İngiltere’de Ziyaret Edilecek En Güzel 15 Şehir

0 1.028

İngiltere’de Ziyaret Edilecek En Güzel 15 Şehir ile İngiltere’yi ziyaret etmek istiyorsanız bakmanız gereken ilk içerik olacak. Birleşik Krallık’ta ziyaret edilecek çok güzel şehirler var.

Rahat sahil limanlarından, orta çağ yerleşimlerine kadar İngiliz şehirleri, güzelliğe ve huzura dolu rotaları sizler için derledik.

Birleşik Krallık’ın en güzel 15 şehrine uğrarken, bu görkemli adalarda unutulmaz bir maceraya hazır olun.

İngiltere’de Ziyaret Edilecek En Güzel 15 Şehir

Cambridge

İngiltere'de Ziyaret Edilecek En Güzel 15 Şehir

Listemizin başında Londra’nın kuzeyinde, pastoral Cambridge şehri yer alıyor. Prestijli üniversitesi ile dünyaca ünlü Cambridge, binlerce yıl öncesine dayanan zengin bir tarihe sahip bir şehirdir.

Büyük mimarisiyle sizi kendine çekecek eşsiz bir yer. Mezunları arasında Oliver Cromwell ve Prince Charles’ın da bulunduğu dünyaca ünlü üniversitenin kampüsünü ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Ya da şehrin birçok yeşil bahçesinden birinde piknik yapabilirsiniz.

Oxford

İngiltere'de Ziyaret Edilecek En Güzel 15 Şehir

Kuzeybatı Londra, İngilizce konuşulan dünyanın en eski üniversitesine ev sahipliği yapan şirin bir şehirdir.

Oxford, meraklı gezginlerin ve dünyanın her yerinden gelen gezginlerin uğrak noktalarından biri.

Sazdan çatılı barları ve büyük sanat müzelerini keşfedin. Üniversite ve St. Mary Kilisesi de dahil olmak üzere birçok ortaçağ binasını ziyaret etmeden buradan ayrılmayın deriz.

Manchester

İngiltere'de Ziyaret Edilecek En Güzel 15 Şehir

Eski bir sanayi şehri olan Manchester, yıllar içinde İngiltere’nin en canlı ve heyecan verici şehirlerinden biri haline gelerek her yıl milyonlarca insanı ağırlıyor.

Müzik söz konusu olduğunda şehrin zengin ve derin bir geçmişi bulunmakta. Bu, dünyanın her yerinden sanatçılara ve müzisyenlere ev sahipliği yapan çok çeşitli galeriler ve müzik mekanları ile kendinden söz ettirecek kadar büyük bir üne sahip.

Büyüleyici müzelerin içinde dolaşırken geçmişe bir yolculuğa ne dersiniz. Birleşik Krallık’ın üçüncü en büyük şehrinden biri olan ve bolca sanatın, tarihin tadını çıkarmayı unutmayın.

York

İngiltere'de Ziyaret Edilecek En Güzel 15 Şehir

İngiltere’nin kuzeyinde, görkemli katedral şehri York yüzyıllardır dimdik ayakta duruyor. Arnavut kaldırımlı sokaklar, doğal bahçeler ve görkemli mimarisi ile bu güzel yeri ziyaret etmeden tatilinizi tamamlamayın.

Gotik Orta Çağ binalarına hayran kalabilirsiniz ve York Dungeon ve York Minster gibi yerleri keşfederek yeni yerleri keşfe dalabilirsiniz.

Edinburg

İngiltere'de Ziyaret Edilecek En Güzel 15 Şehir

İskoçya’nın en sevilen başkenti, modern bir dokunuşla Gotik binaların nefes kesici bir karışımını göreceğiniz bu yerde bol bol fotoğraf çekmenizi öneriyoruz. Fotoğraflanacak çok fazla sanat, güzellik ve manzara var.

Dolambaçlı sokaklarda dolaşırken zarif mağazaları ve hareketli pazarları keşfetmeyi unutmayın. Edinburgh Kalesi ve Holyroodhouse Sarayı gibi hayranlıkla dudak uçuklatan yerlerin tadını çıkarın ve keşfedin edin.

Edinburgh’un dünyanın en büyük sanat festivaline ev sahipliği yaptığı İngiliz yazında ziyaret ederek tatilinizi bambaşka seviyeler çıkarın.

Inverness

İngiltere'de Ziyaret Edilecek En Güzel 15 Şehir

İskoç Dağlık Bölgesi’nin derinliklerinde, pastoral katedral şehri Inverness’i göreceksiniz. Bu keyifli, yeşil yer, İskoçya’nın mücevherlerinden biri olarak görülmektedir.

Nehirden bir tekne kiralayın ve Ness Adaları gibi doğal noktalardan geçerek eşsiz bir deneyim yaşayın. Inverness Kalesi ve St Andrew’s Katedrali gibi büyük binalarını da ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Belfast

İngiltere'de Ziyaret Edilecek En Güzel 15 Şehir

İrlanda Denizi’nin karşısında, Kuzey İrlanda’nın canlı, enerjik ve güzel başkenti Belfast bulunmaktadır.

Lagon Nehri’nin geniş kıyılarında ayakta duran Belfast, yeşil parklara, çok sayıda bar ve restorana ve Gürcü mimarisi ile modernist binaların muhteşem bir karışımına ev sahipliği yapmaktadır.

Belfast Kalesi’nin güzelliğindeki ihtişamı sizleri büyüleyebilir dikkat edin. Şehrin birçok müzesinden birinde İrlanda tarihini Titanik’e kadar öğrenebilirsiniz.

Aziz Davids

İngiltere'de Ziyaret Edilecek En Güzel 15 Şehir

Batı Galler’in inişli çıkışlı tepeleri arasında, Birleşik Krallık’ın en küçük şehridir, fakat büyük katedralinin varlığı sebebiyle böyle bir unvan almıştır.

Bu küçük cazibe ve güzellik merkezi, taş duvarları, binaları, canlı pazarları ve eşsiz doğasıyla biliniyor.

Muhteşem katedralde bambaşka bir atmosfer içerisinde tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Cardiff

ingilterede ziyaret edilecek en guzel 15 sehir 10

Cardiff, Galler’in başkentidir. Bir zamanlar dünyanın her yerine Sanayi Devrimi’ni körüklemek için kömür sağlayan mütevazi bir limanken, şimdi enerjisi ve canlılığıyla harika bir şehir olma unvanına sahip.

Cardiff şehrinde yapılabileceklerinizin bir sınırı yok. Viktorya dönemi oyun salonlarında lezzetlerin ve butiklerin tadını çıkararak farklı şeyleri deneyimleyebilirsiniz. Şehrin ortasında bulunan büyük Cardiff Kalesi’ni ziyaret de ziyaret etmeyi unutmayın.

Bol miktarda canlı müzik, gösteri ve sanat için Cardiff Körfezi’ne bir gezi yapmadan şehirden ayrılmayın.

Bristol

İngiltere'de Ziyaret Edilecek En Güzel 15 Şehir

Bristol, ülkenin en eksantrik ve heyecan verici yerlerinden birine dönüşen güzel bir İngiliz şehridir.

Eskiden yoğun bir liman olan Bristol, cazibe ve merakla kaplı muhteşem bir şehirdir. Clifton Asma Köprüsü’nden Avon Gorge manzarasına hayran kalacaksınız.

Sanat, müzik ve inovasyonun gelişmeye devam ettiği bir şehirde çok sayıda büyüleyici pub’ın, ilginç müzik mekanlarının ve eğlenceli festivallerin keyfini çıkararak tatilinize renk katın.

Bath

İngiltere'de Ziyaret Edilecek En Güzel 15 Şehir

Bristol’den çok da fazla bir uzaklıkta olmayan Bath, zengin, Gürcü mimarisi, geniş yeşil bahçeleri ve Roma İmparatorluğu ile benzersiz bir karışımı olan şaşırtıcı derecede güzel bir şehirdir.

Bath’ın ikonik beyaz rengi, tüm yeni binaların yerel bir kireçtaşı olan Bath taşıyla inşa edilmesi gerektiğini belirten bir yasadan gelmektedir.

Romalı askerlerin rahatlayıp gevşeyeceği ünlü Roma hamamlarını ziyaret ederek tarihin izlerine tanıklık edin. Arnavut kaldırımlı sokakları ve zarif mağazaları keşfe dalın.

Wells

İngiltere'de Ziyaret Edilecek En Güzel 15 Şehir

Somerset’in uçsuz bucaksız, yeşil manzarasının ortasında, Birleşik Krallık’ın en küçük şehirlerinden biri olan Wells adeta bir inci gibi parlıyor. Bu zarif yer, çarpıcı Gotik mimariye ve bol miktarda doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor.

Büyük katedrali ve asırlık saatini görmeden şehirden ayrılmayın. Pastoral Bishop’s Palace Gardens’taki manzaraların tadını çıkararak bol bol fotoğraf çekin.

Dolambaçlı sokaklar ve sokaklar arasında çok sayıda ilginç mağaza ve butik göreceksiniz hediyelik bir eşya için en ideal yerler buralarda. Wells, Hot Fuzz da dahil olmak üzere birçok gişe rekorları kıran filme sahne olan bu sokaklarda fotoğraf çekebilir ve bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Brighton ve Hove

İngiltere'de Ziyaret Edilecek En Güzel 15 Şehir

İngiltere’ye yaptığınız hiçbir gezi, plajı ziyaret etmeden tamamlanmış sayılmaz. Brighton and Hove, Güney Doğu İngiltere’nin uçsuz bucaksız, engebeli kıyı şeridinin ortasında kurulmuş canlı, eğlenceli ve hareketli bir şehirdir.

Brighton’ın tarihi, hareketli sahilinde güneşin, denizin ve kumun tadını çıkararak anlayabilirsiniz. İkonik Brighton İskelesi’nde balık tutabilir ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Canterbury

İngiltere'de Ziyaret Edilecek En Güzel 15 Şehir

Londra’nın güneydoğusunda, katedral şehri Canterbury’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ni ve inanılmaz tarihinin kalıntılarını göreceksiniz.

Canterbury’nin duvarları arasında Great Stour Nehri kıyılarında doğal yürüyüşlerin keyfini çıkarabilirsiniz. Canterbury Katedrali ve St. Augustine Manastırı gibi büyük yapılara hayran kalacağınızdan eminiz.

Londra

ingilterede ziyaret edilecek en guzel 15 sehir 16

Son durağımız bizi moda, kültür, müzik ve iş dünyasının dünyaca ünlü İngiliz metropolüne götürüyor: Londra.

Londra’nın ikonik simge yapılarından bazılarıyla karşılaşarak Thames Nehri’nin kıvrımlı kıyılarında dolaşarak gününüzü geçirin. Sizi bekleyen eşsiz yerlerden Tower Bridge, London Eye ve Big Ben, sadece üçü.

Yükselen modern binalara hayran kalmamak elde değil. Muhafızların değişimini izlemek için Buckingham Sarayı’nın kapısına giderek bu ana sizler de tanıklık edebilirsiniz.

Londra’da yapılacak o kadar çok şey var ki, orada bir tatil asla yetmez.

İngiltere’de Ziyaret Edilecek Güzel Şehirler Özeti

İngiltere'de Ziyaret Edilecek En Güzel 15 Şehir

Birleşik Krallık, dünyanın birçok güzel harikasına ev sahipliği yapan oldukça popüler bir tatil rotası.

Britanya şehirlerinin inanılmaz tarihleri, çarpıcı mimarisi, eşsiz doğası ile sizi kendine çekiyor.

İskoç Dağlık Bölgesi’nin engebeli manzarasından güney İngiltere’nin beyaz uçurum kıyı şeridine kadar, görülecek çok güzel yerler var bu listeye ne yazık ki sığdıramadık.

Uçak, otobüs, tren ve araba ile Birleşik Krallık’ın sunduğu birçok yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki Büyük Britanya tatilinizde bu harika şehirlerden bazılarını seyahat programınıza eklemeyi unutmayın.

Daha fazla tatil rotası ve fazlasını keşfetmek isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.