Eurosuz Gezilecek Ülkeler: Avrupa’da Kendi Para Birimi Olan Yerler

0 53

Seyahat planlarınızda eurosuz gezilecek ülkeler de yer alıyor mu? Evet Avrupa’nın hala birçok ülkesinde euro geçiyor olsa da hem euroyu hem de kendi para birimlerini kullanan yerler de yok değil. Sizin, seyahat etmenin önünde hiçbir engel tanımadığınızı biliyoruz. Sizi seviyoruz ve bu uğurda yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Tabii yine de seyahat etmeyi seven herkes vize işlemlerinden, euro ve dolar hesaplarına kadar detaylı düşünmek durumunda kalıyor. Kimi zaman bütçe nedeniyle seyahat planları değişiyor ya da erteleniyor. Bu yazıda Avrupa ülkelerine seyahat ederken resmi para birimi olan euro nedeniyle acaba yaşayan tatildeyiz.net gezginleri için eurosuz gezilecek ülkeler rehberi yapalım istedik. Siz hazırsanız, biz de yola çıkıyoruz…

Eurosuz Gezilecek Ülkeler Rehberi

Avrupa turuBalkan ülkelerinden Karadeniz’in güzellerine kadar uzanan Avrupa ülkeleri her zaman yurt dışı turlarının göz bebeği. Kültürel ve tarihi kentleri ile ilgi çeken birçok rota ise gezginler için birer cazibe noktası oluyor. Bu kentlerin bulunduğu bazı ülkeler ise kendi para birimlerini kullanıyor. Biz de o ülkeleri listeledik ve eurosuz gezilecek ülkeler rehberi hazırladık.

Ukrayna

eurosuz gidilebilecek ülkelerListenin ilk sırasında, eurosuz gezilecek ülkeler içerisinde yalnızca yeni kimliklerle bile gidilebilen Ukrayna yer alıyor. Doğu Avrupa‘da yer alan Ukrayna, Avrupa’daki en geniş ülke olarak biliniyor. Coğrafi güzellikleri, yemekleri, tarihi ve doğal güzellikleri ile ilgi çeken Ukrayna Rusya, Belarus, Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Moldova ile sınır komşuluğu yapıyor. Ukrayna, Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor. Slav dilinde ‘’sınır ülkesi’’ anlamına gelen Ukrayna’da konuşulan resmi dil Ukraynaca. Ve Ukrayna’da euro değil Ukrayna grivnası kullanılıyor. Elbette euro ya da dolar bu ülkede geçiyor ama grivna kullanmak çok daha uyguna geliyor. Kiev, Odessa, Zaporijya, Kharkiv gibi birbirinden güzel kentleri görmek için euroya ihtiyaç yok.

Vizesiz Ukrayna turu yaparken görmeniz gereken en güzel yerleri bu yazıda yazdık.

Sırbistan

eurosuz gidilebilecek ülkeler

Kendi para birimini kullanan ülkelerden biri de Sırbistan. Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında da yer alan Sırbistan’da euro kullanmadan gezilecek birçok yeri görmek mümkün. Çünkü Sırbistan’da Sırp dinarı geçiyor. Alışveriş, ulaşım, konaklama gibi birçok yerde euro bazında değil Sırp dinarı bazında harcama yapabilirsiniz. Belgrad, Novi Sad gibi şehirleri Sırbistan turu yaparken görebilir, belirli dönemlerde gerçekleştirilen festivallere katılabilirsiniz.

Belgrad’a gidecekler için önerilerin yer aldığı yazımıza göz atmayı unutmayın.

Bosna Hersek

Balkanlar Türkiye’den yurt dışına gideceklerin ilk tercih ettiği yerlerden oluyor. Birbirinden güzel şehirleri, mis gibi doğası, yemekleri ve insanlarının sıcaklığı ile Türk kültürüne de çok yakın olan Balkanlar’ın gözdesi Bosna Hersek ise favorilerden biri. Bosna Hersek’in para birimi Bosna Hersek Markı (BAM) ya da diğer adıyla Konvertible Mark (KM). Eurosuz gezilecek ülkeler arasında yer alan Bosna Hersek’te Saraybosna ve Monstar Köprüsü ile doğal güzelliklere hayran olabilirsiniz.

Bosna Hersek gezi notlarını okumak için linki tıklayabilirsiniz.

Makedonya

eurosuz gezilecek ülkelerMakedonya dinarı kullanan Makedonya’ya euronuz olmadan gidebilir, alışveriş ve diğer tüm harcamalarınızı Makedonya dinarı ile yapabilirsiniz. Eurosuz gezilecek ülkeler arasında yer alan Makedonya, avantajlı yurt dışı turları arasında yer alan bir ülke. Tarihi kent Üsküp, doğal güzelliği ile büyüleyici Ohrid başta olmak üzere Makedonya’nın keşfedilecek rotaları sizi bekliyor.

Balkanların göz bebeği Makedonya gezi notlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Hırvatistan

eurosuz gezilecek ülkelerYaz tatili için vazgeçilmez bir destinasyon olan Hırvatistan da euro dışında kendi parasını kullanan bir yer. Hırvatistan’ın para birimi Hırvat kunası. Bir kültür şehri olan Zagreb’i, doğal güzelliği ve muhteşem denizi ile Dubrovnik’i, gece hayatıyla ünlü Split’i keşfederken ekonomik bir yurt dışı tatili de yapmış olacaksınız.

♦ Dubrovnik turu yapacaklar için detaylı gezi rehberi de linkte yer alıyor.

Romanya

eurosuz gezilecek ülkelerKaradeniz’in eşsiz coğrafyasına sahip, yeşillikler içerisinde ve birçok tarihi kente sahip Romanya’ya çeviriyoruz rotamızı. Avrupa Birliği olsa da hem euroyu hem de kendi para birimini kullanıyor Romanya. Romanya’nın para birimi Rumen leyi. Bükreş ve Köstence gibi büyük şehirleri keşfedebileceğiniz Romanya gezinize mutlaka Temeşvar ve Braşov’u da ekleyin. Ve elbette Romanya’daki Dracula Şatosu’nu görmeden ülkeden ayrılmayın.

♦ Transilvanya turları ile Romanya’nın benzersiz şatolarına seyahat edebilirsiniz.

Bulgaristan

eurosuz gezilecek ülkelerTürkiye’nin sınır komşusu Bulgaristan da kendi para birimini kullanan ve eurosuz gezilebilecek ülkeler arasında bulunan bir yer. Euro geçen çoğu yer olsa da Bulgaristan’ın para birimi Bulgar levası. Hem yaz hem de kış tatili için birçok tatil alternatifini bünyesinde barındıran Bulgaristan’da gezilecek yerlerin sayısı bir hayli fazla. Kayak tatili için Bansko, Pamporovo, Borovetz ve Vitoşa gibi ünlü kayak merkezlerini tercih edebilir, yazın Burgas ve Sveti Vlas‘ın denizine girebilir, yurt dışında tarihi bir gezi yapmak isterseniz rotanızı Sofya‘ya çevirebilirsiniz.

♦ Bulgaristan’ın gözde kayak merkezleri arasında yer alan Pamporovo’da kayak deneyimini siz de yaşamak istiyorsanız yazımıza linkten ulaşabilirsiniz.

Macaristan

eurosuz gezilecek ülkelerİstanbul gibi iki yakası olan Budapeşte ve daha birçok güzel kent Macaristan turu ile görülüyor. Üstelik Macaristan, Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen euro ile birlikte kendi para birimlerini de kullanıyor. Macaristan’ın para birimi Macar forinti. Orta Avrupa turlarının göz bebeği olan Macaristan’da Budapeşte’yi keşfedebilir, tarihi kent Pecs’i ziyaret edebilir, açık hava müzesini andıran Eger’i görebilir, Sziget Festivali’ne katılabilirsiniz.

♦ Macaristan gezisine Budapeşte turu eklemeden olmaz. Budapeşte gezi rehberine göz atmak isteyenler linke tıklayabilirler.

Çekya

eurosuz gezilecek ülkelerAvrupa’nın en güzel ülkelerinden biri hiç şüphesiz ki Çekya’dır. Eski adıyla Çek Cumhuriyeti olan Çekya, euronun da geçtiği bir ülke olsa da kendi para birimi olan Çek korunasını kullanmaya devam ediyor. Çekya gezinizde euro kullanmadan gezmek de böylece mümkün oluyor. Dünyanın en güzel şehirleri arasında yer alan ve Kafka’nın şehri olarak bilinen Prag, şifalı suları ve Mustafa Kemal Atatürk’ün kaldığı yer olması ile ün yapmış Karlovy Vary, bozulmamış dokusuyla tipik bir Orta Çağ kenti olan Chesky Krumlov ve nice güzel kentler, Çekya’da görülecekler listesini oluşturuyor.

♦ Çekya’nın güzel kenti Prag için huzurlarınızda Prag gezi rehberi.

Arnavutluk

eurosuz gezilecek ülkeler

Eurosuz gezilebilecek ülkeler arasında yer alan başka ülke ise Arnavutluk. Başkent Tiran başta olmak üzere tarihi Berat kentini, İtalyan’ın Bari kentiyle karşı karşıya konumdaki Durres ve muhteşem denizi ile Ksamil, Arnavutluk turu ile görülecek yerler arasında yer alıyor. Kültürü ve yemekleri ile yabancılık çekmeyeceğiniz Arnavutluk’un para birimi ise Arnavutluk leki.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.