Eski Datça’da Nerelere Gidilir?

0 1.665

Bu makalemizinde Eski Datça’da nerelere gidilir? Konusunu ele alacağız. Nefes kesici güzellikte bir Akdeniz köyü olan Eski Datta, bozulmamış bir doğaya ve temiz havaya sahiptir. İnşaattan sonra birçok yerde görülebilen bu yer çarpıcı güzelliği ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Doğanın en güzel rengini Eski Datça’da sunuyor. Sokak büyüklüğünde kareler ve yarım… Ev bal rengi  taştan yapılmış ve bahçe içinde. Begonvillerle dolu yüksek bir bahçe duvarının arkasına saklanmış. Bir peri masalı, eski Datça, dar, taşlı sokakları ile  tiyatro ortamını andıran renkli bir köydür.

Datça gezinizde denize girmek için de daha önce yayınlanmış olan Datça Taşlık Plajı Nasıl? yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bencik Koyu

Eski Datça Bencik Koyu

Benchk Koyu, liman özelliği ile Eski Datta’nın en önemli yerlerinden biridir. Hisarönü Körfezi ile Gökoba Körfezi arasında yer alan eşsiz, uyumlu yeşil ve mavi bir koy. Buradan Bördübet Koyu ile 30 dakikada yürüyebilirsiniz. Eski Datça’nın sakin atmosferi ile yakınlaşmak ve kişiselleşmek istiyorsanız, aradığınız adres Bencik Koyu.

Eski Datça – Apollon Tapınağı

eski datça apollon tapınağı

Datça’da yapılan bir kazı sırasında keşfedilen Dazza’daki Apollon Tapınağı, Tabiat Ana’nın her köşesi taklit edilerek oluşturulmuş. Knidos antik kenti çevresinde yer alan horlama mekanlarından biridir.

Palamutbükü Plajı

Eski Datça - Palamutbükü Plajı

Datça şehir merkezine 25 km uzaklıktaki Palamutbükü plajı, Ovabükü’ne en yakın koy. Datta Yarımadası’nın en ünlü plajlarından biri olan Paramutbük, masmavi suları, bozulmamış doğası ve sakin yapısı ile sakin bir yerdir. Koy boyunca çok sayıda dükkan, konaklama  ve yazlık ev bulunmaktadır. Evet, buradaki plajlar ve deniz kayalık. Bu nedenle deniz ayakkabılarınız burada da çok işe yarıyor.

Knidos Antik Kenti

Eski Datça Knidos Antik Kenti

Knidos antik kenti görülmeye değer arkeolojik sitlerle dolu ve gezi listenizin başında olmalı. Geçmişten günümüze tarihin izini süren kentin tarihi milattan önceki yıla kadar uzanıyor. 2000’li yıllara kadar uzanıyor. Hemen hemen tüm tekne turları burada geziler düzenlemektedir. Afrodit heykelinin evi olan 8.000 kişilik antik tiyatro,  güneş saati ve Demeter Tapınağı, antik çağda 80.000 kişinin yaşadığı Knidos antik kentinin kalıntılarından.

Aktur Çiftlik Koyu

Eski Datca Aktur Ciftlik Koyu

Bu bölümde ise Aktur Çiftlik Koyu hakkında gerekli bilgileri vereceğiz. Fotoğrafın solundaki Actur Koyu’nun adı Çiftrik Koyu. Oyuncu ayrıca koya Big Bay diyor. Çiftlik Koyu, Kovanlık Koyu’na göre daha az kullanılmayan ve daha az yeşil ama daha geniş. Burası genellikle dalgalı ve hızla derinleşiyor. Plaj kumludur ve mavi bayraklıdır. Plajın hemen başında bulunan İskele Plajı’nda kano, lazer ve rüzgar sörfü kiralanabiliyor.

Bu makalemizde Eski Datça’da nerelere gidilir? Hakkında gerekli olan bilgileri siz Eski Datça severler için için araştırıp sizlere sunduk.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.