’na uğramadan tatilinizi bitirmemeniz gerekiyor. Eşsiz güzelliğinin yanı sıra mağaranın astım hastalarına iyi geldiği biliniyor. Pek çok sarkıt ve dikitin yer aldığı Damlataş Mağarası’na mutlaka uğramanız öneriliyor.

 1. Sapadere Kanyonu

Alanya ilçesi sınırları içerisinde yer aldığı bilinen Sapadere Kanyonu bölgede görülmesi gereken yerler listesinde karşımıza çıkıyor. Büyüleyici bir manzara sunan bu kanyonda oldukça keyifli bir şekilde vakit geçirebilmeniz mümkün. Özellikle doğa severler tarafından yoğun ilgi görev Sapadere Kanyonu masmavi serin suları ile yazın serinlemek için de güzel bir seçenek. Kanyonun sonunda bulunan şelale de Antalya’da görmeye değer yerler arasında yer alıyor.

 1. Köprüçay

Bölgede rafting için tercih edildiği bilinen noktalardan biri olan Köprüçay aynı zamanda kamp severlerin de ilgisini çekiyor. Tatilinize farklı bir aktivite ve biraz da macera katmak istiyorsanız Köprüçay’a düzenlenen rafting turlarından kendinize uygun olanı seçerek katılabilirsiniz. Bunun yanı sıra çadırınızı alıp sakin ve huzurlu bir ortamda su kenarında kamp yapabilmeniz de mümkün.

 1. Korsan Koyu

Ormanda yemyeşil ağaçlar arasında kamp yapmak ve serin mavi sularda yüzerek vakit geçirmek isteyenlerin uğraması gereken yerlerden biri olarak Korsan Koyu karşımıza çıkıyor. Kayalıkların gri ve sarısı, ağaçlar ve bitkilerin yeşili ve suyun mavisi ile bambaşka büyüleyici bir manzara sunan Korsan Koyu’na giderseniz Likya Yolu’nda yürüyebilir veya bölgede bulunan Gelidonya Feneri’ne tırmanarak farklı aktiviteler yapabilirsiniz.

 1. Yanartaş

Antalya’da bulunan ilginç bölgelerden biri olarak karşımıza çıkan Yanartaş, konum olarak Çıralı’da yer alıyor. Hem yerli hem de yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gösterilen bölgeyi ilginç kılan kayalıklar arasından yükselmekte olan ve hiç sönmeyen alevler. Bu alevlerin oluşma sebebi ise doğal gaz sıkışmaları olarak biliniyor. Antalya’ya tatil yapmaya geldiyseniz ya da yolunuz düştüyse Yanartaş’ı ziyaret edebilir ve farklı ve ilginç bir doğal oluşumu görmeyi deneyimleyebilirsiniz.

 1. Adrasan Suluada

Antalya gezs rehberi adrasan suluada

Antalya bölgesinde yoğun bir şekilde ilgi gören koylardan biri olarak bilinen Adrasan Suluada, turkuaz denizi, etrafındaki kayalıklar ve beyaz kumu ile dikkat çekiyor. Antalya’da gezilecek yerler konusunda araştırmakta yapmakta olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.