Dubai Tarihinin Tadı: Al Fanar’da Geleneksel Emirlik Yemekleri

0 339

Hashem Al Marzouqi, Emirati tarihine bir tabakta hizmet etme hayalini kurdu. 2011 yılında Dubai’de ilk Al Fanar restoranı açıldığında hayali gerçek oldu. O zamandan beri, aile markası Dubai’den Londra’ya uzanan dokuz şubeye ulaştı ve Emirati mutfağının küreselleşmesine katkıda bulundu.

Şubeler mini müzeler gibi tasarlanmıştır. Pitoresk Al Barsha Gölet Parkı’nın yanında yer alan son şubesi Al Fanar Deniz Ürünleri Pazarı, 1960’larda terk edilmiş bir Emirati ada köyü olan Al Jazirat Al Hamra’dan ilham aldı. Zaman içinde donmuş, Al Jazirat Al Hamra’nın ufalanan mercan evleri, atılan mobilyalar ve paslanmış gazyağı lambaları, tıpkı Al Fanar’daki menülerin o dönemin tariflerini koruduğu gibi, petrolden önceki yaşamın bir resmini koruyor.

Hashem’in oğlu Sohail Al Marzouqi, grubun Operasyon Müdürü, aile şirketi ve geçmişi korumada oynadığı rolle gurur duyuyor.

Restoranın tasarımını anlatan Sohail, “Ras al Khaimah’daki Elhamra Adası’ndaki Balıkçı Köyü kadar eski bir kasabayı yeniden yaratmak istedik” diyor. “Eski eserlerden ve eskiden sahip oldukları mercan duvarlarından birçok ayrıntıyı birleştirdik. 1960’ları temsil ediyor. Altmışlar, zamanın değiştiği, petrolü keşfettiğimiz zamanlardır. O zaman bütün ülke gelişti. Ama o zamanlar insanlar böyle yaşardı ve evleri de böyleydi.”

Al Fanar’daki menü, Sohail’in büyükannesi tarafından sağlanan tariflerin çoğuyla, dönemi eşit derecede temsil ediyor. Özel yemekler arasında machboos samak, kızarmış balıkla doldurulmuş terbiyeli pirinç ve legaimat hamur topları ve asidat al tamor veya hurma pudingi gibi geleneksel tatlılar yer alır.

Elle, sadece sağ eli kullanarak yemek yeme geleneğidir ve Al Fanar Deniz Ürünleri Pazarı’nda özel yemek odaları, Emirat tarzı, minderler üzerinde, alçaltılmış bir masa ile oturma imkanı sunar. Sohail, “Ana yemek yerde bir mat veya örtü üzerinde servis edilir ve onun etrafına yer minderlerinin üzerine otururuz” diyor Sohail, “Sonra tatlı olarak başka bir odaya geçiyoruz.”

Hurma, Ortadoğu tatlılarında başrolü oynar. Hurma küspesi ve unla yapılan asidat al tamordan legaimata, hurma şurubunda gezdirilen hamur toplarına kadar, yerel palmiye ağacı meyvesinin zengin tatlılığı belirleyici bir lezzettir.

Al Fanar Deniz Ürünleri Pazarı ayrıca Altmışlı ve Yetmişli yıllardan kalma geleneksel Batı şekerlemelerinden bir seçki satıyor, bu stok, müttefiklerden tatlı ithalat çağını hatırlatıyor. İlk kez 1908’de İngiltere’nin Manchester kentinde yapılan İngiliz meyve aromalı içeceği Vimto, restoranın ‘tuck shop’tan satın alınan bir diğer popüler içecek ve dini bayram Ramazan’da aileler arasında paylaşılan geleneksel bir hediye.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.