Denizin kıyısından: 5 günlük Ege turu rotası

0 16

Assos

Behramkale’nin denizden görünüşü.
Behramkale’nin denizden görünüşü.

5 günlük muhteşem Ege turumuza Assos’la başlıyoruz.

Assos ya da diğer adıyla Behramkale, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin yaklaşık 15 km güneyinde yer alan bir antik kent. Küçük ve şirin bir yer olan Assos’ta hem serin ve sakin denizin tadını çıkarabilirsiniz hem de dillere destan tarihî eserleri inceleyebilirsiniz.

Yaklaşık 5000 yıllık bir yerleşim merkezi olan Assos’ta Lidya, Pers, Galat, Pergamon, Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerinin izlerini bulacaksınız. Assos Antik Kenti ve Athena Tapınağı burada mutlaka görmeniz gereken yerler. Ayrıca Behramkale Köyü’nün dar sokakları ve eski taş binaları da dillere destan bir güzelliğe sahip.

Akşama doğru mutlaka Behramkale Köyü’nü gezin. Sokaklarda hediyelik eşya, şifalı otlar, baharatlar ve dokuma ürünler satan bölgenin yerlileriyle tanışın, sohbet edin. Gün batımında ise Assos Antik Kenti ve Athena Tapınağı size muhteşem bir manzara sunacak. Yanınıza fotoğraf makinenizi almayı unutmayın.

Akşam yemeği için Assos’un yerel lezzetlerini ve balıkları tercih edebilirsiniz. Ayrıntılı bir rehber için Hem lezzet hem doğa: Assos yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Assos’ta denize girip serinlemek için Antik Limanı ve Kadırga Koyu’nu kullanabilirsiniz. Dibindeki taşlar yüzünden deniz burada tertemiz ve göz alıcı. Aynı zamanda etrafta arabanızla kolayca gidebileceğiniz bir çok plaj bulunuyor. Sokak Ağzı Plajı ve Yeşil Liman Plajı bunların en bilinenleri.

Assos’ta konaklamak için butik oteller, pansiyonlar ve kamp alanları var. Aynı zamanda Türkiye’nin en iyi glamping alanlarından biri de Assos’ta bulunuyor. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz.


Kaz Dağları 

Kazdağı Milli Parkı’nda bulunan köprü
Kazdağı Milli Parkı’nda bulunan köprü 

Ege turumuzun bir sonraki durağı Kaz Dağları! Assos’ta gezdik, gördük, eğlendik. Kaz Dağları’nda bir gece konaklayarak huzura ve dinginliğe doyacağız.

Çanakkale ve Balıkesir sınırında bulunan Kaz Dağları, Ege turunda gezilecek yerlerin başında geliyor. Edremit ve Ayvalık’a oldukça yakın olan Kaz Dağları’ndan Akçay ve Altınoluk’a da kolayca gidebilirsiniz. Bu sayede denize girip serinlemek ve tekrar Kaz Dağları’na dönmek mümkün.

Kaz Dağları pek çok kültür için kutsal sayılan bir yer. Homeros’un İlyada adlı eserinde bereketi ve doğası nedeniyle Kaz Dağları’ndan “Bin Pınarlı İda” olarak bahsedilir. Bereketiyle Yunan mitolojisinde kendine sıkça yer bulan Kaz Dağları’nın muhtemelen bu kadar yer etmesindeki en önemli neden inanılmaz bir havaya sahip olması.

Kazdağı Milli Parkı, fauna ve flora olarak dünyanın en önemli alanlarından biri. Denizden gelen nem, oksijen seviyesi ve dağ yüksekliği bu milli parkı benzersiz bir ekosisteme dönüştürüyor. 800’den fazla bitki türünün olduğu milli parkta yaklaşık 30 tane endemik bitki bulunuyor. Aynı zamanda burada tıbbi bitkiler de bulabilirsiniz. Hem dünyanın hem de Türkiye’nin en temiz havaya sahip oksijen depolarından biri olan Kaz Dağları’nda uyumanın eşsiz bir deneyime dönüşmesi de bu sebepten.

Ege turumuzun Kaz Dağları ayağında mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler şöyle; Adatepe Köyü ve Adatepe Zeytinyağı Müzesi, Zeus Altarı, Sarıkız Türbesi, Mıhlı Çayı, Şahindere Kanyonu, Ağlayan Şelale.

Kaz Dağları’nda konaklamak için oteller, pansiyonlar ve bungalovlar mevcut. Ayrıca burada çok güzel kamp ve glamping alanları da bulunuyor.


Ayvalık

Cunda Adası’ndaki dar sokaklarda bulunan tarihî evler.
Cunda Adası’ndaki dar sokaklarda bulunan tarihî evler. 

Ayvalık ve Cunda, Kuzey Ege’nin en popüler tatil yerlerinden biri. Dolayısıyla Ege turumuzun üçüncü gününü Ayvalık’a ayırıyoruz.

Balıkesir’in turizm cenneti olan Ayvalık aynı zamanda Ege’nin en güzel yerlerinden biri. Tarihi evler ve sokaklar, muhteşem manzaralar, şirin mi şirin köyler, enfes Ege lezzetleri, Cunda’nın eğlence mekanları, harika plajlar, yürüyüş rotaları, bisiklet rotaları… Ayvalık, yaz tatilinden beklediğiniz her şeyi fazlasıyla verebilecek bir yer.

Ayvalık’ta bir gün konaklayacağımıza göre günümüzü iyi bölmemiz lazım. Öncelikle Ayvalık ve Cunda’nın enfes plajlarında denize girebilirsiniz. Bunun için en iyi yerler Sarımsaklı Plaj ve Patriça Plajı. Sarımsaklı Plajı Ayvalık’a yakın. Patriça Plajı ise Cunda’da. Ayvalık plajları hakkında daha detaylı bilgi almak için Sükunet ve huzurun izinde: Ayvalık içeriğimize göz atabilirsiniz. Ayvalık’ta doğayla bir olmak istiyorsanız da Ayvalık’ta doğanın kalbinde içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Ayvalık’ta gezilecek yerler deyince Taksiyarhis Anıt Müzesi, Macaron Mahallesi ve Saatli Cami ilk akla gelen yerler. Ancak hem Ayvalık’ın hem de Cunda’nın sokaklarında tarihin saklı zamanlarından kalma kiliseler, camiler, tarihi eserler bulabilirsiniz. Sokaklarda amaçsızca dolaşmak da iyi bir alternatif. Zira yollar sizi hep muhteşem bir yere çıkaracaktır. Gün batımını izlemek için Seytan Sofrası sadece Ege’nin değil Türkiye’nin en büyüleyici manzaralarından birini sunuyor. Ancak gün batımında biraz kalabalık olabilir, bizden hatırlatması.

Acıktıysanız Ayvalık ve Cunda mutfağı Ege’nin en güzel lezzetlerine sahip. Özellikle Cunda, lezzetli balık restoranlarıyla bilinir. Burada muhteşem yemekler yiyebilirsiniz. Ayrıca Ayvalık’ın zeytinleri ve zeytinyağları meşhurdur. Dönüşte biraz almayı unutmayın. Cunda aynı zamanda Ayvalık’ın eğlence merkezi. Burada çok güzel mekanlar göreceksiniz. Ama fazla yorulmayın. Çünkü bir gün sonra İzmir’e gidiyoruz!


İzmir

İzmir’in rüzgar sörfü merkezi olan Alaçatı.
İzmir’in rüzgar sörfü merkezi olan Alaçatı.

Ege’nin incisi, Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehri İzmir’deyiz. Ege turu yapıp İzmir’e bir gün ayırmamak olmaz.

İzmir’de gezilecek yerler çok fazla. Bu yüzden rotanızı iyi ayarlamanız gerekiyor. Ayvalık’tan İzmir’e gelirken mutlaka görmeniz gereken üç yer var. Dikili, Foça ve Bergama. Dikili’de yüzmek için ufak bir mola verebilirsiniz. Zira muhteşem plajları var. Foça’da eski taş binaları, çarşıyı ve tarihi mekanları gezebilirsiniz. Bergama’da ise Türkiye’nin en önemli antik kentlerinden biri olan Pergamon Antik Kenti’ni görmelisiniz.

İzmir’in şehir merkezi epey hareketli. Alsancak, Kordon, Basmane, Tarihi Asansör, Teleferik, Karşıyaka çarşısı görmeniz gereken yerler. Buralarda Ege’nin eşsiz sokak lezzetlerinden muhteşem örnekler bulacaksınız. Boyoz ve yumurta ikilisi mutlaka listenizde olsun.

Biraz deniz keyfi için belki de Türkiye’nin en güzel plajlarına sahip olan Çeşme’ye gidin. Çeşme ve Alaçatı hem İzmir’in hem de Türkiye’nin en popüler yaz tatili merkezlerinden. Burada aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Eğer biraz daha yüzmek isterseniz Yeni başlayanlar için büyüleyici İzmir plajları içeriğimize göz atabilirsiniz. Çeşme ve Alaçatı’da rüzgar sörfü epey popüler bir doğa sporu. Ayrıca Çeşme’nin kuzeyi dalış için eşsiz bir yer. Doğa sporu meraklılarının buraya malzemelerini yanına alarak gitmesini tavsiye ederiz.

Gece konaklamak için size harika bir önerimiz var. Türkiye’nin sakin şehirlerinden olan Seferihisar, Çeşme’den sonraki durağınız olabilir. Burada hem butik oteller hem de kamp ve glamping alanları bulabilirsiniz. Seferihisar’ın sakinliğinde muhteşem bir gece sizi Ege turumuzun son gününe hazırlayacaktır. Eğer başka bir yerde kamp yapmak isterseniz Büyüleyici güzelliğiyle kendine hayran bırakan İzmir kamp alanları içeriğimizi inceleyebilirsiniz.


Bodrum

Gün batımında Akvaryum Koyu.
Gün batımında Akvaryum Koyu.

Ege turumuzun son günü. Bugünü güzeller güzeli Bodrum’a ayırıyoruz. Ama Bodrum’a doğru gelirken uğramamız gereken üç önemli durak var: Kuşadası, Efes Antik Kenti ve Didim. Kuşadası’nda hem yüzüp hem de doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Türkiye’den UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde bulunan en görkemli eserlerden olan ve antik çağların en önemli şehirlerinden biri kabul edilen Efes Antik Kenti’ni mutlaka görmelisiniz. Didim’de ise muhteşem plajlarda yüzerek sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Artık şarkılara ve türkülere konu olan, portakal ve mandalina ağaçları ile mor çiçeklerin başkenti Bodrum’dayız. Burası Türkiye’nin en kendine has yaz tatili merkezlerinden biri. Yerel nüfusun yanında İstanbul gibi metropollerden gelip buraya yerleşen çok fazla insan var. Bunun sebebi elbette Bodrum’un herkese iyi gelen büyüleyici atmosferi.

Bodrum bir yaz cenneti. Muhteşem plajlara sahip. Eğer sakin koylarda günü geçirmek isterseniz Bodrum’un en sessiz ve sakin koyları içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz. Daha popüler plajlar ve koylar bana göre diyorsanız da Deniz-Kum-Güneş: Bodrum plajları ve koyları içeriğimiz tam sizin için!

Bodrum’u yakından tanımak için gitmeniz gereken yerler var. Bodrum Kalesi, Halikarnas Mozolesi, Etrim Köyü, Karakaya Köyü, Bodrum Su Altı Müzesi ve Yalıkavak Marina mutlaka listenizde olmalı. Göktürkbükü, Bodrum’un en popüler yerlerinden biri. Burada muhteşem lezzetler tadabilir, şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Eğer daha bohem bir ortamda zaman geçirmek isterseniz Gümüşlük tam size göre! El işi hediyelik eşyalar, daracık sokaklar, sokaklara taşan müzikler size eşsiz bir tatil finali yaşatacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.