Gündoğmuş Yerköprü Mağarası

0 102

Ülkemizde gezilecek en güzel yerlere sahip olan Antalya ilimizde Gündoğmuş Yerköprü Mağarası oluşumu ile son derece etkili olmaktadır.

Gündoğmuş Yerköprü Mağarası gezmeyi sevenlerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken doğa harikası yerlerin başında gelmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin görmeden geçmediği bu mağaraya olan her zaman çok daha fazla olmaktadır. Hem özellikleri hem de ulaşım bakımından önemli bir yere sahip olan Yerköprü Mağarası ziyaretçileri kendine hayran bırakmaktadır. Mağarada yer alan Yerköprü Şelalesi de büyük beğeni toplamaktadır.

Gündoğmuş Yerköprü Mağarası Nerede?

Ülkemizde her zaman hem doğa hem de gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan Antalya ilimiz her konuda merak edilen yerlere sahip olmaktadır. Önemli bir kültür zenginliğin içinde yer alan doğa yapısı Yerköprü MağarasıAntalya ile Konya illerimizin sınırı olan Hadim ilçesi yakınlarında Göksu vadisi içinde yer almaktadır. Mağara Konya – Karaman yolu ile Kayaağzı – Habiller köyler üzerinde yaklaşık olarak 116 km uzaklıkta bir yolculuk sonrasında ulaşılmaktadır. Ayrıca Yerköprü Mağarasının bulunduğu Göksu Vadisi’ne Mersin – Silifke üzerinden ulaşmak mümkün olacaktır.

Gündoğmuş Yerköprü Mağarası Yapısı

yerkopru selalesi nerede

Ülkemizde yer alan mağaralar içinde en güzel olan mağaralardan birisi olmaktadır. 110 m toplam uzunluğunda olan mağaranın girişine bakarak en derin noktası 27 m kadar olmaktadır. Gelişimi duran mağara tamamen bir traverten tüfün içinde olmakta ve özellikleri ile insanların etkilenmesine yardımcı olmaktadır. Gündoğmuş Yerköprü Mağarası Göksu Nehri’nin traverten tüfünün altında meydana getirdiği mağara 500 m kadar uzunlukta olmaktadır. Mağaranın çıkış ağzında Göksu Nehri’nin dışarıdan akan bir kısmı ise mağaradan çıkmaktadır.

Mağara diğer kısmına bir şelale ile birleşmekte olup bir doğa harikası ortaya çıkmaktadır. Yerköprü Mağarası derin ve mavi göller meydana getirmesi ile Göksu Nehri devam etmektedir. Deniz ile bağlantılı olan salonun tabanı kısmen deniz suyu ile kaplı olmakta ve Gündoğmuş Yerköprü Mağarası Antalya ilini travertenleri içinde doğu ile batı doğrultusunda ilk olarak en az 150 m uzunluğunda olan bir mağaranın tavanının çökmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Mağara deniz ile bağlantısı olmasından dolayı deniz mağarası olarak bilinir. Mağaranın ısısı açık havaya bakarak daha serin olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.