Balayından İbaret Değil: Maldivler Turu Yapmak İçin 10 Neden

0 65

Maldivler turu yapmayı balayından ibaret sanıyorsanız fena halde yanılıyorsunuz demektir. Güney Asya’nın balayı cenneti Maldivler genel olarak balayı tatili için tercih edilen bir yer gibi gözükse de aslında birçok güzelliği daha vaat ediyor. Gelin Maldivler’e daha yakından bakalım ve her zamankinden farklı bir bakış açısıyla Maldivler’i size tanıtalım.

Maldivler Nerede?

Maldivler turuMaldivler, resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda 1.200 adadan oluşan bir devlet. Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre (435 mil) güneybatısında yer alır. Küresel iklim değişiklikleri yüzünden yüzyıl içerisinde sular altında kalacağı öngörülmektedir.  Maldiv halkının % 97’si Müslüman olup devlet “başkanlık” tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir. Dünyanın birçok yerinde Maldivler balayı için tercih edilse de aslında kendisi balayı tatilinin yanı sıra farklı seyahat deneyimleriyle misafirlerini ağırlıyor.

Maldivler Turu Yapmak İçin 10 Neden

Dünyanın en benzersiz plajlarına, kumsallarına ve denizine sahip Maldivler genel olarak aklınıza balayı yeri olarak kazılı kaldıysa sizi ön yargılarınızdan kurtarıp Maldivler turu yapmanızı sağlayacak geçerli sebeplerimiz var. İşte neden Maldivler turu yapmalısınız sorusunun cevapları;

Su Altı Oteli

Maldivler turu

Az önce üzerimizden geçen şey bir köpek balığı mıydı? Evet bu ve benzeri cümleleri normal hayatta nerede kullanacaksınız bilemeyiz ama Maldivler’de bol bol kuracağınızdan emin olabilirsiniz. Üstelik Su Altı Oteli’nde kalıyorsanız zaten bir köpek balığı üzerinizden doğal olarak geçecek ve siz zamanla bu duruma alışıp bir dakika geç kalsa ‘bugün biraz geç kaldı galiba’ demeye başlayacaksınız. Maldivler turu kapsamında mutlaka görmeniz, görmekle yetinmeyip kalmanız gereken Su Altı Oteli size benzersiz bir deneyim sunacak. Bizim için Maldivler turu yapmanın ilk adımı da işte bu deneyim…

Maldivler Ulusal Müzesi

1952 yılından bu yana ziyarete açık olan müze bölgenin tarihine ayna tutuyor. İslam döneminden Budist kraliyet döneminin eserlerine kadar pek çok farklı esere ev sahipliği yapan müzede yaşam tarzını görebileceğin günlük eşyalar, sikkeler, silahlar ve heykeller yer alıyor. Maldivler balayı konseptinden çıkınca sizi bir müzeyle karşıladığı için şaşırabilirsiniz.

Sultan Park

Male’da yer alan park, kraliyet sarayının yanı başında yer alıyor. Kamuya açık olan Sultan Park’ta tropikal bitkilerin örnekleri görülebiliyor. Yerel halkla iç içe olabileceğin alan, botanik çeşitliliğiyle bölge doğasını yakından tanıman için güzel bir fırsat. Yapay göletleri ve çiçeklerle dolu bahçeleri unutamayacağına eminiz.

Çayhaneler

Maldivler’deki yaşama tanık olabileceğin çayhaneler caddeleri süslüyor. Maarukeytu Hota ve Faseyha Point en bilinen çayhaneleri oluştururken hem turistler hem de yerliler gün içinde dinlence için bu cafeleri tercih ediyor. Hedhikaa yememi ve kalhu içmeyi unutmamalısın. Biraz nefeslendiysen gezmeye devam ediyoruz.

Cuma Camii

Maldivler turuMale’da yer alan cami etnik yapısıyla dikkat çekiyor. 1658 yılında inşa edilen yapı, 1153 yılında yapılan eski caminin kalıntılarının üzerinde yükseliyor. İslam mimarisi izlerini taşıyan bina, UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. Maldivler’e geleceklere görmeleri tavsiye edilen yerlerden biri olan camiyi mutlaka görmelisin.

Utheemu Ganduvaru

Tarihi özelliği ile dikkat çeken bölge, Maldivler’in kuzeyinde yer alıyor. Sultan Mohamed Thankurufaan’ın yaşadığı yer olarak önem arz eden bölge, bölgenin kahramanlık hikayelerine ev sahipliği yapıyor. Maldivler’e gelip tarihi yerlerini görmemek olur mu?

Resifler

Maldivler turu

Manta, HP, Banana, Biyadhoo resiflerinde dalış yapmadan dönmemelisin. Dalışın yanında pek çok su sporunu da deneyimleyebileceğin bölgede onlarca dalış noktası yer alıyor. Hem gündüz hem de gece dalışlarıyla su altı dünyasını keşfedebilirsin.

Plajlar

Maldivler turu

Bikini plajı, The Artificial Beach, Hulhumale, Villingili ve Gan sahilleri berrak suları ile seni bekliyor. Villingili bölgenin tek golf sahasını da hizmete sunarken, her plajda göreceğin farklı özellikler bölgenin ince kumlarına, sığ sularına kısaca Maldivler’e hayran kalmana neden olacak.

Bağımsızlık Meydanı

Maldivler turuMaldivler’in en büyük meydanını görmeden dönme. İhtişamı ile dikkat çeken meydan Jumhoore Maidhaan meydanı olarak da biliniyor, bağımsızlığın simgesi olan meydan bakımlı yapısıyla göz dolduruyor.

Egzotik Yemekler

Maldivler turu

Hindistan cevizi içmeden güne başlayamıyorum şekerim lafını ülkeye dönüşte sık sık edeceksiniz zira egzotik yemekler ülkesi Maldivler her defasında aklınızın bir yerine düşecek ve kendini hatırlatacaktır. Tropikal ve egzotik yiyecekleri sadece hindistan cevizi ya da değişik meyvelerle sınırlı olmayan Maldivler’de hayatınızda görmediğiniz deniz ürünleri ile karşılaşacaksınız. Maldivler turu planını hazırlarken yemek konusunu da atlamayın deriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.