Eskişehir’de Gezilecek En İyi 10 Yer

0 227

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir şehir olan Eskişehir, sıcak iklimi, zengin tarihi ve kültürü ile ünlüdür. Şehir tatildeyken ziyaret edilebilecek birçok tarihi mekana sahiptir. Şehri yürüyerek veya bisikletle gezmek çok kolaydır, bu da şehri, turistik yerleri kendi zamanlarında ve kendi hızlarında keşfetmek isteyen gezginler için ideal bir yer haline getirir. Eskişehir’de gezilecek yerler dışında Eskişehir’de ne yenir sorusunun cevabı için Eskişehir Yemek Rehberi: Eskişehir’de Nerede Ne Yenir? yazımıza da göz atabilirsiniz. İşte Eskişehir gezisinde görmeniz gereken Eskişehir’in en güzel yerleri:

Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı

Sazova Parkı, Eskişehir’de halka açık bir parktır. Park, Ankara yolu üzerinde, şehir merkezine yakın. Bir gölü ve bir çocuk oyun alanı vardır. 24 saat açık olan park, adını Sivas’ta (şimdi Kayseri) doğan Mevlana Rumi’den (1207-1273) almıştır. Eskişehir Sazoba Parkı hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için Eskişehir’in Masalsı Yüzü Sazova Parkı yazımıza göz atabilirsiniz.

Eskisehir gezilece yerler Sazova Parki
Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı, Eskişehir

Eskişehir Sazova Parkı dünyanın en güzel parklarından biridir. 1881 yılında Alman mimar Hermann Kiepert tarafından kurulan park, 12 hektarlık bir alanı kaplıyor. Park, ilkbaharda laleleri, yazın gül ve kiraz ağaçları, sonbaharda kasımpatı ve lavanta çiçekleri ile ünlüdür. Kışın park, iri çam ağaçlarıyla karla kaplı bir manzaraya dönüşüyor. Eskişehir sazova parkı da yıl boyunca tiyatro gösterileri, konserler ve festivaller gibi birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Eskişehir Odunpazarı Modern Müzesi

Eskişehir Odunpazarı Modern Müzesi, Türkiye’nin Eskişehir ilinde bulunan bir müzedir. Müze, geniş ve çeşitli bir çağdaş sanat koleksiyonuna sahiptir.

  • Müzenin koleksiyonunda Picasso, Monet, Van Gogh, Kandinsky ve Renoir gibi ünlü sanatçıların tabloları yer almaktadır.
  • Rodin ve Dalí gibi ünlü sanatçıların heykelleri de var.
  • Müzede ayrıca Kutlug Ataman’ın cam eserleri de dahil olmak üzere Türk sanatçıların çok sayıda eseri bulunmaktadır.

Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri, Eskişehir’in bir ilçesidir. Yaklaşık 88.000 kişilik bir nüfusa sahiptir ve geleneksel mimarisi ile tanınır. Evler ahşaptan yapılmış ve oymalar ve tablolarla dekore edilmiştir. Çatılar, ahşap mandallar veya çivilerle bir arada tutulan kamış hasırlardan yapılmıştır.

Odunpazari Evleri Eskisehir Gezilecek Yerler
Odunpazarı Evleri, Eskişehir

Ayrıca bu bölgede, altyapı eksikliği nedeniyle akan suyun olmadığı zamanlarda yağmur suyunu toplamak için kullanılan camiler, kiliseler ve sarnıçlar dahil olmak üzere zaman içinde inşa edilmiş birçok başka yapı da bulunmaktadır.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir hayvanat bahçesi, Türkiye’nin en popüler turistik yerlerinden biridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuştur.

Eskişehir hayvanat bahçesi, 550 farklı türden 5.000’den fazla hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık 150 dönümlük bir alanı kaplar ve üç bölüme ayrılmıştır. İlk bölüm Asya’ya özgü hayvanlar, ikincisi Afrika hayvanları ve üçüncüsü Avrupa hayvanları içindir.

Kara Mustafa Paşa Camii

Kara Mustafa Paşa Camii, Osmanlı İmparatorluğu’nun klasik mimarisinin nadide bir örneğidir. 1839-1876 yılları arasında hüküm süren padişah Kara Mustafa Paşa tarafından 1844 yılında yaptırılmıştır. Cami bugün hala kullanılmaktadır ve Eskişehir Kale Parkı’nın (Bosna Sarayı) yakınında bulunmaktadır.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kentpark

Eskişehir Kentpark, Eskişehir’in güney batısında yeşil alan üzerine kurulacak bir projedir. Konut, ofis, perakende ve konaklama bileşenlerini içerecek. Projede ayrıca iki park ve bir dizi kamusal alan yer alacak.

Kentpark, yağmur suyu toplama, güneş panelleri, araç trafiğine kapalı alanlar ve yeşil alanlar gibi sürdürülebilir özelliklerle çevre dostu olacak şekilde tasarlanmıştır.

Projede ayrıca sakinler ve ziyaretçiler için onları şehir merkezine bağlayacak bir yeraltı tren istasyonu da bulunacak.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Eskişehir’de bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi (Anadolu Medeniyetleri Müzesi), Türkiye’nin en önemli müzelerinden biridir. Selçuklu, Osmanlı ve Türk dönemlerine ait geniş bir eser koleksiyonuna ve yerel sanatçılar tarafından yapılmış birkaç halıya sahiptir. Müze ayrıca tarih öncesi çağlardan günümüze kadar uzanan etkileyici bir madeni para koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor.

Anadolu, Efes ve Truva gibi birçok tarihi eseriyle tanınır, ancak konfor alanınızın dışına çıkmak istiyorsanız, görülmeye değer daha az bilinen yerler de var!

Eskişehir Kent Tarihi Müzesi

Eskişehir Kent Tarihi Müzesi, Eskişehir’de bulunan bir müzedir. Şehir merkezinde yer alır ve 7 Nisan 2017’de açılmıştır. Eski bir Eskişehir camii olan yapı, 1940’lı yıllarda bir depremle yıkıldıktan sonra müzeye dönüştürülmüştür.

Dokuma Evi Müzesi

Eskişehir Dokuma Evi Müzesi, Eskişehir’de bulunan bir ev müzesidir. 19. yüzyılın başında zengin bir tüccar tarafından yaptırılmıştır. Birkaç yıl önce, dünyanın dört bir yanından el yapımı tekstil ve giyim koleksiyonuyla Türkiye’nin en popüler müzelerinden biri haline geldi. Bina iki katlıdır: biri her katta odalar, diğeri ise zamanınız (ve enerjiniz) varsa keşfedebileceğiniz açık avlulu bir bodrum katı.

Üst katlarda tarih boyunca farklı dönemlerde Anadolu’nun dört bir yanından dokumacılar tarafından yapılan kilimler veya dokuma halılar gibi geleneksel Türk tekstillerini içeren sergiler yer alıyor. Bitkisel boyalarla boyanmış ipek ipliklerden veya pamuk ipliklerden yapılan kilimler ve girift iğne oyalarıyla süslenmiş şallar örnek olarak verilebilir. Bu desenler, güneşli gökyüzü altında nehir kenarındaki ağaçların yanında büyüyen çiçekler, her şeyin huzurlu ve sessiz göründüğü dolunay geceleri gibi doğadan sahneleri tasvir ediyor.

Nuri Ozal Meydanı ve Şelalesi

Nuri Özal Meydanı, Eskişehir’in ana meydanı. Şehrin ana caddesi üzerinde bulunur ve adını kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ten almıştır. Meydan, Büyük Postane (1926), Valikonağı Camii (1807) ve Hüdavendigar Milli Kütüphanesi (1910) gibi tarihi yapılarla çevrilidir.

Türkiye’nin en büyük bir tarih, kültür ve çeşitliliğine sahip olan şehri Eskişehir hakkında genel bilgiler verdik. Bu yazımızda sizlere Eskişehir’de gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler verdik. Umarız bu liste, Eskişehir seyahatiniz sırasında işinize yarar, yazımız hakkında yorumlarınızı paylaşmanız bizleri mutlu edecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.