Büyük Buda Heykeli’ne yolculuk

0 20

Gökyüzünü tamamen kaplayan gökdelenleri, durmayan trafiği ve kalabalık nüfusu ile hızı hiç yavaşlamayan bir şehir Hong Kong… Burada günün her saat diliminde yapacak bir şeyler bulmak mümkün.


Hong Kong’u oluşturan adalardan biri olan Lantau, dünyanın en büyük Buda heykellerinden birine ev sahipliği yapıyor. Eğer aradığınız kültürel anlamda görülmesi gereken turistik bir yer ise Ngong Ping köyünde yer alan “Big Buddha” (resmi adıyla “Tian Tan Buddha”) mutlaka listenizde olmalı.

Big Buddha’ya (Büyük Buda) teleferik, otobüs veya taksi ile ulaşılabiliyor. Yükseklik korkusu olmayanlar için teleferik ideal; 5,7 kilometrelik teleferik hattı tam bir görsel şölen sunuyor. Teleferikle 25-30 dakika süren bu yolu, bileğine güvenen Budist rahipler yürüyerek kat ediyor. Teleferik yolculuğu için 2 tip kabin seçeneğiniz var; ‘normal’ ve ‘kristal’ kabin. Eğer amacınız manzarayı her açıdan görmek, fotoğraf çekmek veya havada kuş gibi uçtuğunuzu hissetmekse tabanı cam kaplı kristal kabinleri seçmenizi öneririm; yer bulma sıkıntısı yaşamamak için de önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Teleferikten indiğinizde, otantik kafelerden Starbucks’a kadar pek çok mekan sizleri karşılıyor. Bu mekanlardan birinde bir süre dinlenebilirsiniz; zira uzun bir yürüyüş ve çıkılacak merdivenler için enerji toplamanız gerekiyor.

Big Buddha’nın bulunduğu alan yürümeyi sevenler için keyifli bir parkur sunuyor.  Merdivenleri tırmanmak biraz zorlasa da her basamağı çıktığınızda gördüğünüz manzara iliklerinize kadar işliyor. Aldığınız oksijen, yeşilliklerin arasında hissettiğiniz sükunet, duyduğunuz kuş cıvıltıları ve etrafınızda uçuşan rengarenk kelebekler bambaşka bir dünyada olduğunuzu hissettiriyor.

Dikkat etmeniz gereken bir konu da ziyaret gününüz! Önemli bir ibadet merkezi olan Big Buddha’ya yerli halk hafta sonları Buda’dan bereket dilemek ve rahiplerin ibadetlerine eşlik etmek için akın akın gidiyor.

Gelelim Big Buddha heykeline… Otuz dört metre yüksekliğindeki bu devasa bronz heykel teleferik yolculuğu esnasında dağların arasından görülebilecek kadar büyük. 2000 yılına kadar “dünyanın açık alandaki en uzun bronz Buda heykeli” unvanının sahibiymiş, şimdi ikincilik koltuğunda oturuyor. Merdivenle toplam 268 basamağı çıktıktan sonra ulaştığınız heykel, Lantau Adası’nı ayakları altına alıyor.

Heykelin altında üç tapınak bulunuyor: “Evren Salonu”, “Hayırseverler Liyakat Salonu” ve “Anma Salonu”. Haftanın belirli günlerinde bu üç salona sadece bir kez fotoğraf çekmek için 2-3 dakika girmenize izin veriliyor.

Big Buddha’nın önünde yay şeklinde dizilmiş “Altı Devanın Sunumu” olarak bilinen daha küçük altı bronz heykel yer alıyor. Bu küçük heykeller Büyük Buda’ya, Nirvana’ya ermek için gereken ruhsal sadaka, ahlak, sabır, gayret, meditasyon ve bilgeliği sembolize eden 6 devayı – çiçek, tütsü, lamba, merhem, meyve ve müzik – sunuyor.

Bulunduğunuz ortamın atmosferi, aldığınız oksijen ve çıktığınız onca merdivenin karşılığında ciddi bir acıkma durumu söz konusu olabilir. Heykel ziyaretini bitirdikten sonra yaklaşık 50-60 basamak inip meydanda bulunan manastırın içindeki birkaç restoranda yemek yiyebilirsiniz. Restoran dediğime bakmayın her biri ancak 4-5 masa imkanına sahip. Beklentileri sıfırlayıp yenilen yemeklerin tadı ise şaşırtıcı şekilde iyi olabiliyor.

Merdivenleri inmenin kolaylığı, eşlik eden manzara ve yine teleferik sayesinde yaşadığımız görsel şölen dönüş turunu daha keyifli kılıyor. Devasa ağaçların, kocaman dağların arasında bir gözüküp bir kaybolan ve hayranlık uyandıran Big Buddha tüm ihtişamı ile sanki bize bu sefer “hoşça kal” diyor…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.