Güney Afrika ve Gizemli Dünyası

0 373

CAPE TOWN VE JOHANNESBURG

Safari yapıp vahşi doğayı keşfedeceğiniz, keyifle yemeğinizi yerken penguenleri seyredeceğiniz bambaşka bir yer… Güney Afrika’nın modern yüzü Cape Town ve Johannesburg size tatilden beklentinizi en üst konforda sunarken bir taraftan da gizemli bir dünyanın kapısını aralıyor.  Tur ile çıkacağınız Güney Afrika seyahatinde Cape TownJonannesburg ve  Afrika’nın Las Vegas’ı Sun City’i keşfedeceksiniz…

Cape Town ve Johannesburg… Son derece modern, dünyaca ünlü isimlerin tatillerini yaptığı Güney Afrika’nın iki ünlü şehri. Bir tarafta ihtişamlı plazalar, lüks yatlar, dünya markalarını satan mağazalar, başka bir tarafta ise tenekeden gecekondular. Düşük ve yüksek gelir grubu arasındaki keskin çizginin çok net görülebildiği bir dünya…

Güney Afrika

Cape Town, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin üç başkentinden biridir. Afrika’nın güneybatı ucundaki bu enerjik metropol cıvıl cıvıl restoranları, alabildiğine uzun kumsalları, mükemmel müzeleri ve tarihi yerleriyle Afrika’nın farklı bir yüzü. Cape Town’da lüks bir tatil için aranılan her şey bir arada. Bir yanda şık restoranları, alışveriş merkezleri, lüks otelleri, bir yanda ise müzeleri ve kültürel etkinlikleri barındırıyor bu şehir.

Cape Town’da tüm yıl boyunca iklim ılıman geçiyor. Yılın büyük bir kısmında güneşli hava hakim, özlellikle kuzey yarımkürede kış yaşanırken. Harika hava koşulları açık hava aktivitelerinin hepsini yapma imkanı sunuyor. Gerek şehir merkezi gerek plajların hepsi hareketli ve son derece keyifli.

Cape Town’da Waterfront ve Camps Bay denilen bölge çok ünlü. Burada bir çok restoran, dünyaca ünlü markaların mağazaları, hediyelik eşyacılar bulunuyor. Camps Bay ise önünde muhteşem bir de plajı olan, daha çok Cape Town’ın kalburüstü kesiminin yaşadığı, lüks villaların olduğu bir sahil. Sahil boyunca çok güzel manzaralı restoranlar bulunuyor. Ünlü aktrist Charlize Theron, Cape Town’ı ziyaret ettiğinde burada yemek yiyen ünlülerden. Bu bölge akşam yemeğinden sonra bar kıvamına geçiyor. Long Street de gece eğlencesi için popüler bir bölge. İstanbul, Beyoğlu benzeri olan Long Street’de onlarca bar ve gece kulübü bulunuyor.

Güney Afrika

Johannesburg ise ilk keşfedildiği yıllardan beri zengin maden yatakları sebebiyle Afrika’nın ‘’Altın Şehri’’ ilan edilmiş. Johannesburg, Afrika kıtasının en modern, en zengin ve en iyi alt yapısına sahip, asırlardır madencilik sayesinde milyonlarca aileyi milyoner yapmış bir şehir. Dünyadaki en büyük 40 metropol arasında gösteriliyor. Tüm Afrika kıtasının New York’u deniliyor buraya, dolayısıyla iş hacmi çok büyük. Dünya devi şirketlerin burada ofisleri var.

Güney Afrika

Johannesburg botanik bahçelerihayvanat bahçeleri ve doğal parkları ile doğaseverlerin hayran kalacağı bir şehir. Bunlardan en önemlisi Kruger Ulusal Parkı. Güney Afrika’nın en büyük vahşi yaşam koruma parkı olan bu saha farklı hayvan türlerine ev sahipliği yapıyor.

Johannesburg, Afrika kültürünü ve tarihini çok net yansıtan galeri ve müzelerini de barındırıyor.

Ve Safari… Johannesburg’a yaklaşık 200 km mesafede, gezip göreceğiniz vahşi hayvanların yaşadığı Pilanesberg National Park‘ın Güney Afrika’nın Kruger National Park’ından sonraki en büyük milli parkı ve yüzlerce vahşi hayvana ev sahipliği yapıyor. Adının park olarak geçtiğine bakmayın, dışarıdan hiç müdahale edilmeyen, tamamen vahşi bir yaşam var bu parkta. Tüm safariye gidenlerin görmeyi hedeflediği “big five” denilen; aslan, leopar, fil, gergedan ve bufalo beşlisi de yaşıyor bu milli park sınırları içerisinde.

Safari, doğal parklara özel modifiye edilmiş üzeri açık arazi jeepleriyle, araçlardan inmeden, hayvanları doğal ortamlarında gözlemeye deniyor. Bunların arasında aslan ve leopar gibi, çok tehlikeli olan hayvanların da bulunmasından dolayı araçlardan inmeniz kesinlikle yasak.

Güney Afrika’nın eğlence şehri Sun City ise suni bir cennet. Muazzam golf klüplerihavuzlarıgolf klüpleri ile mutlaka görülmesi gereken bir yer… Las Vegas’ı aratmayan gece hayatı, doğa ve spor etkinlikleri, alışveriş olanakları, Afrika’nın egzotizmi Sun City’de bulunuyor.

GÖRMEDEN GELMEYECEKLERİNİZ…

*Dünyanın en eski dağ oluşumlarından Table Mountain görülmeye değer. Bu dağ bir masayı andırıyor. Dağa çıkarken 1.400 çeşit farklı bitki çeşidi, çıktığınızda ise muhteşem bir manzara göreceksiniz.

*Üstü açık safari araçları ile tabiatı keşfedeceksiniz. Bu gezide aslan, leopar, fil, buffalo ve gergedanları ayrıca 350 kuş türü, 65 sürüngen ve binlerce değişik hayvan çeşidini görme imkanı yakalayacaksınız.

*Ümit Burnu Milli Parkı’na gidip, tekne ve fok balıkları adasını ziyaret edeceksiniz. Bu gezide Afrika penguenlerini de göreceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.