Datça Taşlık Plajı Nasıl?

0 907

Bu makalemizde  Datça Taşlık Plajı nasıl? konusunu ele alacağız.  Datça’nın En Güzel 5 Plajı başlıklı yazımızda da yer verdiğimiz Taşlık Plajı hakkında detaylı bilgilere bu yazımızda yer vereceğiz. Datça Marina’dan sahil boyunca yürüyün ve önünüzde Taşlık plajını göreceksiniz. Plaj çakıl ve kum karışımıdır ve plajın içinden geçen Taşlık Yolu trafiğe kapatılmıştır. Sahilde kafe ve restoranların yanı sıra şezlonglu ve şemsiyeli dükkanlar bulunmaktadır. Taşlık Plajı’nın hemen yanında İrica Göleti bulunuyor ve göletten kaynayan kükürtlü suyun faydalı olduğu söyleniyor. Su, göletin duvarları arasındaki çöküntülerden denize doğru hızlı ve bol miktarda akar. Taşlık Plajı’nın yanında Kent Park olarak adlandırılan Datta’nın en büyük yeşil alanı da bulunuyor. Şehir parklarının sıcak mevsiminde bile  hava serindir ve gölet boyunca esen kuzey rüzgarı klima etkisi yaratır.

Taşlık Plajı Nerede?

Makalemizin bu bölümünde Taşlık Plajı nerede? Bu soruyu inceleyeceğiz. Taşlık Plajı, Muğla ile Datta ilçesi sınırında, bağlı ilçe merkezine 0,2 km uzaklıkta ücretsiz bir plajdır.

Datça Taşlık Plajı Özellikleri

Bu bölüm Taşlık Plajı özellikleri hakkında genel bilgi vereceğiz. Taşlık plajı Datça’da, Datça Limanı ile Ilıca arasında yer almaktadır. Bu nedenle  kuzey rüzgarı buraya asla gelmez ve her zaman sakin kalır. Deniz dibi ve kumsal, çakıl ve kum karışımı. Taşhrk Plajı’nı ilginç yapan şey, denizin dibinde, şifalı suların kaynadığı Irika Gölü adlı bir göletin olmasıdır. Ancak limanın kayalıklarından çıkıp denize dökülen tatlı su, bu alanda düşük tuzluluk bölgelerinin oluşmasına neden olur. Taşlık plajı Datça’nın en çok tercih edilen plajlarından biridir. Denizden çıkıp buraya gelenler yukarıdaki göletten akan suyun altında kendilerini temizlerler. Bir anlamda vücudunuza doğal bir masaj sağlarlar. Datça’daysanız eşsiz ve güzel Taşlık plajını görmeniz tavsiye edilir.

Taşlık Plajının Detayları

Bu bölümde Taşlık Plajının detayları hakkında bilgi vereceğiz. Plaj restaurant ve kafeteryadaki şezlong ve şemsiyeler sözünüz karşılığında ücretsizdir. Plajın hemen arkasında doğal kaplıca havuzu bulunmaktadır. Duş almak yerine bu doğal havuza girerek tuzlu sudan kurtulabilirsiniz. Taşlık plajı Datça şehir merkezinin kıyısında elverişli bir konumdadır. Şehir merkezine yürüme mesafesinde olan plaj, aynı zamanda Datça’nın en işlek tesislerinden biri. Çok soğuk sulara sahip plajlar, sığ suları nedeniyle özellikle çocuklu ailelerin tercihi oluyor. Denizin biraz dalgalı olduğu sahilde rüzgarlı bir konumda yer alan Akdeniz mutfağı başta  olmak üzere dünya mutfağının en özel lezzetlerini tadabilirsiniz. Alkollü ve alkolsüz içecekler arasında seçim yapabilirsiniz. Tesiste alkollü içecek  fiyatları 40TL’den başlıyor. Yemek fiyatları 25TL’den başlıyor.

Bu makalemizde Datça Taşlık Plajı nasıl? konusu hakkında genel bilgileri sizlere sunduk. Umarız siz deniz severler için faydalı bir çalışma olmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.