Fethiye’de Gezilecek Yerler 2022 Gezi Rehberi

0 210

Fethiye’de Gezilecek Yerler 2022 Gezi Rehberi

Fethiye’de gezilecek yerler 2022 gezi rehberi listemizde Muğla‘nın en güzel ilçelerinden biri olan Fethiye‘den  bahsedeceğiz. Ülkemizde binlerce saklı cennet bulunuyor bunlardan biri de doğal güzellikleriyle öne çıkan Fethiye.

Antik bir tarihi olan Fethiye’yi ziyaret edecekseniz kesinlikle unutamayacağınız bir tatili deneyimlemiş olacaksınız. Kalabalık şehirlerin stresinden ve karmaşasından kaçmak isteyenlerin kendini doğaya ve denizin serin sularına bırakmak isteyenler için Fethiye ilk adres.

Tatil rotanızı değiştirmeniz için en güzel yerleri sizler için liste haline getirdik.

Ölüdeniz

Fethiye'de Gezilecek Yerler 2022 Gezi Rehberi

Fethiye’de Gezilecek Yerler 2022 Gezi Rehberi listemizin ilk sırasında adeta saklı bir cennet olan Ölüdeniz yer alıyor.

Ülkemizin en önemli doğal güzelliklerinden biri olan Ölüdeniz, tatilcilerin ziyaret etmeden geçmediği bir nokta. Tatil severlerin doğanın içerisinde ki bu yerde bir yandan doğanın keyfini sürerken bir yandan da su sporlarını yapıyor.

Kelebekler Vadisi

Fethiye'de Gezilecek Yerler 2022 Gezi Rehberi

En nadide yerlerden biri olan Kelebekler Vadisi 1995 yılından beri 1. derece doğal sit alanı olarak koruma altına alınmıştır.

Adını milyonlarca kelebeğe ev sahipliği yapmasıyla alan Kelebekler Vadisi, Fethiye‘nin en popüler turistik noktalarından biri olarak listemizde yerini alıyor.

Kelebekler Vadisi, çok az yerde bulunan ender türler dahil olmak üzere yüz binlerce kelebeğe ve muhteşem bir doğal popülasyona ev sahipliği yapıyor.

Likya Yolu

Fethiye'de Gezilecek Yerler 2022 Gezi Rehberi

Likya Yolu, Fethiye‘den Antalya‘ya kadar 535 kilometre uzunluğa sahip Türkiye‘nin en uzun yürüyüş yollarında biri olma unvanına sahiptir.

Likya Yolu, yerli ve yabancı olmak üzere binlerce insanı ağırlayan dünyanın en iyi 10 yürüyüş yolu arasında kendine yer bulan çok özel bir yer.

Yol ortalama 25 ile 45 gün arasında tamamlanıyor yol boyunca sizlere eşlik edecek 50’ye yakın antik kent bulunuyor.

Kayaköy

Fethiye'de Gezilecek Yerler 2022 Gezi Rehberi

Geçmişe bir yolculuğa çıkmak isterseniz Kayaköy sizin için biçilmiş kaftan olacaktır.

Antik dünyada önemli kentler arasında görülen Karmylassos’un kalıntılarının üzerine inşa edilmiş Kayaköy, diğer adıyla hayalet kasaba olarak da biliniyor.

Kurtuluş Savaşı sonrası bölgeyi terk eden Rumlardan kalan ve dağın çevresine yayılan terk edilmiş taş evleriyle ünlenen Kayaköy, etkileyici bir manzaraya sahip.

Fethiye Müzesi

Fethiye'de Gezilecek Yerler 2022 Gezi Rehberi

Fethiye Müzesi, 2 ayrı sergi alanından oluşmaktadır.  Antik çağdan Bizans dönemine kadar pek çok döneme ait eseri müzede görebilirsiniz.

Tarihe geçmiş kültürlere karşı bir ilginiz varsa  Fethiye’de gezilecek yerler listenize bu tarih kokan özel müzeyi de ekleyebilirsiniz.

St. Nicholas Adası

Fethiye'de Gezilecek Yerler 2022 Gezi Rehberi

St. Nicholas Adası, Doğa ile iç içe zengin tarihiyle de dikkat çeken gezi listenize kesinlikle eklemeniz gereken özel bir adadır.

Denizlerin Azizi Nicholas’ın yaşadığı tahmin edilen bu ada adını buradan aldığı düşünülmektedir. Öyle ki yapılan araştırmalar sonucu bu isme sahip olmasının bir rastlantı olmadığı, Ada’da 90’lı yıllarda yapılan arkeolojik araştırmalar ile ortaya; erken Hristiyanlık döneminde sıklıkla kullanılan bir ziyaret merkezi olduğu ortaya çıkmıştır.

Amintas Kaya Mezarları

Fethiye'de Gezilecek Yerler 2022 Gezi Rehberi

Amintas Kaya Mezarları, Fethiye eski şehir merkezi Paspatur’dan yola çıkarsanız 15 dakikada yürüyerek ulaşabileceğiniz, yamacın eteğinde yer alan şehrin en önemli simgelerinden birini göreceksiniz.

Doğal kayaya ince bir işçilik ve büyük bir çaba ile oyulmuş mezarlar, Likya Döneminden bugüne kadar korunmuş nadir eserlerden.

Telmessos Antik Kenti’nin yöneticisi olduğu düşünülen Kral Amintas’ın adını taşıyan bu yapı adeta tarihe meydan okurcasına halen daha ayakta.

Çalış Plajı

Fethiye'de Gezilecek Yerler 2022 Gezi Rehberi

Çalış Plajı, Fethiye’nin en önemli tatil noktalarından biri. Fethiye ilçe merkezinden 5 km mesafede, aynı körfez üzerinde bulunuyor.

Geniş, kumlu ve ulaşımı kolay olan bu plaj her yıl binlerce yerli ve yabancı tatilciyi kendine çekiyor.

Şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenlerin, en çok tercih ettiği yerlerin başına yer alıyor.

Çalış plajı‘nı özel kılan bir şey daha var; Caretta Carettaların da yumurtlama yerlerinden biri.

Hisarönü

Fethiye'de Gezilecek Yerler 2022 Gezi Rehberi

Hisarönü, çam ormanları içerisinde sıralanan otelleri, otantik çarşıları, kafeleri, barları ve restoranları ile bölgede konaklama için en ideal yer olarak tatilcilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Şehrin kirli havasından bunalan ve ciğerlerini temizlemek isteyen insanların yüksek oksijen seviyesine sahip havasıyla ünlü Hisarönü, biçilmiş kaftan.

Kabak Koyu

Fethiye'de Gezilecek Yerler 2022 Gezi Rehberi

Kabak Koyu, Fethiye’nin korunmuş adeta el değmemiş yerlerinden biri.

Merkeze 17 km uzaklıkta bulunan koy, son yıllarda oldukça popüler olmaya başladı her yıl kendine çektiği insan sayısı artmakta.

Masmavi sulara dalmak, keyifli bir gün geçirmek istiyorsanız mutlaka Kabak Koyu‘nu listenize eklemelisiniz.

Kıdrak Koyu

Fethiye'de Gezilecek Yerler 2022 Gezi Rehberi

Kıdrak Koyu, Arkasında ki çam ağaçları kaplı tepenin hemen altında yer alıyor.

Koy, Kelebekler Vadisine giden yolun altında kaldığından, yüzmeye gitmeseniz bile yukarıdan manzarasına bakarak doğanın keyfini sürmeniz bile size eşsiz bir deneyim katacaktır.

Paspatur Çarşısı

Fethiye'de Gezilecek Yerler 2022 Gezi Rehberi

Paspatur Çarşısı, Fethiye‘nin bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri. Rengarenk şemsiyelerle ünlenen ve her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen bu yerde sevdiklerinize birer hatıra almanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Pencerelerinde çiçekler ile dolu cumbalı evlerin sıralandığı dar sokağında restoranlar, kafeler ve onlarca hediyelik eşya dükkanının yer aldığı çarşıyı ziyaret etmelisiniz.

Saklıkent Kanyonu

Fethiye'de Gezilecek Yerler 2022 Gezi Rehberi

Fethiye’de Gezilecek Yerler 2022 Gezi Rehberi‘nde son sırada bulunan belki de Fethiye’nin en nadide yerlerinden biri olan Saklıkent Kanyonu sizleri adeta büyüleyecek.

Fethiye‘ye 43 kilometre uzaklıkta olan ve Avrupa’nın en büyük ikinci kanyonu unvanına sahip Saklıkent Kanyonu, her binlerce insan tarafından ziyaret edilen bir doğa harikası.

14 kilometrelik büyüleyici kaya oluşumları ve doğal güzellikleri arasında ilerleyen muhteşem kanyon, iki dağ arasında uzanan dar ve yüksek geçitleriyle yürüyüş severlerin sıkça tercih ettiği yerlerden biri.

Zorlu ve bir o kadar da iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları olan Saklıkent Kanyonu’nun buz gibi suları içerisinde unutulmaz bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Daha fazla yer keşfetmek isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.