Bir Masalın İçinde, Sakura Zamanı Japonya

0 59

Uzak Doğu’nun güneş gibi parlayan ülkesi Japonya, hem geleneksel hem de modern kültürüyle her daim gezginlerin ilgisini çeken ülkelerden biri, ama Japonya’yı görmenin Uzak Doğu’nun kadim kültürünü tanımanın en güzel ve en renkli zamanı Sakura dönemi. Mart sonu ve nisan başında ‘sakura’ yani kiraz çiçekleri zamanı Japonya,  konuklarına büyüleyici ve unutulmaz  manzaralar sunuyor. Tokyo ve Kyoto’nun parkları, bahçeleri, nehir kenarları ve tapınaklarında dizi dizi sıralanmış sakuralar, sizi masalsı bir dünyaya taşıyor.

Sakura zamanı Japonya’da yürürken çiçeklerden oluşan bir gökyüzünün altında yürüyormuş gibi hissediyorsunuz. Bir masalın içindeymişsiniz hissi yaratan Sakura çiçekleri; içinizi aydınlık hissiyle dolduruyor, hoş kokusu sizi sarhoş ediyor, rüzgarla tane tane uçuşan çiçek yaprakları sanki baharda kar yağıyormuş gibi içinizde coşku yaratıyor.

Japonlar Sakura Zensen döneminde kendilerini bahçeler ve parklara atıp, çiçek açmış kiraz ağaçlarının çiçekleri altında Hanami piknikleri yapıyor, baharın tadını çıkarıyor. Tabii bu dönem Japonya’nın en fazla turist ağırladığı dönem. Japonya, “Sakura Zensen” zamanı her yıl ortalama 500 bin konuk ağırlıyor.

Köklü kültürleri ile farklılaşan Japonlar,  kirazların çiçek açmasını hayata yeni başlangıç olarak kabul ediyor. “Sakura Zensen” ülkede şenliklerle, şölenlerle kutlanıyor öyle ki, ülkede 11 kentte 2 haftalık festivaller düzenleniyor. Bununla da kalınmıyor, yeni hayatın başlangıcı olarak kabul edildiği için işe başlangıç ve evlenme tarihleri de bu dönemlere denk getiriliyor.

Japonya

Japonya’da Sakura ve Sakura Zensen Kültürü

Japon kültüründe çok özel bir yeri olan ve hayatın mucizesi denilen Sakura, Japonlar için değişimi ifade ediyor. Baharın müjdecisi olmasına rağmen, daha solmadan en güzel halindeyken dalından düşmesi sebebiyle Sakura, Japon edebiyatında ölüm ile yaşamın birlikteliğini ifade ediyor.  Samuray tarzı yaşamı kabullenmiş olan Japon halkı için Sakura aynı zamanda yaşamın da bir simgesi. Samuraylar kiraz çiçeklerine bakarak olası bir savaşta her an ölümü akıllarına getiriyor ve felsefi bir boyuta giriyorlar. Kiraz çiçekleri samuraylar için hem yaşamı, hem de ani bir ölümü hatırlatıyor.

Sakuraların açmasıyla Japonya için hem kutsal hem de festival dönemi başlıyor. Festivallerle kutlanan “Sakura Zensen” tüm halkın ve Japonya’yı ziyaret eden kişilerin katıldığı coşku dolu bir bayram olarak kutlanıyor. Japonya’da halk hayatını da bu döneme göre düzenliyor. Pek çok önemli olay çiçeklerin açış gününe göre belirleniyor. Sakuraların açmasıyla birlikte Japonlar için Hanami yani çiçek seyri anlamına gelen piknikler başlıyor.

Güzelliğin ve estetiğin simgesi olan kiraz çiçekleri açtığında Japonlar parklara, bahçelere, tapınaklara akın ediyor. Hanami festivallerinin en can alıcı etkinliği, zen sükûnetine yaraşır şekilde, yalnızca yürüyüş yapılmasıdır.  Bu yürüyüş, kış için bir veda, bahar için ise görkemli bir başlangıç demektir.

Japonya

Tokyo’nun en güzel Sakura izlenebilecek mekanları;

Shinjuku Gyoen National Garden

Tokyo Shinjuku’da yer alan Gyoen Ulusal Bahçeleri; rengarenk lalelere, kamelyalara, dev Himalaya sedirlerine, 1,500 adet Sakura kiraz ağacına ve minik göletlerde renkli koi balıklarına ev sahipliği yapan muhteşem bir park alanı. Özellikle Sakura zamanı, beyaz ve pembe kiraz çiçekleri ile bezenen ağaçlar nefes kesici bir manzara sunuyor. Ayrıca Tokyoluların sakura zamanı en önemli geleneği olan ‘Hanami’yi gözlemlemek için de ideal bir bahçe.

Japonya

Ueno Park

Ueno istasyonuna birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Ueno Park, 1000’den fazla sakuraya ev sahipliği yaptığı için nisan başında Tokyoluların en gözde Hanami pikniği yeri. Ağaçların altına piknik örtülerini yayan Tokyolular ve şehrin misafirleri, getirdikleri yemekleri yiyip, çaylarını içip saatlerce kiraz çiçeklerinin altında uzanmanın tadını çıkarıyor.

Japonya

Chidorigafuchi

Chidorigafuchi bölgesi, İmparatorluk Sarayı sur ve hendekleri boyunca ve Kitanomaru Park’ta yer alan yüzlerce kiraz çiçeği ağacına ev sahipliği yapıyor. Ağaçlar 27 Mart – 5 Nisan arası akşamları aydınlatılıyor. Dilerseniz parkın içinde kiraz çiçeği ağaçlarının suya döküldüğü gölette kayık kiralayıp gezinti yapabilirsiniz.

Japonya’da Mutlaka Yapılması Gerekenler

Japonya’nın en güzel zamanı olan Sakura Zensen döneminde kiraz çiçeklerinin muhteşem güzelliğini seyrederken ülkede, göremeden ve tatmadan dönmemeniz gerekenleri de atlamadık:

Tokyo, kültür-sanat ve sosyal yaşam açısından son derece renkli ve eğlenceli bir kent.  Restoranları ve caz kulüpleri ile ünlü Tokyo’da muhteşem mimariye sahip İmparatorluk Sarayı’nı, teknoloji meraklılarını şaşırtacak Akihabara’yı, Tokyo’nun ‘Red Light District’i olarak kabul edilen Shinjuku Edo’yu görmeden ve tabii ki muhteşem suşilerden tatmadan dönmeyin. Tabii uyarmadan geçmeyelim, Japonya’da suşi yedikten sonra suşi beğeninizin çok farklılaşacağını söyleyelim.

Japonya

Japonya’nın en güzel kentlerinden Kyoto’da Kamo Nehri’nin müthiş gece manzarasını izleyin, Gion bölgesinde bulunan ‘Puntocho’ isimli geleneksel restoranlarda yemek yiyin. Kyoto International Manga Museum ve Milli Tarih Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin.

Uzak diyarlara seyahat planınız varsa, dünyanın en farklı kültürüne sahip ülkelerden biri olan Japonya’yı Sakura Zensen zamanı görmenizi tavsiye ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.