Hayallere Uzanan Yolculuk: Doğu Ekspresi

0 24

Ülkemizde son dönemin en popüler gezi rotalarından biri İç Anadolu’dan Doğu’ya uzanan geziler oluyor ve bunun için Doğu Ekspresi, en çok tercih edilen ulaşım yolu! Doğu Ekspresi sayesinde, Ankara’dan başlayarak muhteşem bir yolculuk yapabiliyor ve masalsı manzaraları çok rahat bir biçimde kompartımanlarınızdan görebilme şansına erişiyorsunuz.

Doğu Ekspresi - Genel Manzara

Eski tip trenlerle yolculuk yaptığınız Doğu Ekspreslerinde, güzergâh oldukça ilgi çekici ve çoğu zaman insanlar kış aylarında bu yolculuğu yapmayı tercih ediyor. Tatil Dükkanı olarak bu yazımızda Doğu Ekspresi hakkında bilinmesi gereken hemen her şeyi paylaşacağız. Soru cevap şeklinde tarafınıza sunacağımız ayrıntılı cevaplarla siz de bu yolculuk tipi hakkında merak ettiklerinizi rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Ayrıca, Avrupa’yı keşfetmenin en ekonomik ve keyifli yolu “Interrail” sistemi hakkında detaylı bilgi edinmek için Avrupa’yı Trenle Keşfetmek İster Misiniz? adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

13Nereden Başlıyor, Nereye Gidiyor?

Doğu Ekspresi - Rota

İsminden de az çok anlaşılıyor ancak Doğu Ekspresi konusunda bilinmeyen en önemli durum, sabit bir güzergâhın bulunması. Trenler, sabit bir güzergâhta, belli şehirlere uğrayıp yolculuğunu Kars’ta sonlandırmak isteyenler için hizmet veriyor.

Doğu Ekspresi - Genel

Ankara’dan başlayan yolculuğunuza, Irmak > Kayseri > Sivas > Erzincan > Erzurum > Kars istikametinde devam ediyorsunuz. Bu yolculuğa İstanbul’dan başlamak isterseniz, yüksek hızlı trenleri kullanmanız tavsiye ediliyor; yani, iki ayrı iniş ve biniş gerçekleştirmeniz gerekiyor. Dilerseniz, farklı şehirlerden Ankara’ya farklı ulaşım yolları ile de gelebilmeniz mümkün.

12Doğu Ekspresi Hangi Saatte Kalkıyor?

Doğu Ekspresi - Kar

Doğu Ekspresi, kalkışı Ankara’dan 2018 yılı itibarı ile 17:55’te başlatıyor. Bir sonraki gün 18:30 civarlarında da Kars’ta iniş yapıyorsunuz. Detaylı biçimde ne zaman nerede olacağını bilmek isteyenler için, aşağıda tarafınıza madde madde güzergâh saatlerini de sunalım.

  • Ankara’dan sonra Irmak’a varış saatiniz 19:20 olarak belirtiliyor.
  • Irmak’tan Kayseri garına ise 00:34 – 00:48 saatleri arasında ulaşıyorsunuz.
  • Kayseri’den Sivas’a 04:09 – 04:19 saatleri arasında ulaşıyorsunuz.
  • Sivas’tan Erzincan’a 10:23 – 10:32 saatleri arasında ulaşılıyor.
  • Erzincan’dan Erzurum garına ise rötarsız olarak 14:22 – 14:32 saatleri arasında ulaşım sağlanmakta.
  • Son durağınız olan Kars’a ise 18:30’da iniş yapıyorsunuz.

11Hangi Tipte Vagonlar Mevcut?

Doğu Ekspresi - Dağlar

Doğu Ekspresi trenlerinde Pulman Kuşetli ve yataklı vagonlar bulunabiliyor. Genelde Kars’a kadar gitmek isteyen gezginler için yataklı vagonlar önerilirken, kuşetli vagon seçenler için koltukların tamamını satın alması öneriliyor. Bunun en büyük sebebi, tanımadığınız kişilerle yolculuk yapmamanız. Özellikle yataklı vagonlarda rahat edilbildiğine dair pek çok yorum da mevcut, karar tamamen sizin!

10İstediğim Garda İnebilir Miyim?

Doğu Ekspresi - Gar

Elbette, bu tamamen size bağlı bir durum. “Ben Kayseri’de inip güzel bir gezinti yapacağım.” Diyorsanız, bunu yapmakta tamamen özgürsünüz ancak tren maalesef sizi beklememekte, yolcularını alıp hemen kalkmaktadır; bu sebepten, treni kaçırmak uğruna inip bir sonraki Doğu Ekspresi için beklemeniz ve dolayısıyla Kayseri’de konaklamanız da gerekir.

9Vagonlar ve Kompartımanlar Temiz Mi?

Doğu Ekspresi - Vagonlar

Genel hatları ile vagonların ve kompartımanların temiz olduğu giden pek çok insan tarafından belirtiliyor. Yataklı vagonlar, küçücük bir oda şeklinde ve iki yataktan, bir dolaptan oluşuyor. Dolabın içerisinde ise genelde bir mini buzdolabı ve lavabo bulunmakta.

Doğu Ekspresi - Kompartıman

Yataklı vagonlarda tarafınıza nevresimler veriliyor, bunların günlük temizliğinin yapıldığı biliniyor ve ambalajlanarak tarafınıza teslim edildiğinden temizliğinden herhangi bir şüphe duymuyorsunuz, yine de çok titiz bir insansanız kendi nevresiminizi yahut tulumunuzu götürmenizi önerebiliriz.

8Tuvalet Mevcut mu, Temiz mi?

Doğu Ekspresi - Yataklı

Özellikle yataklı vagonlarda en fazla yedi kompartıman bulunduğunu ve bu bağlamda tuvaletlerin daha az kullanıldığı biliniyor ve yataklı vagonlarda genelde birden fazla tuvalet bulunmakta. Pulman kuşetli vagonlar ise yataklı vagonlara nazaran daha fazla kişi tarafından kullanıldığı için temizlik konusunda hassas kişilere önerilmiyor. Genel olarak temizliği yapılan tuvaletler, yolculuğun sonlarına doğru kirlenebiliyor ancak bu konuda TCDD personellerinin yapabileceği pek de bir şey yok.

7Doğu Ekspresleri Sıcak mı, Üşür müyüz?

Doğu Ekspresi - Kıyafet

Aksine, kompartımanlarınızda camlarınızı açmak zorunda dahi kalabiliyorsunuz! Her kompartıman için ayarlanabilir olan sıcaklık değerlerini kompartımanınızda rahatlıkla bulabilmeniz mümkün. Genelde üşümekten korkanlar bu konuda oldukça endişe etseler de, vagonların ve kompartımanların oldukça sıcak olduğu belirtilebilir.

6Trende Yemek Mevcut mu?

Doğu Ekspresi - Yeme-İçme

Doğu Ekspreslerinde yemekli vagon mevcut. Dört kişilik masalar halinde düzenlenen bu restoranda, oldukça hoş yemekler bulabiliyorsunuz. Doyum noktasında sizleri pek tatmin etmese de hem temiz hem de düzgün yemekler yemek isteyenler için bu restoranın biçilmiş kaftan olduğu belirtilebilir. Yine de, eksprese binerken muhakkak yanınızda yiyecek ve içecek olması öneriliyor. Restoranda alkol ve benzeri tüm içecekler mevcut, ancak yemekli vagonun her saat açık olmadığı belirtiliyor ve bu konuda sıkıntı yaşamanız muhtemel. Tabiri caizse, Doğu Ekspresine yolluğunuzla birlikte binmeniz öneriliyor.

5Evcil Hayvan Kabul Ediliyor mu?

Doğu Ekspresi - Manzara

Evcil hayvanlar kabul ediliyor, ancak belli şartlar mevcut. Birincisi, onlar için de bilet almanız gerekiyor. Bu biletler, kişi başı fiyatlara nazaran %50 indirimli. Bir ikinci şart ise yataklı vagonlardan bir kompartıman tercih etmenize olanak yok. Pulman vagonlarda gitmeniz gerekiyor.

4Doğu Ekspresi Boyunca Ne Yapılabilir?

Doğu Ekspresi - Köprü

Tavsiyemiz, bol bol manzaraları izlemeniz yönünde. Özellikle kış aylarında bu yolculuğu yapıyorsanız, unutulmaz, masalsı bir yolculuğu pencerenizden doyasıya izleyebilmeniz mümkün. Dilerseniz şarabınızı yudumlayarak, dilerseniz sıcak bir fincan kahvenizi içip arkadaşlarınız yahut eşinizle muhabbet ederek bu yolculuğun keyfini çıkarabilmeniz mümkün.

3Kars’ta İndik, Ne Yapacağız?

Doğu Ekspresi - Kars

Kars, Türkiye’nin tabiri caizse saklı cennetlerinden; özellikle kış aylarında. Bu kış cennetinde yapılabilecek pek çok şey, gezilebilecek pek çok yer mevcut. Özellikle tarihi yapıları ile bilinen Kars’ın bunun yanında geleneksel yemekleri de gezginler tarafından oldukça ilgi görüyor. Bir sonraki gün Doğu Ekspresi’ne tekrar binip Ankara’ya dönüş için 14 saatiniz var. Bu süre zarfında, doyasıya Kars’ı gezebilir ve konaklayacak bir yerde edinebilirsiniz.

Ankara’ya dönüş yolunda da muhteşem manzaraları ile bir yolculuk, yine sizi bekliyor olacak. Ayrıca, Doğu’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi de Tanrılar ve Kralların Gizemli Dağı Nemrut

2Doğu Ekspresi Yorucu mu?

Doğu Ekspresi - Şarap

Her yolculuğun pek çok yorucu yanı olabiliyor ancak bu yolculuk, tatlı bir yorgunluk katıyor insana, emin olabilirsiniz. Son dönemde epey popülerleşmesine rağmen, popülerleşmeden önce bazı gezginlerin gizli zevki olan Doğu Ekspresi, yataklı vagonları oldukça rahat ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız yolculuklardan bir tanesi olacaktır. Dolayısıyla, sıkılacağınıza ve yorulacağınıza dair endişe etmenize hiç de gerek yok.

1Biletleri Nereden Satın Alabilirim?

Doğu Ekspresi - Bilet

Gar üzerinden biletlerinizi satın alabilmeniz mümkün. Önerileri detaylı bir biçimde okuyarak, hangi vagonu seçmek istediğinizi belirtmeyi unutmayın. Masalsı bir yolculuk olan Doğu Ekspresi için sizlere şimdiden iyi yolculuklar diliyoruz.

Gezmeyi ve farklı yerler görmeyi seviyorsanız, ancak tren yolculuğunun size göre olmadığını düşünüyorsanız Kültür Turları sayfamızı ziyaret ederek kendinize en uygun turları bulabilir ve avantajlı fiyatlarla rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.