Eskişehir’in Masalsı Yüzü Sazova Parkı

0 17

Eskişehir, İç Anadolu’nun sıradan bir üniversite kentiyken, muhteşem bir belediyecilik örneğiyle ülkenin her bir köşesinden  gezgini kendine çeken bir şehre dönüştü. Şehrin her yerini müzeler, tiyatrolar, kültür sanat merkezleri ve harika parklar süslüyor.  Bu parklardan en büyüğü ve en güzeli ise kapılarını yeni açan Sazova Parkı.

Bir zamanlar neredeyse hiçbir şeyin olmadığı Kütahya-Eskişehir yolu üzerinde 400.000 metrekare üzerine kurulu Sazova Parkı, Bilim Sanat ve Kültür Parkı diye geçiyor. Bu ismin hakkını da vermişler doğrusu. Bu parkı masal şatosunun fotoğraflarını görüp de sadece çocuklar için bir tema park zannedenler için özellikle belirtmek istedim. Çünkü biz de gitmeye karar verip de araştırma yapınca, parkın aslında sadece çocukları eğlendirmek değil, bilgilendirmek için de kurulduğunu fark ettik. Çünkü bu yemyeşil alana, Masal ŞatosuKorsan GemisiNuh’un Gemisi ve pek çok oyun parkı kurdukları gibi aynı zamanda Bilim ve Deney MerkeziUzay EviSualtı Dünyası ve Amfi Tiyatro da kurulmuş. O yüzden Masal Şatosu‘nun resimlerini görüp, “Sindirella’nın şatosunun taklidinin Eskişehir’de ne işi var, her şeyimiz taklit zaten” diyenlere; o parktaki çocukların bilim müzesinde attıkları sevinç çığlıkları ve amfi tiyatroda yapılan kültür etkinlikleri cevap olsun.

PicsArt_11-16-09.27.38
Sazova Parkı, aslında hala tamamlanmayan kısımlarıyla da insanı hayli meraka sürüklüyor. Hayvanat Bahçesi henüz ziyaretçilere açılmadığı gibi, yeni yapılan binalarda çocukları ne bekliyor bilmiyoruz. Orası Sürpriz:)

Parkta, üstünde su kayağı yapılabilen, su bisikletleriyle gezilebilen, siyah ve beyaz kuğuların adeta balerin edasıyla nazlı nazlı yüzdüğü harika bir gölet oluşturulmuş. Göletin etrafında bulunan restoran ve kafeler özellikle hafta günleri oldukça yoğun. Parkın içindeki otopark yolunda bulunan seyyar büfelerden de atıştırmalık bir şeyler almak mümkün.

Biz Küçük Gezgin ile parka sabah saat 10 civarında gittik ve parktan çıktığımızda saat akşam 8’e geliyordu. Diyeceğim o ki, park insanın neredeyse tüm gününü alıyor. Ama çocukların harika vakit geçirdiği, yaptıkları her şeyden, gördükleri her yenilikten inanılmaz keyif aldıkları bir ortam. Bu kadar mutluluğa bir gününüzü ayırmışsınız çok mu?

Sazova Parkı
Peki Sazova Park’ında neler yapmalı?

– Masal Şatosu’na bolca zaman ayırmalı.
– Bilim ve deney merkezinde çocuklar gibi şen olmalı
– Uzay Evi’nde rahat koltuklara yayılıp, uzak diyarlara dair yeni bilgiler edinmeli
– Korsan Gemisi’nde bir tur atmalı
– Sualtı Dünyasındaki su tünelinde, balıkları yakalama pozu vermeli
– Minyatür Türk Dünyası’nda tüm eserlerin minik detaylarını incelemeli
– Gezi trenine binip, parkı rahat rahat gezmeli
– Ehhh gölete karşı bir yorgunluk kahvesi içip, böyle harika bir parkın diğer şehirlerde de olmasını dilemeli!!!

PicsArt_11-16-09.23.58
Masal Şatosu, neredeyse şehrin tanıtım simgesi haline gelmiş, gündüz ayrı gece ayrı güzel bir şato. 8 kule ve 18 küçük kulenin ihtişamı, şatoyu her yerden görünen oldukça gösterişli bir yapı haline getirmiş. Şatonun kafeteryası ve giriş bölümü dahil, ücretsiz olarak gezilebilecek yerleri var. İçerideki çocuk kütüphanesi, kitaplardaki dünyayı çocukların ayaklarına sermiş. Şatonun içindeki heykeller, resimler, her biri birbirinden ilgi çekici. Şato genel olarak çok büyüleyici, ama özellikle çocuklar için düzenlenmiş olan masal turlarını mutlaka tavsiye ederim. Çocuklar çok küçük değilse, yanında yetişkin olmadan da turlara rahatlıkla girebilirler. Gizemli YolculukMasal Masal İçinde ve Bir varmış Bir Yokmuş turlarının saatlerini internet sitesinden öğrenip, parkı gezme planınızı da ona göre yapmanızda fayda var.

Parktaki hatta şehirdeki müzelerin tur ücreti tam 5TL, öğrenci 2TL. Biz Gizemli yolculuk ve Masal Masal İçinde turlarına katıldık. Her tur 15-20 dakika civarında sürüyor. İçeride fotoğraf çekmek yasak ve çocuklar masal anlatıcılarıyla beraber tura katılıyorlar. Masal anlatımları ve şatonun içindeki o mistik atmosfer, çocukların unutulmaz bir gün geçirmesini sağlıyor.

PicsArt_11-16-09.28.40
Sazova Park’ında olduğunu duyup da çok merak ettiğimiz Bilim Deney Müzesi, beklentilerimizin çok üstündeydi. Müze, içeriye giren her çocuğu neşeye boğan, kendisini kaşif hissetmesini sağlayan bir yer. Yeni şeyler keşfeden çocukların şaşkın bakışları ve ebeveynlerin de her şeyi dikkatle incelemesi, müzenin amacına ulaştığını gösteriyor aslında. İki katta hizmet veren müze, bizim çok güzel vakit geçirdiğimiz, kızımızın pek çok şey öğrendiği harika bir merkez. Bilim ve Deney Merkezlerinin her şehirde olması dileğiyle:)

PicsArt_11-16-09.32.01

PicsArt_11-16-09.34.57

Uzay Evi, kubbe görünüşüyle, içindeki teknolojik donanımı ve gösterimleriyle Türkiye’nin ilk ve en büyük uzay evi özelliğini taşıyor. Yaklaşık yarım saat süren gösterim, kubbe yapısından dolayı oldukça etkiliydi. Stephen Hawking ve Albert Einstein’ın inanılmaz başarılı balmumu heykelinin de bulunduğu Uzay Evi’ndeki gösterimlerden birine mutlaka girmelisiniz.

Eti Sualtı Müzesi, içinde 30’dan fazla akvaryumu içeren ama en çok su tüneliyle insanları eğlendiren, çok çok büyük tanklar ve balıklar yer almasa da, tür çeşitliliği fazla olan sualtı müzesi, oldukça başarılı ve görülmeye değer. Hayvanat Bahçesi henüz ziyarete açılmamış olan Sazova Parkı’ndaki sualtı müzesi, özellikle minikler için harika vakit geçirebilecekleri bir ortam.

PicsArt_11-16-09.21.08
Türk Dünyası Şaheserleri Parkı – Minyatürk, Türk Dünyası’ndan 30 eserin maketinin sergilendiği, Sazova Parkı’nın en taze bölümü. Tac Mahal’den, Mostar Köprüsü’ne, Süleymaniye Camii’den Çifte Minare’ye kadar, orijinallerine sadık olarak yapılan bu maketler, Küçük Gezgin’in çok dikkatini çekti. Minik dünyası için bu minicik maketler, koca koca binalardan daha çok şey anlattı 🙂

PicsArt_11-16-09.25.24

PicsArt_11-16-09.26.31
Eskişehir, belediyecilik anlamında Türkiye için harika bir örnek. Sazova Parkı, nefes almanın, eğlenmenin, eğlenirken öğrenmenin keyfini sürebileceğiniz masalsı bir ortam.

Biz Küçük Gezgin ile Sazova Parkı’na bayıldık! Geçirdiğimiz her saniyeden büyük keyif aldığımız parkın her şehrimizde bir gün olması dileğiyle…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.