Dünyada Çikolatanın Adresleri

0 32

Kim ne derse desin, küçük bir parça da olsa çikolatanın verdiği mutluluk hiçbir şeyde yok. Hatta bilim adamlarının araştırmalarına göre çikolatayı yemeye gerek yokmuş, kokusu bile endorfin salgılanmasına yetiyormuş. Gelin, o zaman endorfine tavan yaptıracak çikolata şehirlere uzanalım!

Brüksel’de Uzayan Çikolata Kuyrukları

En prestijli çikolata markalarından Godiva‘nın merkez üssü Brüksel’de sokakları gezerken nerede bir grup insan görseniz, ucu waffle kuyruğuna çıkıyor! Çikolatalı waffle yememe gibi bir şansınız yok burada, bu yüzden tatildeyken diyete küçük bir mola şart! Belçikalı üreticiler hediyelik eşya dükkanlarında çikolatalı duş jeli de satıyorlar. Ne harika bir buluş değil mi?

Üstelik  Tur’un Brüksel ve masalsı şehir Brugge’ü de kapsayan Benelüx & Paris turları ile Belçika’da iki şehir birden görme şansınız var. Hem Brüksel’e kadar gitmişken ünlü Manneken Pis (işeyen çocuk) heykelini de görebilir, hemen yakınındaki Leonidas mağazasında çikolatadan yapılmış heykeline de göz atabilirsiniz.

İsviçre’nin Meşhur Çikolata Dağları

Bir diğer kaliteli çikolata diyarı da dağlarında koşan Heidi ile meşhur İsviçre. Toblerone markasının ana vatanı olan ülkenin temel ihracat ürünü de tabii ki çikolata. Gelişmiş refah seviyesi toplu taşıma sisteminden, kültürel ve sosyal olanaklarından, insanların kıyafetlerinden, sahip oldukları ev ve arabalardan sonuna kadar hissedilen İsviçre’de çikolatanın bile lüksü etrafınızı sarıyor.

Çikolata tutkunlarına özel Laderach mağazasında düzenlenen tadım atölyelerinde ve kurslarda kendinizi kaybetmemek olası bile değil. Yılın belli zamanlarına özel üretilen ev yapımı çikolatanın meyveli, kuruyemişli ve marmelat dolgulu olanlarını mutlaka tatmalısınız. Bu arada çoğu otelde bir hoş geldin ikramı olarak odanızda çikolataya rastlarsanız şaşırmayın.

Müzelere Layık Çikolatasıyla Köln

Yine Avrupa’da başka bir çikolata destinasyonu da Stollwerck markasıyla Köln, Almanya. Kendinizi hiçbir zaman yabancı hissetmeyeceğiniz bir ülke çünkü yabancı diliniz olmasa bile burada yaşayan yoğun Türk nüfusu sebebiyle ulaşım, konaklama, yeme ve içme konularında hiçbir zaman iletişim sorunu yaşamazsınız. Metro bileti alırken bile Türkçe dil seçeneği karşınıza çıktığı için geriye sadece gezip gördüğünüz yerlerden keyif almak kalıyor.

Köln’de kaçırılmaması gereken en tatlı duraklardan biri hiç şüphesiz Çikolata Müzesi. Çikolatanın tarihi ve yapımı ile ilgili bilgilerin verildiği atölyelerin ve satış mağazasının yer aldığı bu müze, tasarım bir binada yer alıyor. İçinde Ren Nehri manzarası karşısında lezzetli tatlılar yiyebileceğiniz bir cafe de var.

Çikolatanın Kalbi Amerika’da Atıyor

Rotamızı Amerika’ya çevirdiğimizde ise Hershey’s dükkanları boy boy çikolata paketleri, çeşit çeşit drajeler, soslar ve hatta dudak kremleriyle bizi kendine çekiyor. Merkezi Pensilvanya’da bulunan markanın burada inanılmaz büyük bir kampüs içinde oyun parkları, müzesi, hayvanat bahçesi ve çikolataya dair aklınıza gelecek birçok hediyelik eşyanın satıldığı mağazası bulunuyor.

Ailece bütün bir günü rahatlıkla geçirebileceğiniz mekanın yakınlarında oteller, restoranlar, spa, golf merkezi ve alışveriş için birçok seçenek var. New York seyahati planlarsanız Times Meydanı’nda kocaman tabelasıyla Hershey’s Çikolata Dünyası‘nı es geçmeyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.