Bosna Hersek Gezilecek Yerler Rehberi 2022

0 946

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Rehberi 2022 Bosna Hersek’i tatil rotanıza eklediyseniz, tarihi ve kültürel mekanları ile Bosna Hersek sizi bekliyor eğer hazırsanız bu liste size yol gösterecek. Müzeleri, tarihi, yaşamı ve ünlü şehirleri ile Bosna Hersek ziyaret edilecek popüler yerlerden.

Yüzyıllar boyunca Osmanlı hakimiyeti altında kalan Saraybosna’da bu hakimiyetin izlerine hem toplum yaşamında hem de mimari yapılarda görmek mümkün. Şehirde görebileceğiniz birçok Osmanlı döneminden kalma esere rastlayabilirsiniz.

90’lı yıllarda başlayan savaşın şehirde bıraktığı izleri ziyaretinizde sizler de göreceksiniz hüzünlü anlara tanıklık edeceğiniz birçok mekan sizi o günlere götürecek fakat gezinizi bu izler bir o kadar da anlamlı kılıp unutulmaz yapıyor.

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Rehberi 2022

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Rehberi 2022

Saraybosna

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Rehberi 2022

Saraybosna, Balkan turu yapmak için yola çıkanların her zaman gezi listesinde yerini alıyor. Her detayı ile Tarih kokan şehirde özellikle Osmanlı tarihi eserleri dikkatleri üzerine çekiyor.

Görülmesi gereken yerler özellikle kentin Başçarşı bölgesinde bulunuyor ve birbirlerine yürüme mesafesinde olması hepsini görmenize imkan tanıyor.

Latin Köprüsü

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Rehberi 2022

Miljacka Nehri’nin üzerinde ki Latin Köprüsü, ilk olarak 1541 yılında Širmed oğlu Hüseyin’in gözetiminde inşa edilmiştir. Köprü, 1791’de meydana gelen sel felaketinde ağır hasar alınca Ali Ajni Bey’in isteğiyle aslına uygun bir şekilde tekrar yenilenmiştir.

Popüler bir yer olmasının en büyük nedeni ise 1914’te I. Dünya Savaşı’nın fitilini ateşleyen Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand ve eşinin öldürülmesine tanık olduğu için günümüzde de yoğun ilgi gören yerler arasında.

Mostar

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Rehberi 2022

Simgeleşen Tarihi Mostar Köprüsü şehir gezginlerin uğrak duraklarının başında yer alıyor. Neretva Nehri’nin iki kenarına kurulu olan Mostar başkent Saraybosna’ya sadece birkaç saat uzaklıkta bulunuyor.

Poçitel

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Rehberi 2022

Osmanlı’nın Balkanlar’daki son köyü olarak bilinen Poçitel, tipik bir Anadolu köyü gibi. Kiremit çatılı eski taş evler, cami, medrese, hamam gibi yapılar kentin kültürel değerini koruduğunu ve günümüze kadar yaşattığını gösteriyor.

Gazi Hüsrev Bey Camii

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Rehberi 2022

Çevresinde günümüzde de eğitim verilen bir medrese olma özelliğiyle ziyaretçilerin uğrak noktalarından. Zarif tasarımlı bir saat kulesinin bulunduğu Gazi Hüsrev Bey Camii, adını aldığı Bosna sancak beyi tarafından 1531 yılında inşa ettirilmiş ve hizmete açılmıştır.

Gazi Hüsrev Bey’in isteğiyle dini yapının tasarımını ve inşasını Mimar Sinan üstlenmiştir. Yönetimi altındayken kente önemli katkılarda bulunmuş olan şahsiyetin türbesine de ev sahipliği yapan caminin minaresi 47, kubbesi ise 26 metre yüksekliğe sahiptir.

Saraybosna Umut Tüneli

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Rehberi 2022

Saraybosna’da gezmeye, görmeye değer bir başka yer ise Umut Tüneli’dir. Tünel, Savaş yıllarında oldukça önemli bir görev üstlenerek binlerce insanın hayatını kurtarmıştır. Bu nedenle müzeye dönüştürülüp gelecek nesillere savaşın ne kadar çetin ve zorlu geçtiği gösterilmek istenmiştir.

Şehrin kurtulmasında ve savaşta teslim olmamasında büyük rol oynayan bir yer olarak kabul edilmektedir. Savaşta hastalar ve yaralılar buraya taşınarak tedavi edilmiş ve mühimmatlar saklanmıştır.

Kravice Şelaleleri

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Rehberi 2022

Mostar sınırları içerisinde bulunan en fazla ziyaret edilen yerlerden birisi de Kravice Şelaleleri olarak görülmektedir. Kentin yaklaşık olarak 40 km uzağında yer almaktadır. Şelale 25 metre yükseklikten akmaktadır. Her yaz doğasıyla birlikte turistlerin akınına uğrayan bu yerde yeşilin ve doğanın muhteşemliğine sizler de kapılabilirsiniz.

Sönmeyen Ateş Anıtı

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Rehberi 2022

Saraybosna’nın II. Dünya Savaşı’ndan kurtuluşunun anısına hazırlana Sonsuz Ateş, Ferhadiye Caddesi’nin başında bulunmaktadır. Şehrin anlamlı ve özel simgelerinden biri olarak yıllardır her alanda kullanılan ateş devamlı yanmasından dolayı bu ismi almıştır. Anıtı 24 saat açık olması sebebiyle dilediğiniz zaman gezip ateşin önünde fotoğraf çektirebilirsiniz.

Kovaci Anıt Mezarı

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Rehberi 2022

Saraybosna’da ki b anıt mezarlık, Sırp Cumhuriyeti Ordusu tarafından başlatılan kuşatmada, Bosna-Hersek’te öldürülen Bosna Ordusu askerleri için yapılmış anıtsal bir alandır.

Saraybosna Katedrali

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Rehberi 2022

Saraybosna’da yaşayan Katolikler için önemli bir yere sahip olan Saraybosna Katedrali, 1889 yılında neo-gotik tarzda inşa edilerek hizmete açılmıştır. Savaşta ciddi hasar görmüş olsa da yapılan özenli restorasyon çalışmaları ile tarzını koruyup günümüze kadar gelebilmiştir.

Özellikle de mimarisiyle dikkatleri üzerine çeken katedral Papa II. Jean Paul Heykeli’nin yer aldığı kapısıyla popüler, Saraybosna’nın tarihi yerleri açısından önemli yapılarından sadece biridir.

Blagay Kasabası

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Rehberi 2022

Neretva’nın kollarından biri olan Buna Nehrinin çıkış noktası. Bu belde Müslümanlığın yayıldığı ilk beldelerdendir. Mostar’a 15 km uzaklıkta bulunmakta olup zamanında tekke olarak bilinen bir kasabadır. Ayrıca burada balık tesisleri de bulunmaktadır.

İnat Evi

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Rehberi 2022

Saraybosna gezilecek yerler listemizde sizlere bahsedeceğimiz sıradaki mekân, sahibinin kararlılığı sonucu varlığını korumayı başaran ve adının da buradan geldiği İnat Evi. Bu yeri gezginler için önemli ve popüler kılan olay, 1860’lara kadar dayanmaktadır. Kenti egemenliği altına alan Avusturya-Macaristan imparatoru, Miljacka Nehri kıyısına postane, ulusal müze ve belediye binası inşa edilmesini istemiş.

Müze ve postane inşa edilip sıra evin bulunduğu alana kurulacak olan belediye binasına gelince görevliler, sahibi Benderija’nın sarsılmaz inadıyla karşılaşmış. İşi sorunsuz bir şekilde çözmek için ev sahibinin isteği doğrultusunda yapı, karşı kıyıya tuğlası tuğlasına aynı olacak şekilde yeniden inşa edilmiş.

Girişinde olayı hatırlatan bir tabelanın asılı olduğu evde, 1997 yılından beri restoran olarak hizmet vermektedir. Mekân, lezzetli Boşnak yemeklerini ve şaraplarını denemek için oldukça iyi yerlerden biri olarak görülüyor.

Trebinje

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Rehberi 2022

Bosna Hersek gezinizde görmeniz gereken şehirlerden olan Trebinje ülkenin güneyinde bulunuyor. Vizesiz Balkan ülkelerinden Hırvatistan ve Karadağ sınır kapılarına yakın konumuyla oldukça popüler bir yer.

Bosna-Hersek’te Ne, Nerede Yenir?

Köklü tarihi ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Bosna’da, mutfak kültürü de bu sentezle biçimlenmiş ve zenginleşmiştir. Herkesin damak zevkine göre bir şey bulabileceği Bosna-Hersek mutfağının özel lezzetleri ve bu özel lezzetleri bulabileceğiniz Saraybosna restoranlarının sadece birkaçı;

 • Cevapi: Cevabdzinica Hodzic (Başçarşı dükkanları)
 • Pite (Boşnak Böreği): Pekara Edin
 • Trileçe: Nebo Cafe (Başçarşı dükkanları)
 • Klepe: Avlija
 • Bey Çorbası: Pod Lipom
 • Dolma: Dzenita
 • Bosanski Lonac: Inat Kuca

Bosna-Hersek’ten Ne Hediye Alınır?

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Rehberi 2022

Bosna-Hersek’e geldiğinizde sevdiklerinize birer hatıra almak istiyorsanız şehre özgü her köşe başındaki dükkânda aradığınız farklı hediye çeşitlerini bulabilirsiniz. Lezzetli hediyelikler seçmek isterseniz, tercihinizi Bosna-Hersek’e özgü kahveden ve kahve fincanlarından, kurutulmuş etlerden, sebze tozundan ve değişik baharatları alabilirsiniz.

Saraybosna’daki Başçarşı ve Bakırcılar Çarşısı’nda pek çok özel ürünü de sevdiklerinize götürebilirsiniz.

Bosna-Hersek’e Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Bosna Hersek Gezilecek Yerler Rehberi 2022

 • Saraybosna’da birçok Türk bankası bulunmaktadır buradan nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
 • Avrupa’da tramvay seferinin ilk yapıldığı yer Saraybosna’dır.
 • Sigara yasağı bulunmamakla birlikte açık ve kapalı her yerde serbesttir. Bu sebeple de kapalı alanlarda sigara dumanına maruz kalabilirsiniz.
 • Saraybosna Film Festivali Balkanların ve Güney Batı Avrupa’nın en önemli festivallerindendir.

Daha fazla tatil rotası ve fazlasını keşfetmek isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.