Berlin’de Gezilecek Yerler: Klasikle Modernin Buluştuğu Kent

0 40

Berlin son zamanların yükselen yıldızı olmuşken, Berlin gezisi için ‘olmazsa olmaz’ Berlin’de gezilecek yerler listesi de hazırlamak gerek. Almanya’nın başkenti, Spree ve Havel Nehirleri arasında kurulmuş Berlin, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Sanatın, kültürün ve tarihin birleştiği Avrupa’nın gözde kentlerinden Berlin’de gezilecek yerler​, klasik ve modern mimarinin etrafında şekilleniyor. 20. yüzyılın ikinci yarısına kadar Berlin Duvarı ile Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılan kent gece hayatı, müzeleri, sokak lezzetleri, gotik ve barok mimari yapıları ile seyahat tutkunları için cazibe merkezi konumunda yer alıyor.

Prusyalı mimar Karl Friedrich Schinkel’in ustalık eseri denilebilecek Berlin’deki mimari yapılar ve II. Dünya Savaşı’nın izlerini görebileceğiniz sokaklar, size unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşatacak. Yapmanız gereken tek şey, Avrupa’nın en özel metropollerinden biri olan Berlin’in bohem hayatına kendinizi bırakmak.

Berlin Şehir İçi Ulaşım

Berlin'de gezilecek yerler

Berlin gezilecek yerler listesine başlamadan önce Berlin şehir içi ulaşımdan ve Berlin Schönefeld Havalimanı’ndan merkeze nasıl gidilir sorusunun cevabından bahsedelim. Berlin Schönefeld Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için S-Bahn kullanabilirsiniz. S9 ve S45 numaralı S-Bahn hattı şehir merkezine gitmek için en avantajlı seçenek. Havalimanının hemen dışarısında bulunan X7 U ve 171 U numaralı otobüsler de Rudow’a giderek U-Bahn’ı kullanıp Berlin şehir merkezine varmak için diğer bir yöntem. Görüldüğü gibi Berlin’de ulaşım, endişelenmeyeceğiniz kadar sistemli bir ağa sahip. Raylı sistem dışında birçok noktaya ulaşan otobüs de bulmak mümkün.

Almanya Vizesi

Berlin'de gezilecek yerlerBerlin turuna çıkmadan önce gezilecek yerler kadar üzerinde durulması gereken bir konu da Berlin’e dair bilgiler ve Almanya vizesi. Berlin turu için Schengen vizesi şart. Yola çıkmadan önce sorun yaşamam adına vize almak için vize işlemleri sürecini adım adım takip etmenizi öneririz.

Berlin’e Ne Zaman Gidilir?

Berlin gezilecek yerler listenizi hazırlarken her zaman kontrol etmeniz gereken bir şey var. Tabii ki Berlin hava durumu ve Berlin’e ne zaman gidilir sorusu… Zira bu şehir adeta Londra gibi sürekli yağmurludur. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazla olan bu şehirde kışları sizi biraz üşütebilir. Bu yüzden önerimiz ilkbahar ya da direkt yaz aylarında Berlin turunuzu planlamanız yönünde olacak.

Berlin’de Nerede Kalınır?

Berlin'de gezilecek yerlerBerlin toplamda 12 ilçeden oluşuyor ve birçok bölgesi de oldukça hareketli. Berlin’de nerede kalınır sorusunun cevaplarından biri, en popüler bölge Mitte ilçesi oluyor. Mitte ilçesi ile birlikte KreuzbergNeuköllnCharlottenburg- Wilmersdorf ilçeleri de Berlin’de nerede kalınır sorusunun alternatif yanıtlarından. Bahsettiğimiz ilçeler Berlin merkezde ve Berlin merkeze yakın kalınacak yerlere sahip ilçeler. Fakat yüksek sezonda ya da noel ve festival zamanlarında Berlin turuna katılmak istiyorsanız o zaman mutlaka erken rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Berlin’de Gezilecek Yerler

Berlin’de gezilecek yerler sayı bakımından oldukça fazla. Bu yüzden size önerimiz en az 4 günlük bir Berlin turu planlamanız. Berlin tarihi ve kültürel açıdan birçok alternatifi barındıran farklı bir kent. Özellikle Berlin Duvarı gibi önemli bir yeri içinde barındırıyor. Bu tarih içerisinde fark edeceksiniz ki Berlin’de asla Hitler adı hiçbir yerde geçmeyecek. Ama yine de siz Berlin turunda birçok yerde bu tarih ile yüzleşmiş bulacaksınız kendinizi. Bu yüzden gitmeden birkaç önce Berlin tarihi hakkında ufak tefek bilgiler edinmeniz, Berlin’i gezerken anlamanız için iyi bir fikir olabilir.

Unutmadan Berlin’de internet lazım olduğunda endişe etmeyin. Çünkü Berlin’in birçok yerinde Wi-Fi bulmak mümkün. Metrolarda, teknoloji marketlerinde, AVM’lerde ve hemen her cafede ücretsiz internet bulabilirsiniz.

Branderburg Kapısı

Berlin'de gezilecek yerlerBerlin turuna Branderburg Kapısı ile başlangıç yapın. Zaferin en önemli sembollerinden biri olan ve Johann Gottfried Schadow tarafından yapılan Branderburg Kapısı, Avrupa kültüründe önemli bir yer tutan dört atlı savaş arabaları anlamına gelen quadriga’ların da en büyüğüne sahip. 1806 yılından sonra Napolyon, Jena-Auerstedt Muharebesi’nde Prusya’yı yenince quadriga’yı yerinden söktürdü ve Paris’e götürdü. 1814 yılında Prusyalı General Napolyon’u yenip Paris’i ele geçirince de tekrar quadriga’yı Berlin’e getirdi.

Brandenburg Kapısı on iki sütuna, altı giriş kapısına ve altı çıkış kapısına sahip. Sütunlar, toplam beş yol oluşturuyor fakat halk sadece dıştaki iki kapıyı kullanabiliyor. Ortadaki yol kraliyete ve önemli trafik geçişlerine ayrılmış durumda. Geçmişte Doğu Berlin ile Batı Berlin’i ayıran, günümüzde ise Berlin halkını birleştiren Branderburg Kapısı, Berlin’de gezilecek yerler listesinde mutlaka olmalı.

Holokost Anıtı

Berlin'de gezilecek yerlerBranderburg Kapısı ziyaretinin ardından hemen yakında yer alan Holokost Anıtı’na rotanızı çevirin. Mimar Peter Eisenman imzasını taşıyan anıt, 6 milyon Yahudinin anısına yapılmış ve toplam 2.700 mezardan oluşuyor. Beton bloklar halinde tasarlanan anıtın her bir blogu üzerinde Talmud’dan birer pasaj yer alıyor. Tarihi günümüze taşıyan en önemli ve farklı anıtlardan biri olan Holokost Anıtı’nın bulunduğu alanının altında ise, soykırımı gözler önüne seren bir müze yer alıyor.

Berlin Katedrali

Berlin'de gezilecek yerlerBerlin’de gezilecek yerler arasında bir başka ikonik mimari yapı daha bulunuyor. Berlin’in en önemli dini yapılarından biri olan katedral, mimarisi ile Avrupa’da en sık ziyaret edilen dini yapıların başında geliyor. Her ne kadar içinde hiçbir zaman piskopos yaşamadığı için gerçek anlamda bir katedral olmasa da, Berlin Katedrali görkemli yapısıyla en çok fotoğrafı çekilen yerlerin başında geliyor.

Berlin Katedrali, orijinal adıyla Berliner Dom, İstanbul’da Sultanahmet gezisi yapmak kadar önemli. Berliner Dom giriş ücreti 7 Euro. Sabah 09:00 ile akşam 20:00 arası açık.

Berlin Duvarı

Berlin'de gezilecek yerlerBerlin denilince akla ilk gelen yapılardan biri şüphesiz Berlin duvarı oluyor. Doğu ile Batı Almanya’yı birbirinden ayırmak için 1961’de Batı Almanya Meclisi kararıyla örülen ve tam kırk altı kilometre uzunluğa sahip Berlin Duvarı, Berlin’de gezilecek yerler arasında en farklı noktalardan biri olacak. “Utanç duvarı” olarak da anılan Berlin Duvarı yıkılmış olsa da, günümüze kalan en büyük kalıntısı mutlaka görülmeli.

Charlottenburg Sarayı

Huzurlarınızda Berlin’in en eski sarayı Schloss Charlottenburg. 17. yüzyılın sonlarında inşa edilen ve Hohenzollern Hanedanı’ndan geriye kalan tek miras olan saray, rokoko ve barok bir mimariye sahip. Berlin’de gezilecek yerler arasındaki en turistik noktalardan biri olan sarayın içerisinde Queen Luise Anıtı, Belvedere, Schinkel Köşkü, Romantizm Galerisi, Berggruen Koleksiyonu ve Mısır Müzesi yer alıyor. Sarayın en dikkat çeken kısmı ise bahçesi. ​Berlin’in en büyük parkları arasında gösterilen bu bahçe, Berlin’in nefes aldığı yeşil alanlardan biri.

Reichstag

Berlin'de gezilecek yerlerÜnlü parlamento binası ile Berlin turumuza devam ediyoruz. 1894 yılında yapılan ve 1933 yılına kadar parlamento binası olarak kullanılan Reichstag, Adolf Hitler tarafından planlanarak yakılmış ve Hitler’in bu olaydan sonra güçlenmesine sahne olmuş özel bir yapı. Günümüzde ise cam kubbesinden görülen panoramik Berlin manzarası nedeniyle yerli ve yabancı yüzlerce turistin akınına uğruyor. Berlin’i 360 derece görme imkanı sunan cam kubbesine çıkın ve kubbeye vuran ışıklarla şahane fotoğraflar çekin.

Tiergarten

Berlin'de gezilecek yerlerNew York’un ünlü Central Parkı’nın bir benzerini Berlin’de bulunca şaşırmayın. 210 hektar büyüklüğüne sahip Tiergarten, Berlin’de yaşayanların en sık ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor. Şehir merkezine oldukça yakın olan Tiergarten, Berlin şehrinde dinlenme ve eğlence alanı olarak kullanılıyor. Berlin’de gezilecek yerler arasına Tiergarten’ı mutlaka alın. Parkın içerisinde yer alan Bellevue Sarayı, Başbakanlık Köşkü, Berlin Zafer Sütunu, Bismark Anıtı, Sovyet Savaş Anıtı, Dünya Kültürleri Evi, Beethoven-Hayden-Mozart Anıtı gibi önemli yapıları ve Almanya’nın en eski hayvanat bahçesi Zoologischer Garten’ı da ziyaret etmeyi unutmayın.

Tiergarten Strasse des 17 Juni adresinde yer alıyor. Potsdamer Platz’a 28 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Aleksander Meydanı

Berlin turumuza yine hareketli ve canlı bir meydan ile devam ediyoruz. Brandenburg Kapısı ile Berlin Katedrali’nin hemen yakınında yer alan ve Almanya’nın Mitte ilçesinde bulunan Aleksander Meydanı da Berlin’de gezilecek yerler arasında yer alıyor. Rus Çarı I. Alexander’dan alan Aleksander Meydanı, Berlin’in merkez noktalarından biri. Berlin’de yaşayanlar için bir nevi buluşma noktası görevini de gören Aleksander Meydanı’na uğrayın. Meydanda bulunan 368 metre yüksekliğe sahip Televizyon Kulesi’ne çıkın ve Almanya’nın en yüksek yapısından Berlin’i panoramik olarak seyredin. Kuleye çıkmak isteyen olursa 12,5 euroyu gözden çıkarması gerekiyor. Bu arada bir not: Kuleye önerimiz gece çıkmanız yönünde.

Aleksander Meydanı’na ulaşmak için U8, U5, U2 numaralı metro hatlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca metro dışında M4, M5, M6 tramvay hatları ile 100 ya da 200 numaralı otobüslerle de buraya ulaşmanız mümkün.

Potsdamer Meydanı

Berlin'de gezilecek yerlerDoğu ve Batı Almanya’nın birleşmesini temsil eden ​Potsdamer Meydanı, Berlin’in tam kalbinde yer alıyor. ​Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından birçok alışveriş merkezi, modern binalar, iş yerleri, cafe ve restoranlar tarafından hareketlenen Potsdamer Meydanı, renkli ve canlı yapısıyla Berlin ruhunu taşıyan meydanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Postdamer Platz, Berlin’in en ünlü meydanlarından bir diğeri. Bizce bu meydanı es geçmemeye çalışın çünkü burada Berlin kültürünün önemli simgelerinden biri olan Berlin duvarından kalan birkaç parça yer alıyor. Fakat buradaki duvar biraz farklı. Çünkü üstüne sakız yapıştırılıyor. Neden duvarın üzerine sakız yapıştırılıyor bilmiyoruz ama siz yine de Berlin turu yaparken çantanıza sakız atmayı unutmayın.

Potsdamer Platz’a ulaşmak için izleyeceğiniz istikamet Brandenburg Kapısı ile Reichstag olsun. Potsdamer Platz ayrıca Tiergarten Parkı’nın oldukça yakınında yer alıyor.

Berlin’de Alışveriş

Berlin’de alışveriş yapmak isteyenler için seçenek çok. Hem bütçenize hem de zevkinize göre birçok alışveriş noktasına sahip Berlin. Berlin’de alışveriş denildiğinde ilk söylenen adres Kurfürstendamm (okunuşu ile ku’damm) oluyor. Burası Berlin’in bir nevi İstiklal Caddesi. Cadde birçok cafe ve restoran bulmak mümkün. Ayrıca bol bol mağaza da bulunuyor. Berlin’de alışveriş için gidebileceğiniz diğer merkezi bölgeler ise sırasıyla şöyle; tasarım markalara ev sahipliği yapan Kadewe alış veriş merkezinin bulunduğu Tauentzienstrasse, hem lokal hem de turistlerin bol bol uğradığı Mall of Berlin ve Arkaden alış veriş merkezlerinin yer aldığı Potsdamerplatz, H&M, Lacoste, Karl Lagerfeld gibi dünyaca ünlü markaların yer aldığı Friedrichstrasse ve Alexa, Primark gibi bilindik ve uygun fiyatlı alış veriş merkezlerinin yer aldığı  Alexanderplatz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.