En Çok Tercih Edilen Tatil Yerleri

0 55

2022 yılında pandeminin daha az seviyelerde seyretmesi Tatil severler için umulmadık bir fırsat haline geldi. Türkiye’nin el değmemiş güzel köşeleri, bölgeleri ve turistik alanlarına rağbet günden güne artıyor. Gezilecek ve görülecek o kadar çok yer var ki, düşünceler ve fikirlere yön vermek neredeyse imkânsız. En çok tercih edilen tatil yerleri, tatil severler için akıllarda unutulmaz bir sorudan ibarettir.

Bodrum’dan tutun Adana’ya kadar her bölgenin vazgeçilmez turistik noktaları vardır. Bu noktaları seçerken kim bilir herkesin ne ince fikirleri vardır.

En iyi tatil yerleri;

Bodrum

Bodrum’un dört bir kısmı denizlerle çevrilidir. Küçük bir ada gibi görünse de aslında yerli halkın ağzında (yerli Maldivler) yarım ada olarak geçmektedir. Sahillerinin her biri birbirinden güzel olan Bodrum plajlarında yürürken kendinizi adeta Miami sahillerindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Özellikle Camel Beach sahilindeyseniz bu hissiyat sizlere hiçte yabancı gelmeyecektir.

Bodrum’un sokakları diğer şehirlerin aksine dar ve eski yapılardan oluşmaktadır. Gezilebilecek en nadide yerleri arıyorsanız listenin başında Bodrum olması kesinlikle şarttır.

Fethiye

Fethiye diğer denizlerden farklı bir yapı, renk ve kokuya sahiptir. Yerli halkın ağzında mavi plajlar değil koyu okyanuslar olarak bilinirler. Denizi, kumu ve plajları ile meşhur Fethiye’de gezerken kendinizi adeta sahilin eşsiz güzelliklerinde bulacaksınız. Fethiye’de; Ölü Deniz ve Kelebekler Vadisi başta olmak üzere bu iki nokta en çok tercih edilen tatil yerlerinin başında gelmektedir.

Fethiye’ye gelen sakinlerin birçoğu akıllarını Fethiye’de bırakıp gidiyorlar. Eşsiz güzellikler ile dayalı ve döşeli olan Fethiye’de gezmek bile ayrı bir güzeldir.

Datça

Datça eski uygarlıkların kalıntıları üzerinde yaşayan bir efsanedir adeta. Güzelliği ile meşhur ve eşsiz tarihi ile turizme katkılarının sayılamayacak kadar yanları vardır. Eşsiz bir tatil keyfi için birçok seyahatçinin listesinde yer almaktadır. Plajlar, kumlar ve sahiller bir yana dursun sadece antik eserleri ve noktaları görmek için bile gidilesi bir yerdir Datça.

Yaz aylarında oldukça turist akınına uğrayan Datça’da, gezilecek birçok yer vardır. Koyu denizini ve eşsiz tarihi mekânları ile sizlere tatil için ev sahihliği yapıyor.

Marmaris

Marmaris son dönemlerde oldukça geliştiğini söylemek mümkündür. Belediye’nin turizme verdiği katkısı sayesinde her bir noktada farklı eşsiz güzellikler ön planda tutulmaktadır. Marmaris’in sahillerinde, göllerinde ve tatil bölgelerinde sizleri bekleyen nice güzel aktiviteler vardır. Birçok yabancı turist Yaz aylarında tatil yapmak için Marmaris’e geliyor.

Çamur banyosu severlerin bu noktada bazı özel çamur ve şifalı noktalardan faydalanmak için akın ettikleri de aşikârdır.

Selimiye

Selimiye akılların durgunluk vereceği bir turizm noktasıdır. Tatil yapmak ve burada seyahat etmek için Marmaris’ten geçmeniz gerekmektedir. Marmaris’in bir beldesi olan Selimiye’de oldukça güzel tatil noktaları bulunmaktadır. En çok tercih edilen tatil yerleri seçiminizde sizlere nadide seçim fırsatı sunan Selimiye’yi görmeden gitmek, görerek gitmek ve görebilecek kadar durmak adeta üçlü denklem arasında kalmaktan ibarettir. Gitmeden görenler; gitmek için, Gidip görenler; gitmemek için, Her ikisini yapanlar ise; asla bu noktadan ayrılmadan yerleşmek için fikir sahibi oluyorlar.

Selimiye’de en şık tatil noktaları olarak gezebileceğiniz yerlerin başında Âşıklar Adası, Akkum ve Turgut Şelalesi gelmektedir.

Dalyan

Dalyan’a gitmeyen birçok kişi fotoğraflarını görünce burayı gördüğünü ancak neresi olduğunu bilmediğini söylemektedir. Kaunos Antik kentine ev sahipliği yapan Dalyan, turizm ve tatil için rengârenk seçeneklerden sadece birisidir. Tarihe tanıklık edebilecek nadide turistik yerlerden sadece biridir, ancak bu tatil beldesini eşsiz yapanlar bunlarla da sınırlı değildir.

Havası, kumsalları, görüntüsü ve denizleri ile meşhur Dalyan’da gezilerek unutulmayacak bir tatil keyfini yaşamanız mümkündür.

Kaş

Antalya’da en güzel tatil yerlerine ev sahipliği yapan Kaş tam bir turizm kentidir. Turizmin patlama noktasında yaşanan, yerli ve yabancı gezginler tarafından unutmayan bir yerdir. Kaş’ta meşhur olmuş Kaputaş Plajı ise daha Kaş demeden kendi adını söylettiren türden tatil severlerin uğrak noktasıdır.

En favori mekânlar arasında yer alan Kaş, unutulmaz gezi ve kamp gibi isteklerin eşsiz buluşmasından ibarettir.

Didim

Ege’de Bodrum’a benzeyen en şık plajlara sahip olan yer Didim’dir. Bodrum’un plajlarından karşı ada gibi gözüken noktadır Didim. Didim’de tam bir turizm havası vardır. Yerli halkın ağırlıklı olacağı ve sakin ortam arayışı içerisinde olanlar için ilk favori nokta Didim’dir. Didim’de her köşe bucak denizden ibarettir. Özellikle kumsalları ince sarı kumlardan bezenmiş efsanevi bir yerdir.

Didim’de Altın Kum Plajı gidenler unutamadığı bir noktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.