Dubai’de 24 saat: Çöl safarisi

0 18

Çöle girildiğinde tüm tur arabaları önceden belirlenen bir noktada buluşuyor. Araçların lastikleri yolun devamı için hazır hale getirilirken – 35 PSI olan hava basınçları, çöl için 15 PSI’ya düşürülüyor- kuma ayak basmanın sevincini yaşayan yolcular konvoya katılacak diğer araçların bölgeye gelişlerini seyrediyor veya fotoğraf çekiyor. Bütün araçlar safari için hazır olduğunda herkes araçlarına geçiyor ve çölde safari başlıyor. Baştan uyarmalıyım: Sakın ama sakın benim yaptığım gibi yapıp öğlen yemeğini yiyerek gitmeyin bu safariye, yoksa araç tutması denen şeyi çok ciddi yaşayabiliyorsunuz. Araçta en rahatsız hissettirecek yer arka koltuk.

Safariyi gerçekleştiren şoförler, arabalarının limitlerini zorlarcasına çöldeki tüm tepe ve çukurlarda araçlarını korkusuzca kullanıyorlar. Size de sadece oturup bu keyifli sürüşü izlemek kalıyor. Zaman zaman mola verilerek hem biraz soluklanmanız sağlanıyor, hem de birbirinden kopan arabalar tekrar bir araya gelmiş oluyor. Safari sırasında cam açmak yasak; o yüzden bu tür molalar temiz hava almak için çok iyi oluyor. Yolculuk sırasında mideniz bulanırsa şoförü haberdar edin; aracı durdurup camları açmanıza izin veriyor.

Bekleme noktalarından birisinde isteyenler çölde ATV ve motosikletlerle 3-5 dakikalık kısa turlar da yapabiliyor. Fakat ben bunları tecrübe etmek yerine kuma yatıp havanın keyfini çıkarmayı tercih ettim.

Safari macerası kamp alanı denilen yere ulaşınca tamamlanıyor. Kamp alanı eski zamanlardaki Arap yaşamının yansıtılmaya çalışıldığı keyifli bir ortam sunuyor. Kapıda isterseniz deve ile 100-200 metrelik kısa bir tur bile atabiliyorsunuz. Bir tarafta hediyelik eşya satan yerler, bir tarafta nargile köşesi var. Ortada ise bir sahne ve sahnenin etrafında masalar… Açık büfe yemeklerden yerken aynı zamanda da sahnede zenne ve dansöz gösterileri oluyor. Akşam 21.00 – 21.30 gibi şovlar bitip tekrar arabalara biniliyor. Çölden anayola çıktıktan sonra ilk benzin istasyonunda lastikler tekrar eski haline getirilip otele dönüyorsunuz.

Eğer bu tura gitmeyi düşünüyorsanız, sanırım en iyi kıyafet şort ve terlik; çünkü giydiğiniz ayakkabının içi ve dışı tamamen çöl kumuyla doluyor. Tabii akşamı da düşünüp yanınıza uzun bir şeyler almanızda fayda var. Gündüzün sıcağına aldanıp tedbirli olmazsanız, güneş battığında çölde üşüyebilirsiniz. Ayrıca yanınıza nakit almanızı öneririm. Kredi kartı ile ödeme yapma şansınız olmasına rağmen, bu kamplar medeniyetten o kadar uzak bir bölgeye kurulmuş ki, bazen paranızı ödemek için arabayla kampın arkasındaki tepeye çıkmak zorunda kalıyorsunuz, çünkü kampın alanında telefon hattı pek sağlıklı değil, çoğu zaman servis bile yok.

Dubai’ye giderseniz çölde safari macerası yaşamanızı tavsiye ederim. Şimdiden iyi eğlenceler!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.