Bir ülkeyi yerel gibi deneyimleme konusunda 11 uzman ipucu

0 131

Birçoğumuz için seyahat sadece bir yeri görmekten ibaret değildir. Orada olmanın fiziksel deneyimiyle ilgili. Derinin altına girmek ve orada yaşamanın veya orada büyümenin nasıl bir şey olduğunu anlamak. Yerel gibi bir yerde dolaşmaya çalıştığımızda, ufkumuzu genişletir ve zihnimizi başka yaşam biçimlerine açarız.

Ancak kalabalıktan kaçınmak ve bir yeri turist değilmiş gibi keşfetmek için bilinçli bir çaba göstermelisiniz. Seyahatlerinizden önce ve ayrıca yerdeyken yapmanız gereken şeyler var, bu yüzden hazırlanın. Ne de olsa, çoğu kişi planlamayı maceranın heyecan verici bir parçası olarak görüyor.

Yani normalde bir anıttan, müzeden ve parktan diğerine koşuyorsanız, saatinizi ve programınızı geride bırakıp okumaya neden kendinizi zorlamıyorsunuz?

Gitmeden önce

1. Dili öğrenin

Yerel dilde akıcı olmanıza gerek yok, ancak birkaç günlük kelime uzun bir yol kat ediyor. “Merhaba” ve “teşekkür ederim” her zaman yardımcı olur ve “tuvalet” kesinlikle yararlı olabilir. Babbel , Duolingo veya Memrise gibi bu konuda yardımcı olabilecek birçok ücretsiz ve ücretli uygulama vardır.

Bazı temel bilgilere sahip olmak sadece etrafta dolaşmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda yerel halkla aranızdaki buzu kırmayı da çok kolaylaştıracaktır. Çoğu insan, bir yabancının çaba sarf ettiğini bilmekten hoşlanır. Yeni kelimeler veya deyimler denerken kendinizi aptal gibi hissedebilirsiniz, ancak seyahat etmek tamamen konfor alanınızdan çıkmakla ilgilidir.

Bir yerde bir süre kalmayı planlıyorsanız, dil tatili de yapabilirsiniz. Ardından yeni becerilerinizi mağaza ve marketlerde kullanabilir ve yerel kültüre kendinizi kaptırabilirsiniz. ‘Rehber Kitabında Değil’ ayrıca Fransa, İspanya, İtalya ve Almanya’da dil tatilleri sunmaktadır.

2. Bölgesel bir havaalanına uçun

Yolculuğunuza gitmek istediğiniz gibi, başkent olmayan bir şehre inerek başlayın.

Küçük şehirlerdeki havalimanları genellikle daha az streslidir ve uçmak daha ucuzdur, ayrıca size ziyaret etmeyi düşünmemiş olabileceğiniz bazı yerleri keşfetme şansı verir. Rotanızı genişletmek için farklı bir şehirden uçmayı düşünün.

3. Pansiyonlardan kaçının

Bütçeniz kısıtlıysa pansiyonlar çok çekicidir, ancak yerel personel dışında, diğer yabancı gezginlerle dolu olma eğilimindedir. Size bir yeri ve kültürünü deneyimleme şansı vermiyorlar. Bunun yerine bağımsız veya yerel bir konaklama düzenleyin. Daha pahalı olabilirler ama eve, sıradan bir hostelin sunabileceğinden çok daha fazla anekdot ve hatıra ile dönersiniz. Konaklama yeri ararken, insanların günlük olarak yaşadıkları bölgelere bakın ve bu yerel mahallelerden birini seçin. Bu aynı zamanda şehir merkezinin dışında olmaları muhtemel olduğundan maliyetleri düşürmeye yardımcı olacaktır.

4. Yerel bir ailenin yanında kalın

Aile yanında konaklamalar başka bir harika seçenektir. Yerel bir ailenin yanında kalmak, insanlarla tanışmak ve nasıl yaşadıklarını deneyimlemek için harika bir yoldur. Yerel yemekler yiyeceksiniz, o ülkedeki en popüler sitcomlarla tanışacaksınız ve bu, dil becerilerinizi geliştirmenin mükemmel bir yolu. AirBnB, Couchsurfing.com veya Homestay.com genellikle misafirleriyle tanışmaya açık ev sahiplerine sahiptir.

808x608 cmsv2 31d9865f 5086 5278 b97c 5fa4a71eef5d 5488384

Aile yanında konaklamalar yerel misafirperverliği denemek için iyi bir fırsattır

5. Otobüs turunu bırakın ve yerel rehberleri kullanın

Yerel rehberler size yerel halkın nasıl yaşadığını, yemek yediğini, sosyalleştiğini ve onlar için neyin özel olduğunu gösterebilir. Her zaman büyük otobüs turlarının zaman bulamayacağı büyüleyici anekdotlar ve içgörülerle doludurlar. ‘Rehber Kitapta Değil’ ile bir gezi rezervasyonu yapın. Hedeflerini yakından bilen ve size kalabalıklardan nasıl kaçınacağınızı ve birçok kişinin kaçırdığı bir tarafı nasıl göreceğinizi gösteren rehberlerle sürükleyici, alışılmışın dışında geziler sunuyorlar. Ayrıca nasıl güvende kalınacağı ve belki de hangi alanlardan kaçınılacağı konusunda değerli tavsiyeler verebilirler.

Seyahatiniz sırasında

6.Ücretsiz bir yürüyüş turuna katılın

Geldiğinizde yapılacak en iyi şeylerden biri yeni bir şehir veya kasabada ücretsiz yürüyüş turları aramaktır. Rulmanlarınızı yeni bir yere taşımanın harika bir yolu. Sık sık popüler turistik mekanlarda veya mahallelerde dururlar ve başka bir güne geri dönmeye değip değmeyeceğine karar vermenizi sağlar.

Rehberler her zaman kasabada veya şehirde büyümüş yerlilerdir, bu yüzden hiçbir rehber kitapta bulamayacağınız hikayeler ve yerel dedikodularla doludurlar. Ayrıca ulaşım, yiyecek ve hediyelik eşyalar için ne kadar ödemeniz gerektiği konusunda da bilgi sahibidirler ve size en iyi ve en kötü yerel restoranları bildirmekten mutluluk duyacaklardır.

Yürüyüş turları genellikle iki veya üç saat sürer ve genellikle web siteleri aracılığıyla bir veya iki gün önceden rezervasyon yaptırmanız yeterlidir. Ücretsizdir, ancak sonunda rehberinize bahşiş vermek adettendir.

7. Gerçekten kaybolun

Rehberin önerdiği bir yerde yemek yemek yerine, hendek atın ve bir yerde kaybolun ve neye rastladığınızı görün.

Turistik bölgelerden uzakta veya ünlü cazibe merkezlerinin yakınında bir restoran seçin. Cebinizde bir delik açmayan otantik yerel yemekler sunan yerleri arayın, ardından bardan ve bekleyen personelden bazı ipuçları isteyin. Çok daha yerel bir deneyim yaşayacak ve mutfağınızda oluşturacağınız yemeklerin bir listesiyle eve gideceksiniz.

Bu kılavuz kitapları bir kenara bırakın ve neye rastladığınızı görün

8. Yerel bir kişiyle yemek yiyin

Bon Appertour gibi sosyal yemek uygulamaları, yerel bir kişi tarafından sunulan bir yemek paylaşımı deneyimi için rezervasyon yapmanızı sağlar. Ayrıca, nereye ziyaret edeceğiniz konusunda size kullanışlı ipuçları verebilirler.

9. Pazarları ve sokakları araştırın

Turistlere yönelik olmayan yerel pazarlar, yerel halkı gerçekten en iyi şekilde görmek için en iyi yerdir. Bağırmak, takas etmek ve şakalaşmak size bir milliyet hakkında çok şey anlatacak, size ‘renkli’ bir dil öğretmekten bahsetmiyorum bile.

Ülkede yetişen yerel yiyecekleri almaya çalışın. Bu sadece daha çevre dostu bir yemek yeme yolu olmakla kalmaz, aynı zamanda tanıdık yiyeceklerin yerel versiyonlarını veya tadı kola gibi olmayan bir kola da deneyimleyeceksiniz.

Sokak yemeklerinden de çekinmeyin. Bir sokak arabası için sıraya giren yerlilerin kuyruklarını görürseniz, yemeklerin popüler, hijyenik ve lezzetli olduğuna dair iyi bir işaret.

808x573 cmsv2 6df54b31 7146 5ada bde6 d0f990526840 5488384

Malezya’da sokak yemekleri

10. Toplu taşıma araçlarını kullanın

İster bisiklet, ister scooter, çekçek veya metro olsun, toplu taşımayı kullanmak yeni bir kültüre açılan harika bir penceredir. Yerel dili anlamasanız bile, otobüsteki insanların video oyunları oynayan çocuğa kızması veya ağlayan çocuk gibi tanıdık manzaralar göreceksiniz. Yerel bir metro kartı da şehirde dolaşmanın iyi bir yoludur ve araba kiralamaktan veya taksiye binmekten daha ucuzdur.

11. Dünyanın akıp gidişini izleyin

Yerel bir kafede bir cappuccino’nun tadını çıkarın, arkanıza yaslanın ve insanları izlemenin keyfini çıkarın. Ziyaret etmek veya yemek yemek için en iyi yerlere giden insanları tespit edebilirsiniz. Sohbet başlatmaya çalışın ve bazı yararlı ipuçları ve belki de iletişim halinde kalabileceğiniz yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Mümkünse, yerel veya ulusal düzeyde neler olup bittiğini öğrenmek için yerel gazeteleri okuyun ve katılabileceğiniz etkinlikler hakkında bazı fikirler edinin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.