Bir Garip Hindistan Hikayesi: Milyoner Filmi ve Mumbai

0 115

Hindistan sokaklarında geçen ve adeta Hindistan’a ayna tutan Milyoner filmini hatırladınız mı? Gelin sizi Milyoner filminin çekildiği Mumbai’ye götürelim. Neden mi? Çünkü bu şehir ve filmin merkezi olan Dhravi bölgesi farklı atmosferi ile turistlere şaşkınlık yaratıyor. Kimine göre oldukça farklı ve güzel gelen bu kent, kimine göre ise bir keşmekeş olarak gözüküyor. Fakat Milyoner filmiyle Mumbai’nin popülerliğini artırdığı da bir gerçek. Eğer Hindistan turu planladıysanız mutlaka turunuza bu farklı kenti de dahil etmelisiniz. Hindistan her zaman sizi şaşırtacak bir şeyler bulacaktır. Bundan emin olabilirsiniz…

Mumbai Nerede?

Eski adıyla Bombay olan Mumbai’nin konumu Salsette adası üzerinde. Hindistan’ın Maharaştra eyâletinin başkenti olan kent, Hindistan’ın en büyük ve dünyanın dokuzuncu büyük şehri. Bugünkü nüfusu da yaklaşık 13 milyon.

2008 yılında çekilen Slumdog Milyoner filmi kazandığı Oscar ödülleri ile başarısıyla dünya çapında nam salarken Mumbai’nin diğer yüzünü de izleyicilerle buluşturdu. Hindistan’ın fakir bölgesi Juhu mahallesinden çıkan bir gencin Kim Milyoner Olmak İster yarışmasına katılımı ile hayatının değişmesini konu alan filmin çekimleri gerçekten de şehrin varoşları olarak adlandırılabilecek bu bölgede gerçekleştirildi.

Mumbai

Mumbai’nin Gecekonduları

Asya’nın en geniş “slum” yani gecekondu alanı olarak anılan bölgede başlayan filmde, bölgenin atmosferini yansıtan tünel türü evlere sıklıkla yer verildi. Taksi ile yapılacak yolculuklar ve yaya devam edilecek şehir turları ile siz de kentin özgün havasını iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

Kalabalığa karşı yapılan kovalamaca sahnesinde şehrin atmosferi tüm detaylarıyla izleyicilere gösterildi. Filmin açılış sahnesi olan bölüm ile filmin ana çatışmasını oluşturan zengin ve fakir yaşam arasındaki uçurumun altı çizilirken izleyiciler de alışkın olmadıkları bir Hindistan ile tanıştı.

Mumbai

Dhravi’de Hindistan’ın Gerçek Yüzünü Keşfedin

Turistler tarafından da gezip rahatlıkla görülebilen Juhu ve Dhravi bölgeleri filmin ardından turistlerin cazibe merkezi olurken, yerel halkın filmdeki gibi sıcak ve misafirperver yüzü ziyaretçileri karşılıyor. Fakirliğin sürdüğü varoşlar ve Delhi’deki farklı kent hayatının zıtlığı hem başkentin hem de fakir bölgelerin ziyareti ile görülebiliyor.

Mumbai

Filmin Meşhur Dans Sahnesi Burada Çekildi

Filmin dans sahnesinin adresi olan Chhatrapati Shivaji Terminus tren istasyonu da Mumbai’de görülmesi gereken ve Taj Mahal’den sonra şehirde en çok fotoğraflanan yapı olarak biliniyor. Hem yolculuklarda transfer için kullanabileceğiniz hem de etnik yapısı ile görülecekler arasına eklemeniz gereken istasyonda kendinizi filmin içinde gibi hissedebilirsiniz.

Mumbai

Mumbai’deki Sokak Lezzetleri

Gerçek Hindistan’ı ve yerel halk yaşamını merak edenleri bekleyen bölgede sokak lezzetleri de meraklıları cezbediyor. Kentte lüks yemek arayanlar Romano’sJW Cafe gibi restoranlarda öğünlerini tamamlarken Cafe MadrasSardar’sSarvi ve Bademiya gibi uygun fiyatlı alternatifler de şehirde yer alıyor. Bütçene ve yemek zevkine göre birçok alternatif arasından seçim yapabilir, Mumbai’deki keyifli tatilini yeni lezzetlerle taçlandırabilirsin. 

Mumbai

Mumbai’de Otel ve Konaklama

Mumbai’nin farklı atmosferinde konaklama için Delhi ve Calcutta tercih edilebilirken Rajasthan ve Goa plajları tatilini renklendirmek isteyenlerin seçimi oluyor. Kasım ve mart ayları arası bölgenin ideal seyahat dönemi. Fakat ekleyelim, Mumbai’de dört mevsim de gezebilirsiniz. Sadece muson yağmurlarının olduğu zamanlara denk gelmemeniz size ufak bir önerimiz olur. Hindistan’ı keşfetmek ve ödüllü Milyoner filminin çekildiği bu kentte farklı bir yolculuğa çıkmak için biraz cesaret yeter.

İyi yolculuklar…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.