Güney İtalya’nın ‘La Dolce Vita’sı: Muhteşem Amalfi Kıyıları

0 98

Napoli’nin güneyinde yer alan Amalfi Kıyıları için dünyanın en benzersiz yerlerinden biri desek yanılmayız. Bu yüzden kendisini İtalyanca bir söz olan La Dolce Vita (tatlı hayat ) ile tanımlamak istedik. Yamaç üzerine kurulu rengarenk evlerin denizle birleştiği, her bir sokağından benzersiz kareler yakalanan, rüzgarıyla adeta bir İtalyan filminde gibi hissettiren Amalfi Kıyıları için bu yaz Güney İtalya turu planlamaya ne dersiniz?

Amalfi Kıyıları

Amalfi KıyılarıSorrento, Positano, Praiano, Amalfi, Ravello, Salerno... Sorrento Yarımadası’ndan başlayan kıyı hattı boyunca göreceğimiz muhteşem kasabaların eşlik ettiği harika manzaralara şahit olacağımız Güney İtalya’nın güzelliği karşısında hayran kalmamak elde değil. Fotoğraflarda gördüğümüz sarp yamaçlara kurulu o evleri yakından görmenin mutluluğu ile Amalfi Kıyıları’nı yakından tanımaya başlıyoruz. İtalya’nın turizm cenneti olan Amalfi Kıyıları, atmosferi ile dünya üzerindeki birçok yerden ayrılıyor. Her yıl milyonlarca turistin akın ettiği Amalfi Kıyıları, orijinal yapısını korumuş ve birçok filme ev sahipliği yapmış özel bir bölge.

Tarih boyunca önemli bir liman olan Amalfi Kıyıları, dünyanın en güzel rotalarından biri olarak kabul ediliyor. Limon, üzüm ve zeytin ağaçlarının vatanı olan bu kıyılar, dünyaca ünlü İtalya likörü Limoncello’nun da doğduğu yer.

Amalfi Kıyıları Gezi Rehberi

Amalfi Kıyılarıİtalya turu yapmayı düşünüyorsanız RomaFloransaVenedik gibi şehirleri mutlaka görün ama bizce Amalfi Kıyıları’nı asla es geçmeyin. Amalfi Kıyıları turu ile bambaşka bir İtalya’ya merhaba diyeceğinizi size garanti edebiliriz. Güney İtalya’nın sakin ve yavaş hayatı, manzaranın ve iyi yemeğin tadını çıkartmak için arayıp da bulunamayan bir gelenek. Huzurlu ve bulunduğunuz yerin tadını çıkartacağınız bir tatil için Amalfi Kıyıları’ndan daha iyi bir seçenek düşünemiyoruz.

Capri Adası

Amalfi KıyılarıSorrentine Yarımadası açıklarında, Napoli körfezinin güneyinde kalan ünlü İtalyan adası Capri Adası, Amalfi Kıyıları turuna başlarken rotaya mutlaka dahil edilmesini önerdiğimiz muazzam bir yer. İtalyanların uzun zamandır tatil yeri olarak kullandığı Capri Adası’nda Marina Piccola (küçük liman), villaların yer aldığı Tragara Belvedere‘si, denizden yükselen kayalıklar (Faraglioni), AnacapriMavi Grotto ve Roma İmparatorluk kalıntıları görülecek yerler arasında yer alıyor.

Sorrento

Amalfi KıyılarıLimon ağaçlarıyla çevrili, Akdeniz’in falezlerine kurulmuş enfes bir kasabadır Sorrento. Charles Dickens gibi ünlü yazarların uğrak yeri olan Sorrento’ya bir zamanlar Nietzsche de uğramış. Rengarenk restoran ve cafelerin yer aldığı Sorrento, Amalfi Kıyıları turu için konaklanacak ideal yerlerden. Pompeii Antik Kenti‘ne de oldukça yakın konumda olan Sorrento. Plajları, mükemmel denizi ve rengarenk evleri ile Amalfi Kıyıları turunda en popüler kasabalardan biri.

Positano

Amalfi KıyılarıAraba girişinin yasak olduğu, rengarenk evleri ve denize dik inişi ile ünlenmiş Positano’da fotoğraf çekmeye doyulmaz. Orta çağda bir liman ve balıkçı köyü olan Positano, yoksul bir kasaba iken 1953 yılında Harper’s Bazaar’da yayınlanan John Steinbeck’in Positano üzerine yazdığı yazı sonrası turist akına uğramaya başladı. İtalya’nın Campania bölgesinde yer alan bir yerleşim bölgesi olan Positano, mağribi tarzındaki mimarisi ile ünlüdür ve şehir Sirenuse Adaları’na bakan dik yamaçlar üzerinde uzanır.

Amalfi

Amalfi KıyılarıAdını Yunan mitolojisinden almış Amalfi kasabası günümüzden bugüne kadar liman olarak önemli rol oynamış. Sorrento’dan yola çıkıp ilerlerken karşılaşılan Amalfi kasabasında görülecek yerler arasında Sant’Andrea Katedrali ve katedralin bulunduğu Flavio Gioia Meydanı yer alıyor.

Ravello

Amalfi KıyılarıDenizden 350 metre yükseklikte yer alan Ravello, denize kıyısı olmasa da büyüleyici bir manzaraya sahip. Nefes kesen manzarasıyla fotoğraf çekmek için mutlaka uğranılacak bir kasaba olan Ravello’da görülecek yeler arasında Villa Rufolo ve Villa Cimbrone’nin bahçeleri yer alıyor. Çiçekleri, palmiye ağaçları, çeşmeleri, havuzları ve heykelleri ile İtalya’nın en güzel bahçeleri arasında yer alan bu iki yerin dışında Ravello’ya gelmek için bir diğer neden ise her yıl düzenlenen Wagner Müzik Festivali oluyor.

Salerno

Amalfi KıyılarıAmalfi Kıyıları turuna devam ediyoruz ve yine bir başka güzel kasabaya merhaba diyoruz. Amalfi’den yola çıkıp Ravello’ya uğradıktan sonra yola devam edince kendimizi küçük bir yer olan Salerno’da buluyoruz. Plajları ile ünlü Salerno, daha az turistik olan bir bölge olarak İtalya’nın güneyini şenlendiriyor.

Amalfi Kıyıları’na Nasıl Gidilir?

Türkiye’den İtalya’nın güneyine, Amalfi Kıyıları’na gitmek için önce Napoli’ye gidiyoruz. Eğer İtalya’nın farklı bir şehrindeyseniz Napoli’ye trenle gelmeyi de düşünebilirsiniz. Örneğin Roma üzerinden Napoli’ye trenle gelebilmek mümkün. Roma’dan Napoli’ye trenler yaklaşık 1.5 saat sonra Napoli’ye varıyor. Fakat yolculuk burada da bitmiyor. Zaten asıl olay Amalfi’ye ulaşmak. Çünkü yolun bundan sonrası için ya araba kiralamak, ya Napoli’den Sorrento’ya giden otobüsleri kullanmak, yine Napoli’den Sorrento’ya ulaşım vapura binmek ya da tren kullanmak tercih edilebilir. Fakat kıyıdaki tüm kasabaları gezebilmek için bu şekilde bir yolculuğu uzun bir süre olarak planlamak gerekir. Bu anlamda Amalfi turu ideal bir tercih olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.