İspanya’da Gezilecek En İyi 15 Yer

0 1.679

İspanya’da Gezilecek En İyi 15 Yer İspanya’yı popüler bir destinasyon merkezi yapan oldukça fazla görülmeye değer yer var. Ülke çapındaki çeşitlilik, göz alıcı kıyı şeridi, ortaçağdan kalma yerler ve kutsal Akdeniz yemekleri ile İspanya kesinlikle çok güzel. İspanya’da kültür ve tarih söz konusu olduğunda ziyaret edilecek pek çok yer var.

İspanya, farklı bir kültüre ve zengin bir tarihe sahip 17 özerk bölgeye sahip İber Yarımadası’nda bulunan güzel bir ülkedir. Bu ülke Picasso, Goya ve Velázquez gibi ünlü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapmasıyla da oldukça popülerdir.

Ülke, UNESCO tarafından korunan bir dizi kültürel mirasa ev sahipliği yapıyor buna ek olarak dünyanın farklı yerlerinden insanları bir araya getiren daha fazla kültürel şölene sahip olması İspanya’yı farklı kılıyor.

Sizlere bu yazımızda İspanya’da tıklım tıklım dolu turistik yerleri önermekten daha çok, değeri bilinmemiş ve keşfedilmemiş ziyaret edilecek yerleri önereceğiz. Ülkenin gizli mücevherlerinden bazıları başkentin dışında bulunuyor.

İspanya’da görülmeye değer en önemli ve popüler turistik yerlerin listesini sizlere sunacak, İspanya’ya bir sonraki tatilinizi planlamanıza yardımcı olmanızda yardımcı olacağız.

İspanya’da Gezilecek En İyi 15 Yer

Madrid

İspanya'da Gezilecek En İyi 15 Yer

İspanya’nın görkemli büyük başkenti, ülkenin inanılmaz tarihini içerisinde barındıran nadide bir yer. Kraliyet sarayları, yürüyen askerler, muhafızların değiştirilmesi ve ziyaret edilecek yüzlerce müze olduğu için burası mükemmel bir tatil yeri.

Madrid’e ziyaret, şehrin üç büyük müzesini de ziyaret etmeden tamamlanmış sayılmadığını sizlere söylemeliyiz. Prado Müzesi eski İspanyol kraliyet sanat koleksiyonunu sergiliyor, yakındaki Reina Sofia Müzesi ise Picasso’nun hareketli Guernica’sı gibi modern başyapıtları sergiliyor.

Ayrıca yakındaki Thyssen-Bornemisza Müzesi, Eski Ustaları çağdaş sanatın en iyileriyle harmanlayarak birleştiriyor.

Madrid bu güzelliklere ek olarak Buen Retiro Park gibi eğlenmek için yeşil alanlarla ve ikonik Gran Via gibi yalnızca yayalara açık geniş bulvarlarla da sahip, klasik bir Avrupa gezinti şehri olduğunu ziyaret edince sizler de göreceksiniz.

Granada

İspanya'da Gezilecek En İyi 15 Yer

Güney İspanya’nın Sierra Nevada dağlarının eteğinde ki Granada, Granada eyaletinin başkentidir. Orta büyüklükte bir şehir olan Granada, muhteşem cazibe merkezlerinin, geleneksel kültürlerin ve hareketli bir gece hayatının mükemmel bir karışımını sizlere sunuyor.

Hepsinden önemlisi, Endülüs tarihini kapsayan ve Avrupa’nın en büyük mimari mekanlarından biri olan Mağribi sanatının zirvesi olan Alhambra’nın evidir.Şehrin tarihine tanıklık eden en önemli simgelerinden biridir.

Barselona

İspanya'da Gezilecek En İyi 15 Yer

İspanya’nın kuzeydoğusunda bulunan Barselona, ​​​​tarihi, mimarisi, canlı kültürü ve hareketli gece hayatı ile turistlerin bir numaralı tatil rotalarından.

Eski Şehir Ciutat Vella, Barselona’nın ana cazibe merkezlerinden biri. Tatil için geldiğinizde eski kiliseleri, Roma kalıntıları ve açık hava kafeleri ile çevrili Arnavut kaldırımlı sokakları ile Gotik Mahallesi’nde tatilinizin keyfini süreceksiniz.

Heykeller ve çeşmelerle çevrili La Placa Catalunya, yerel ulaşım hizmetleri için popüler bir buluşma noktası ve merkezi olarak her yıl binlerce insanı ağırlıyor. Barselona’daki popüler aktiviteler arasında ağaçlarla çevrili bir yaya caddesi olan La Rambla’da gezinme ve şehrin en popüler plajlarından biri olan Barceloneta’da güneşlenme seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

Barselona’ya özgü, Sagrada Familia ve Casa Batllo’yu içeren İspanya’nın ünlü mimarı Antoni Gaudi’nin mimari harikalarını da görmeyi ihmal etmeyin. Bu olağanüstü yapıların her ikisi de büyüleyici tasarım, şekil ve renk kombinasyonları ile adeta baş döndürücü.

Sierra Nevada

İspanya'da Gezilecek En İyi 15 Yer

Amerika Birleşik Devletleri’nde de aynı ada sahip bölge ile karıştırılmaması gereken, İspanya’daki Sierra Nevada, İspanya’nın en yüksek zirvesi olan Mulhacén’i içeren bir dağ silsilesidir.

Kışın ayrı bir güzel olan bu yerde karla ilgili her şeyden hoşlanıyorsanız, bölgedeki kayak ve snowboard olanaklarını bulabileceğiniz ve şirin kayak dağ evlerinde konaklayabileceğiniz birçok yer bulunuyor.

Ayrıca kaçırılmaması gereken, bölgeyi kapsayan ve harika açık hava deneyimi sunan ve İspanya’nın bu kışlık köşesindeki yerel flora ve fauna hakkında her şeyi öğrenebileceğiniz Sierra Nevada Ulusal Parkı’mı da ziyaret etmeden tatilinizi tamamlamayın deriz.

Roma Köprüsü, Cordoba

İspanya'da Gezilecek En İyi 15 Yer

Roma Köprüsü’nü ziyaret etmeden Cordoba’dan asla gitmeyin. Yaklaşık 790 metre uzunluğu ve eski şehre giriş yolu ile dünyanın mevcut en uzun Roma köprüsü olma unvanına sahiptir. Köprü, Guadiana Nehri üzerinde yer alıyor ve MÖ 140 yılında yetenekli işçiler tarafından inşa edilmiştir.

Roma Köprüsü, yaşına ek olarak dünyanın en uzun ömürlü sivri kemerli köprüleri arasında yer alması nedeniyle İspanya’nın ilgi çekici yerlerinden biri olarak binlerce insanı kendine çekmeyi başarıyor. Taştan yapılmış olan köprü, İspanyol tarihinin en büyük harikası olarak kabul ediliyor.

Kraliyet Sarayı Madrid

İspanya'da Gezilecek En İyi 15 Yer

Madrid , Avrupa’nın en etkileyici kraliyet saraylarından birine ev sahipliği yapmaktadır ve İspanya’yı ziyaret etmek için seyahat planınızda kesinlikle olmalıdır.

İspanya’nın başkentinin kalbinde yer alan otel, 50’si halka açık olan 2000’den fazla lüks bir şekilde dekore edilmiş odası ile sizleri bekliyor.

Saray halen önemli olayların ve diğer önemli törenler için kullanılmaktadır. Etkileyici yapı, tamamıyla granitten inşa edilmiştir.

Santiago de Compostela

İspanya'da Gezilecek En İyi 15 Yer

Sadece Santiago olarak anılan, Galiçya’nın yarı özerk bölgesindeki bu şehir, İspanya’nın kuzey batısında yer alır ve  UNESCO Dünya Mirası Eski Kent Bölgesi olarak geçmektedir.

Eski günlerde farklı dini gruplar arasındaki mücadele sırasında tarihi öneme sahip bir yer olan şehir, Hristiyanlar için önemli bir hac yeri olarak ünlüdür ve Old Town, iki karmaşık oyma kulesi ile ikonik Santiago Katedrali’ne sahiptir.

Almeria

İspanya'da Gezilecek En İyi 15 Yer

Endülüs’te bulunan Almeria, turist kalabalığından uzakta, bozulmamış kumsallarda vakit geçirmek istiyorsanız gelmeniz gereken yerlerin başında yer alıyor.

İspanya’nın en sıcak noktalarından biri olarak bilinen, neredeyse tüm yıl boyunca güneşin ve denizin tadını çıkarabileceğiniz ve gerçekten şehrin stresinden uzaklaşmak istiyorsanız buraya gelmenizi tavsiye ediyoruz.

Plaj ve denizin yanı sıra keşfedilecek mağaralar var ve daha uzun süre kalmak ve hayatın rahat temposunun tadını çıkarmak istiyorsanız çadır  da kurabilirsiniz.

Pamplona

İspanya'da Gezilecek En İyi 15 Yer

Pamplona, ​​İspanya’nın kuzeyindeki Navarre eyaletinin başkentidir, ancak herhangi bir kelime ile özetlemek istesek, o zaman kesinlikle boğaların dar sokaklarda koşmaya ve önden koşan asileri kovalamaya ayarlandığı Boğaların Koşusu festivalidir diyebiliriz.

Mayorka

İspanya'da Gezilecek En İyi 15 Yer

İspanya’nın Balear Adaları’nın en büyüğü olan Mallorca, sarp kayalıkları, el değmemiş koyları ve kıyılarında sıralanan güzel plajları ile Akdeniz’in ışıltılı sularıyla çevrili bir yerdir. Oldukça uzun zamandır popüler bir  turistik yer olan ada, sıcak ve davetkar bir iklimi ile birçok inanılmaz manzara ile sizleri bekliyor.

San Sebastian

İspanya'da Gezilecek En İyi 15 Yer

Bu tatil şehri, İspanya’nın kuzey kıyısında, Bask bölgesinde bulunuyoyor. San Sebastian, Atlantik Okyanusu’na açılan doğal Biscay Körfezi’nin tam üzerindedir. Playa de Zurriola’da oldukça sörf sahnesi olan popüler bir sörf kasabasıdır

Valensiya

İspanya'da Gezilecek En İyi 15 Yer

Valensiya, denizle ve İspanya’nın dünyayla, özellikle Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ile ticaretiyle uzun bir bağlantısı olan bir liman kentidir. Akdeniz’de, ülkenin güneydoğu kıyısında. Bir sahil şehri olarak, tadını çıkarabileceğiniz güzel plajları da bulunmaktadır.

İbiza

İspanya'da Gezilecek En İyi 15 Yer

İspanya’da çiftler için en iyi tatil yerlerinden biri tatil adası İbiza’dır. Kısa bir uçuş veya beş ila altı saatlik bir feribot yolculuğu mesafesinde yer almaktadır ve İspanya kıyılarından yaklaşık 100 mil uzaktadır. İbiza, çoğunlukla Akdeniz’deki tatil adalarından oluşan bir grup olan Balear Adaları’nın en büyüğüdür .

Bilbao

İspanya'da Gezilecek En İyi 15 Yer

İspanya’nın Bask Bölgesi’ndeki en büyük şehir olan Bilbao, Biscay Körfezi’nin sadece 16 kilometre güneyinde bir haliç üzerinde yer almaktadır. İklimi ülkenin geri kalanının çoğundan daha ılıman ve yağışlı olduğundan, şehrin parkları ve nehir kıyıları, onu çevreleyen tepeler gibi verimli ve yeşildir.

Cordoba Ulu Camii

İspanya'da Gezilecek En İyi 15 Yer

Büyüleyici Endülüs şehri Cordoba, şehrin kalbinde yer alan etkileyici Mezquita Camii-Katedrali ile ünlüdür. MS 784 yılına dayanan büyük Arap Camii, 1984 yılında Dünya Mirası alanı haline geldi. 2. yüzyılda Romalılar tarafından kurulan Cordoba, imparator Augustus’un yönetimi altındaki en önemli şehirlerden biri haline gelmiştir.

Daha fazla tatil rotası ve fazlasını keşfetmek isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.