Hatay Yemekleri İle Gurme Keşifler: Hatay Lezzet Turu

0 149

Hatay yemekleri ile gurme turu yapmak isteyen gezginlerimiz ile muhteşem bir Hatay lezzet turuna çıkıyoruz. Türkiye’nin gastronomi yeri Hatay’ın birbirinden lezzetli yemeklerini yiyeceğimiz bu turun tadı damağınızda kalacak. Dilden dile dolaşan lezzetli Hatay yemekleri birçok farklı kültürün izlerini taşıyor. Hatay mutfağında yer alan farklı lezzetleri Hatay lezzet turunda keşfederken Türkiye‘nin eşsiz güzelliğine bir kez daha hayran kalacaksınız.

Hatay Yemekleri

Hatay yemekleriÇan, ezan ve hazzan sesinin birbirine karıştığı, inançlar ve barış simgesi Hatay’a doğru gidiyoruz. Bu güzel kentte hem Hatay’da görülmesi gereken yerleri göreceğiz hem de birbirinden lezzetli Hatay yemekleri ile gurme turu yapacağız. Dünyanın ikinci büyük Mozaik Müzesi, dünyanın ilk mağara kilisesi St. Pierre Kilisesi, Anadolu’da yapılan ilk cami olan ve içerisinde Hz İsa’nın havarilerinden Yahya, Yunus, Şem’un Sefa ve Yasin Süresinde adı geçen Habib–i Neccar’ ında kabrinin bulunduğu Habib Neccar Camieski Antakya evleri Hatay’ın gezilecek rotaları. Hatay yemekleri ise turumuzun baş tacı olacak nitelikte. Halhalı zeytin, Hatay zeytin salatası, zahter salatası, cevizli çökelek, sürk, Hatay’a özgü tuzlu yoğurt, toprak tepside yumurta gibi Hatay’a özgü kahvaltılıklar ile birlikte oruk, aşur, semirsek, künefe gibi muhteşem tatların tadına bakacaksınız.

Künefe

Hatay yemekleri

Elbette Hatay yemekleri dendi mi liste başında künefenin yer almaması pek mümkün değil. Hatay künefesi, yapımında kullanılan özel bir peynirle pişiriliyor ve üzerine sıcak şerbet dökülüyor. En güzelinin Hatay’da yenildiği künefenin tadına doyamayacaksınız.

Oruk 

Hatay yemekleriGörünüşü içli köfteye benzese de kendine özgü bir lezzet olan oruk da Hatay yemekleri arasında yer alıyor. İnce bulgur ile yapılan, çıtır çıtır bir köfte oruk. İçerisine, salça ile harmanlanmış kıyma konuluyor.

İskenderun Döneri

Hatay yemekleriNam-ı diğer Hatay usulü soslu döner. Şimdilerde birçok kentte soslu döner yapılsa da emin olun Hatay’da yapılan dönerin tadı bir başka oluyor. Baharat ve salçalı sos ile harmanlanan döner ağızları yaka yaka unutulmaz bir lezzet bırakıyor yiyende.

Humus

Hatay yemekleri

Humus birçok ülkede ve birçok şehirde farklı biçimlerde yapılıyor. Evrensel bir tat olan humus, Hatay yemekleri arasındaki yerini de çoktan almış durumda. Hatay mutfağının vazgeçilmezi olan ve özel günler dahil olmak üzere birçok yerde yapılan humus, Hatay’ın lezzetlerine lezzet katıyor.

Hatay Tepsi Kebabı

Hatay yemekleriSini kebabı olarak da bilinen Hatay’a özgü tepsi kebabı, Hatay lezzet turunda yenilebilecek en lezzetli yemeklerden biri olacak. Yağlı kıyma, baharatlar ve Hatay’ın lezzetli salçasıyla hazırlanan tepsi kebabının tadı damağınızda kalacak.

Biberli Ekmek

Hatay yemekleriHem kahvaltılarda hem akşam yemeklerinde bir vazgeçilmez olan biberli ekmekte biber salçası, zahter ve sürke (Hatay’a özgü çökelek) bulunuyor. Evde de kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu ekmeği, Hatay’da yapacağınız gıda alışverişi ile bir lezzet şölenine dönüştürebilirsiniz.

Antakya Usulü Yumurta Öccesi

Hatay yemekleri

Yumurta, soğan, sarımsak, maydanoz, nane, bul piber, salça, karabiber gibi birçok malzeme ile hazırlanan Antakya usulü yumurta öccesi de denenmesi gereken Hatay yemekleri arasında yer alıyor. İnce ince kıyılan sebzeler ile çırpılmış yumurtaların birleşmesiyle yapılan Antakya usulü yumurta öccesi, mücveri andırıyor.

Kibbeh

Hatay yemekleriDoğu Akdeniz yemekleri arasında yer alan kibbeh birçok farklı ülkede sofraların baş tacı oluyor. Lübnan, İsrail, Suriye gibi ülkelerde sıklıkla yapılan kibbeh Hatay sofralarını da taçlandırıyor. İçli köfte ile çiğ köfteye benzeyen ve kuzu etiyle yapılan kibbeh, Hatay lezzet turu ile deneneecek lezzetlerden.

Haytalı

Hatay yemekleri

Hatay’a özgü olan ve Adana’nın ünlü bici bici tatlısına benzeyen haytalı da Hatay yemekleri arasında mutlaka olmalı. Antakya’da, Affan Kahvesi’nde yiyeceğimiz bu lezzetli tatlı, sütlü bir tatlıdır. Pişirilmiş muhallebi, dondurma ve gül suyu ile servis edilen haytalı, Hatay lezzet turu işe keşfedilmeyi bekliyor.

Buğdaylı Soğuk Yoğurt Çorbası

Hatay yemekleriHatay Usulü Mtebli olarak da bilinen soğuk çorba, Hatay yazlarını serinletmek için birebir. Buğdayla yapılan soğuk çorba yoğurdun da bulunması sebebiyle en ferah Hatay yemekleri arasında bulunuyor.

Duberke 

Hatay yemekleriAntakya’nın geleneksel tatlarından biri olan duberkeyi daha önce duymamış olanlar varsa Hatay lezzet turunda bu fırsatı bulacaklar. Tuzlu yoğurdun, yağ ve baharatla karıştırılıp yapıldığı duberkenin en az 300 yıllık bir tarihi olduğu tahmin ediliyor.

Hatay lezzet turu ile unutulmaz bir gurme turuna çıkmak için linke tıklayabilirsiniz. Soru, görüş ve önerilerinizi aşağıda yer alan formu doldurarak bize iletebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.