Günübirlik Kaçabileceğiniz Tatil Yerleri

0 43

İşinizden sıkıldınız, şehrin kalabalığından sıkıldınız ve nefeslenecek bir yer mi arıyorsunuz? Üzgünüz, ama nefes alabileceğiniz mekân eviniz değil. Elbette, kendinize özel bir yerde geçirebileceğiniz zamanlar oldukça değerli, ancak doğaya karışmanız, stresinizi atmanız ve huzura kavuşmanız şart. Bu yazımızda, sizler için günübirlik kaçabileceğiniz, şirin mi şirin, huzurlu mu huzurlu birkaç tatil yeri önereceğiz.

Siz de, kafanızı dinlemek isterseniz, günübirlik gidebileceğiniz aşağıdaki pek çok yeri listenize ekleyebilir ve bir hafta sonu sabah erken saatlerde çıkıp, akşam uygun bir saatte evinize dönebilir ve döndüğünüzde, gerçekten nefes alabildiğinizi hissedebilirsiniz. Planınızı yapmadan önce İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Tatili İçin 5 Otel Önerisi başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

4Kıyıköy

Günübirlik Kaçabileceğiniz Tatil Yerleri - Kıyıköy

Kırklareli ili sınırları içerisinde bulunan, Vize’ye bağlı bir sahil kasabası olan Kıyıköy, hem insanları hem de doğası ile sizlere unutulmaz bir gün yaşatabilir. Burada, eğlenebileceğiniz gece kulüpleri ve benzeri mekânlar yok, ancak çıplak ayakla dolaşabileceğiniz bir doğa, haşmetli bir deniz ve güzel insanlar, sizleri bekliyor.

Günübirlik Kaçabileceğiniz Tatil Yerleri - Kıyıköy - Ada

Küçük balıkçı tekneleri, el değmemiş harika bir doğası ve eski Rum evleri ile bilinen bu kasabada, sadece oturup dinlenmek ve doğayı izlemek bile zaman zaman yeterli olabiliyor. Denize girmek isterseniz, biraz dikkatli olmanız gerekiyor zira girmenin riskli olmadığı aylarda bile açılmanız önerilmiyor. Nehrinde kanoya ya da tekneye binebileceğiniz, uçsuz bucaksız düzlüklerinde uçurtmalar uçurup doğayı izleyebileceğiniz; samimi ve içten insanları, muhteşem sahili ve doğası ile Kıyıköy’ü bir gün ziyaret etmenizi diliyoruz.

3Göynük

Günübirlik Kaçabileceğiniz Tatil Yerleri - Göynük

Bolu’nun batısında yer alan Göynük de, günübirlik gidip kafa dinleyebileceğiniz, henüz pek çok insanın keşfedemediği, oldukça sakin bölgelerden. Sakinliği sertifikalı olarak onaylı ve Cittaslow Birliği’ne üye olarak kabul edilen bu bölgede, klasik bir Osmanlı havası soluyabiliyorsunuz. Eski, klasik bir yapısı bulunan Göynük’ün konakları ve yapıları hâlâ ilk günkü gibi.

Günübirlik Kaçabileceğiniz Tatil Yerleri - Göynük - Köy

Müderrisler Konağı, Zafer Kulesi, Açık Hava Müzesi gibi gezilecek yerleri ile bolca keşif yapabileceğiniz Göynük’ün yemekleri de sizi mutlu edebilir. Güveçte et, keşli cevizli kaşık sapı mantısı, cevizli erişte ve daha pek çok lezzeti ile sizi mest edebilecek Göynük’ü muhakkak ziyaret edin.

2Gölyazı

Günübirlik Kaçabileceğiniz Tatil Yerleri - Gölyazı

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı bir mahalle olan Gölyazı, köy, küçük ada olarak da anılıyor ancak hem insanları hem de yaşattığı deneyimlerle; burayı nasıl görürseniz görün unutamayacağınıza eminiz. Tarihte bir zamanlar Apollon Krallığı’nın başkenti olan bu yerleşke, ana karasına, yani Bursa’ya ince bir köprü ile bağlı.

Günübirlik Kaçabileceğiniz Tatil Yerleri - Gölyazı - Tekne

Tarihi eserleri ve kültür hazineleri ile bilinen Gölyazı’nda, Rumlardan kalma pek çok eser bulunuyor. Taş kiliseleri gezmek ve bir tekne turu yapmak, buraya gittiyseniz muhakkak yapmanız gerekenler listesinde yer alıyor. Doğası, eski yapıdaki evleri ve her köşe başında metropollerde göremeyeceğiniz her şekilde ağacı bulunan, organik ve dokunulmamış merkezlerden Gölyazı’na uğramanızı öneriyoruz.

1Kefken ve Kerpe

Günübirlik Kaçabileceğiniz Tatil Yerleri - Kerpe

Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı mahallelerden ikisi olan Kefken ve Kerpe, mavi bayraklı suları ile zaman zaman yoğun, zaman zaman oldukça az insana sahip; günübirlik gelinecek yerlerden bir tanesi. Ulaşımı kolay, metropollerden kısa sürede gidilebilecek Kefken ve Kerpe’de, ormanları ve berrak denizi gördüğünüzde; burayı Ölüdeniz zannedebilirsiniz.

Günübirlik Kaçabileceğiniz Tatil Yerleri - Kerpe ve Kefken

Gün batımında pembeleşen renklerinden ötürü verilen ismi ile Pembe Kayalar’ı, tenha olan ve kamp yapabileceğiniz Yeşil Koy’u ve biraz zamanınız varsa Acarlar Longozu’nu görmeyi ihmal etmeyin! Ayrıca, Sonbaharda Haftasonu İçin Tatil Önerileri başlıklı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Plajları, doğası ve güzellikleri ile Kefken de Kerpe de günübirlik gezebileceğiniz, gezerken mest olabileceğiniz yerleşkelerden. Tatil Dükkanı, sizler için en güzel tatil fırsatlarını sunmaya devam ediyor. Bizleri sosyal medyadan takip etmeyi ihmal etmeyin! Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.