Gaziantep’te Nereler Gezilir? Ne Yenir?

0 144

Gaziantep, tarihi eski bir şehirdir ve burada gezilecek bir çok yer bulunmaktadır. Yemekleri de lezzetli olan Gaziantep, mutlaka keşfedilmesi gereken yerler arasındadır. Gaziantep’te ne yenir? Diye soracaksanız, burada ilk olarak tatmanız gereken lezzet baklavadır.

Gaziantep’te ne yenir? Sorusunun bir çok yanıtı vardır, çünkü bu yöreye ait oldukça lezzetli tatlar mevcuttur. Lezzetti ayrı bir harika olan bu şehir, kültürüyle de dikkat çekmektedir. Ayrıca özel kebap çeşitleriyle de bilinen Gaziantep, lezzetiyle daima ön plandadır. Burada yiyebileceğiniz bir diğer özel tat ise Antep fıstığıdır. Buraya gelmişken mutlaka yemeniz gereken Antep fıstığının tadı bir başkadır.

Gaziantep Yöresel Lezzetleri

gaziantep yemekleri

Gaziantep, gezilecek yerleri ve yöresel lezzetleriyle keşfedilmeye değer bir şehrimizdir. Farklı kültürüyle etkileyen Gaziantep, tarihi mekânlarıyla da büyülemektedir. Burada yiyebileceğiniz yemeklerin en başında ise Beyran çorbası vardır. Gaziantep yöresel lezzetleri arasında olan Beyran çorbası, oldukça lezzetlidir. Gaziantep’te yenilen bir diğer yemek ise simit kebabıdır. Bu yemek, Gaziantep mutfağının en sevilenleri arasındadır. Ali Nazik yemeği de bu yöreye aittir ve lezzetiyle bir harikadır. Gaziantep’te ne yenir? Diye soranlar için bir diğer yemek ise Antep kebabıdır. Birbirinden farklı kebaplar içinde en sevileni olan Antep kebabı, son derece lezzetlidir. Yöreye ait bir başka lezzet ise soğan dolmasıdır.

Tarihi Antep Evleri

Tarihi Antep Evleri Bey Mahallesi Gaziantep Gezi Rehberi

Ülkemizin en sevilen yerleri arasında olan Gaziantep, gezilmeye değerdir. Muazzam tarihi mekânları ve yöresel lezzetleriyle bilinen bu şehir rüya gibidir. Gaziantep gezilecek yerler arasında ilk olarak ise tarihi Antep Evleri bulunmaktadır. Bu evler, yüksek duyarlıdır ve dolaşırken sık sık karşımıza çıkmaktadır. Dış mekânlardan soyutlanmış olan bu evler, avluludur ve mimarisi çok farklıdır. Gezerken dikkatinizi cezbedecek bu evlerin bazıları ise metalle kaplıdır. Bu evler daha çok köşklü ev gibi görünmektedir ve oldukça muazzam bir yapıya sahiptir. Tek veya 2 katlı olarak inşa edilmiş olan bu evler, Gaziantep’te görülmesi gereken yerler arasında 1 numaradadır.

Gaziantep’te Nereler Gezilir: Bakırcılar Çarşısı

gaziantep bakircilar carsisi gaziantepte nereler gezilir

Gaziantep şehrinin gezilecek yerleri arasında bir çok bölge bulunmaktadır ve Bakırcılar Çarşısı da bunlardan biridir. Şehirde gezerken mutlaka görmeniz gereken bu çarşı, eski saray caddesinde yer almaktadır. Şahinbey olarak da anılan bu caddedeki çarşı 500 yıllık bir geleneği yaşatmaktadır. Geçmişten gelen bir sanatın günümüze taşındığı bu çarşı, bakır madeninden yapılmış eşyalarla doludur. Bu çarşıda, bakırdan yapılmış farklı bir çok aleti kolaylıkla bulabilirsiniz. Bakir ustaları bu çarşıya sabahın erken saatinde gelip, eski bir sanatı yaşatmaktadır. Osmanlı döneminde de önemli bir yere sahip olan bakır sanatının yapıldığı bu çarşıda gezmek oldukça keyiflidir. Bu çarşıda bakır işçiliğiyle uğraşan dükkanlar yanyana sıralanmıştır. Gaziantep’e gelmişken sizde bu çarşıyı gezerek farklılıkları keşfedebilir, bakır aletleri inceleyebilirsiniz.

Gaziantep Kalesi

Gaziantep, gezilmeye değer muhteşem bir şehirdir ve olağanüstü yerlere sahiptir. Mutfağıyla da ön planda olan Gaziantep, mutlaka görmeniz gereken yerler arasında ilk sıradadır. Burada gezilecek yerlerin çoğu ise tarihi açıdan önemli ve eski bölgelerdir. Bu yerlerden biri de Gaziantep Kalesi bölgesidir. Gaziantep’in tam merkezinde kurulmuş olan bu kale, Allaben deresinin güney kenarında yer alıyor. Bununla birlikte bu kale, 25 metre yüksekte olan bir tepenin üzerinde kuruludur. İhtişamıyla büyüleyen bu kalenin tarihi ise 6000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Çeşitli efsanelerin konu olduğu bu kale, şehirde ilk görmeniz gereken yerlerin en başındadır.

Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi

Gaziantep’te gezilecek yerler arasındaki bir çok bölge tarihidir ve görülmeye değerdir. Buraya geldiğinizde gezmeniz gereken ilk yer ise Bayazhan’da ki Gaziantep Kent müzesidir. Son derece muazzam olan bu müze Gaziantep görülecek yerler arasında ilk sıralardadır. Bu müze, balmumu heykelleri ve Antep savunmasında yer alan Şahin bey heykelleriyle sergileniyor. Burada giriş katında yer alan kent maketi de oldukça farklı bir şekilde tasarlanmıştır. Bu maket sayesinde de kentin kuş bakışı görüntüsünü izlemek mümkündür. Maketin hemen yanında bulunan ekranda ise Gaziantep’e ait belgeseli izleyerek, şehrin bitki örtüsünü ve burada bulunan hayvanları inceleyebilirsiniz. Müzenin diğer bölümlerinde ise el sanatları odaları vardır ve burada da görmeye değer eserler bulunmaktadır.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep hayvanat bahçesi, oldukça büyüktür ve şehirde ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Gaziantep’te yer alan hayvanat bahçesinde farklı canlı türleri de bulunmaktadır. Gezerken eğleneceğiniz bir yer olan Gaziantep hayvanatbahçesi, ülkenin ilk safari parkına da sahiptir. Dünyanın farklı yerlerinden hayvanların yer aldığı bu bahçede ayrıca akvaryumlarda  vardır. Bununla birlikte kuş kafesleri, kafetarya binası ve servis binası da olan bu yer oldukça harikadır. Ailenizle ve arkadaşlarınızla eğlenceli vakit geçirebileceğiniz Gaziantep’te ki hayvanat bahçesini mutlaka gezmelisiniz.

Gaziantep Özel Tatlar

Gaziantep, ülkemizin en güzel şehirleri arasındadır ve burada gezmek için muhteşem yerler bulunmaktadır. Özel tatları ve gezilecek yerleriyle muazzam olan bu şehir gezmeye değerdir. Burada gezilecek yerlerin çoğunluğu ise tarihi açıdan önemlidir ve şehir merkezinde yer almaktadır. Bu yerlerden biri ise Gaziantep kalesidir ve tarihi açıdan büyük bir öneme sahiptir. Gaziantep’te ne yenir? Sorusuna gelecek olursak, bu bölgenin en özel tadı katmerdir. Ayrıca Nişe helvası da oldukça özel bir tattır ve Gaziantep’te yenmesi gereken yemekler arasındadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.