Budva Turu İle Adriyatik’te Vizesiz Tatilin Keyfini Yaşa

0 22

Eğer bu yaz tatilini vizesiz ülkelerden yana kullanmak istiyorsan Budva turu ile seyahatini planlamanı öneririz. Adriyatik’te deniz keyfini doyasıya yaşamak ve vize derdiyle uğraşmamak için Budva en ideal yerlerden biri. Doğal güzellikleri, gezilecek tarihi yerleri, 2500 yıllık geçmişi ile Adriyatik’in en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Budva aynı zamanda çok gözde bir tatil merkezi olarak tercih ediliyor. Öyle ki Brad Pitt, Angelina Jolie gibi isimler yaz tatilini Budva’da geçiren ünlüler arasında yer alıyor.

Budva Nerede?

Budva turuKaradağ’ın sahil şehri olan Budva bir Balkan kenti. Budva vizesiz ülkeler arasında yer aldığı için Türk vatandaşları tarafından oldukça rağbet gören şehirler arasında yer alıyor. Budva’ya ulaşmak için önce Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya varıyoruz. Ardından yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonrası Budva’ya varıyoruz. Şimdi hazırsanız Budva turu için gezmeye başlayabiliriz.

Budva Turu

Budva turuBudva turu ile görülecek yerlerin hemen hepsini görmen mümkün. Yine de biz Budva’da gezilecek yerler listesini senin için hazırladık. Karadağ’ın bu sevimli şehrini gezerken görülmesi gereken yerler şöyle;

 • Montenegro’nun tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmek için UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan ve doğal bir liman olan Kotor şehri, bölgenin en özel yeri. Burada çok güzel manzaralara şahit olacaksınız.
 • Montenegro’nun Avrupa’ya açılan yüzü Tivat‘da görülecek yerlerin başında geliyor. Karadağ’ın Monaco’su da denilen Tivat’ın sembolü, Porto Montenegro‘ya uğramayı da unutmuyoruz.
 • Budva’yı en özel kılan yerlerden biri Eski Şehir olarak adlandırılan Stari Grad. Arnavut kaldırımlı dar sokakları, kuleleri ve tarihi binalarıyla Stari Grad’ı yürüyerek dolaşın ve bol bol fotoğraf çekin.
 • Budva’da denize girilecek yerlerin sayısı oldukça fazla. Ama özellikle şahane plajlarını görmeden dönmeyin deriz. Jaz, Slovenska Plaža, Saint Nikola Adası, Queen’s Beach görmeniz gereken oldukça iyi plajlar arasında yer alıyor.
 • Budva’da gezilecek yerler arasında birçok katedral ve kilise de yer alıyor. Budva Katedrali, Saint John Kilisesi, Holy Trinity Kilisesi ve Saint Sava Kilisesi bu yapılar arasında görmeniz gereken yerlerden sadece birkaçı.
 • Budva turu yaparken buraya 35 km uzaklıktaki Perast şehrinde de uğramayı ihmal etmeyin. 16 saray ve 19 kilisenin yer aldığı Perast şehrinde görmeniz gereken yerler arasında Our Lady of the Rocks Kilisesi geliyor.
 • Mostar-Blagaj turuna katılabilirler. Tarihe yolculuk yapacağımız bu turumuzda Bosna Hersek sınırını geçtikten sonra ilk durağımız, bütün tarihi dokusuyla korunan ve Türk Köylerinde ki. 16.yy.’da Osmanlı tarafından yapılan binaları gördükten sonra özel araçlarımızla Mostar’a doğru devam ediyoruz.

Budva’da Ne Yapılır?

Budva turuBudva turu yaparken benzersiz deneyimler yaşamak isteyenler için Budva’da yapılacak en güzel aktivitelerin listesini de hazırladık. Bizde Karadağ’ın bu güzel şehrini doyasıya yaşamak için size şunlar gerekli;

 • Fiyortlarda Yüzmek: Tekneye binin muhteşem bir doğaya tanık olunca, üstüne bir de fiyortlarda yüzme imkanı bulunca ikinci kez Budva turu planlayacağınızdan şüpheniz olmasın.
 • Rafting Yapmak: Daha önce duymadıysanız haber verelim. Budva’da rafting yapmak çok popüler bir aktivite.
 • Jeep Safari Yapmak: Avrupa’nın Mücevheri olarak anılan ve 82 km uzunluğu ile Colorado Nehri’nden sonra dünyadaki en uzun kanyon olan Tara’da jeep safari yapmak sizin için benzersiz bir deneyim olacak.
 • Dubrovnik Turu Yapmak: Vizesiz Budva turu yaparken şehre yakın başka ülkeleri de görmek isteyebilirsiniz. Bunun için en yakın yer Dubrovnik iyi bir seçim olacaktır. Fakat Hırvatistan Schengen vizesine tabii olduğu için Dubrovnik turu yapmak için hazırda schengen vizenizin olması şart.
 • Mostar-Blagaj Ziyareti: Budva’ya yakın yerlerden biri olan Bosna-Hersek gezisi de Budva’da yapılacaklar arasında yer alıyor. Kısa bir yolculuk sonrası Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen Monstar Köprüsü’nü görebilir, Koski Mehmet Paşa Camii’ye uğrayabilir ve Alperenler (Dervişler) tekkesi ile ünlü Blagaj’ı görebilirsin.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.