Çamlıhemşin, Rize

0 54

Eski adı Viçealtı olan, sonraları Çamlıca olarak anılan, en sonunda Çamlıhemşin adıyla ilçe olan bu eşsiz yer; yaylaları, şelaleleri, buzul gölleri ve tarihî dokusuyla mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Denizden yüksekliği 300 metre olan ve bazı mahallelerde yüksekliğin 700 metreye çıktığı bu yerleşim yerinde evin penceresinden baktığında muhtemelen toprağı değil, bulutları görürsün. İşte bu masalsı görünüme bir kez şahit olmak için bile Çamlıhemşin’e gelinir, sonrası malum; âşık olunur. 😍

Yüzde sekseni ormanla kaplı, dağınık ve tepelik alanlardan oluşan bu yerde düzlük alan görmek neredeyse imkânsız. Buradaki evler, yamaçlara kurulur ve çoğu 100 yıldan yaşlıdır. Üstelik beldede çok sayıda tarihî eser de mevcut. Zil Kalesi, 40 metre uzunluğundaki Şenyuva Köprüsü, tek kemerli Mikron Köprüsü, camiler ve konaklarla zamanda yolculuk yapmak için de harikadır.

Rize’nin turizm merkezlerinden biri olan Çamlıhemşin; doğa yürüyüşü, kar yürüyüşü, kampçılık, foto safari, rafting, heliski, dağcılık, balıkçılık gibi birçok alternatif turizm etkinliği için oldukça elverişli bir doğaya sahip.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.