İstanbul Madame Martha Koyu Gezisi

0 81

İstanbul Mademe Martha koyu En büyük il olarak geçen İstanbul’da yine insanları şaşırtan bir koydur. Eski adıyla Halikya veya balıklar koyu diye bilinen İstanbul Mademe Martha koyu renkli bir kadının adını taşıyan bir koy haline gelmiştir. İstanbul’un yoğun trafiğinden stresli yaşamdan uzaklaşıp mavi yeşil huzurlu bir gezinti yapmak mümkündür. Aynı zamanda güneşle iç içe sizlere hoş bir ortam sunmaktadır.

Madame Martha koyu gezisi sizlere birkaç günlüğüne de olsa şehir yaşantısından uzaklaştırmış huzurlu bir ortamla baş başa kalmanızı sağlamaktadır. Koyu gezerek deniz tarihi eser ve mimari yapıların keyfini sürebilirsiniz. İstanbul Plajları En Güzel Yerler yazımızda da İstanbul’un en güzel koyları ve İstanbul’un en güzel plajlarını bulabilirsiniz.

İstanbul Madame Martha Koyu Adını Nereden Almıştır?

İstanbul’da çok meşhur olmasa da bilinen bir koya İstanbul Madame Martha ismi nereden almıştır neden bu isim koyulmuştu sizler için bu soruları yanıtlayalım.

Mustafa ülkesinde dünyaya gelen var tam Ermeni kökenli bir kadındır babasının Osmanlı banka müdürlüğü görevi ile çocuk yaşta İstanbul’a yerleşmiş ve hayatını burada bir süre geçirmiştir. Türkiye’nin ilk balerinlerinden olan ve Türkiye’yi temsil eden yaşamı boyunca da kendisini doğayı ve denizi anlayan bir kadındır. Çevresinde bulunan insanlar tarafından geceleri hatta karlı havalarda bile denize girdi bazen de çıplak olarak denize girildiğine dair söylentiler gezmektedir denizi olan düşkünlüğü ile farklı bir karakter yaratan marta çevresinin dedikodusuna ve eleştirilerine maruz kalmıştır. Hakkında çıkan dedikodular ve eleştirilerden dolayı çevresindekilere not bırakarak intihar ettiği söylenmektedir. Baskıcı çevre bu durumdan dolayı pişmanlık ve Üzüntü duyarak koyun ismini İstanbul Mademe Martha koyu adını vermiştir.

İstanbul Madame Martha Koyu’na Nasıl Gidilir?

Ufak bir kaçamak şehir yaşantısına uzaklaşmak ve dinlenmek için İstanbul Mademe Martha koyuna nasıl gidilir ulaşımı nasıl sağlanır sizlere aktaralım.

İlk adım olarak Burgaz’a ulaşmanız gerekir bu adaya geldikten sonra adanın kuzeyinde yaralanmadan marta koyuna gitmelisiniz. Madame Martha kotuna Burgaz’a iskelesinde yürüyerek yaklaşık 30 35 dakika süre ile ulaşabilirsiniz koya inebilmek için ortalama 350 400 metre kadar akıllı bir taş yolundan geçmelisiniz.

Burgaz’a Nasıl Gidilir?

Burgazada yer alan İstanbul Şehir hatları mavi Marmara ve İDO firmalarının düzenlediği bütün seferlerle ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Bazı bakır hatları şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Eminönü Kadıköy adalar şehir hatları vapuru Burgaz adaya gitmek için emin olun yoluna çıkmayı düşünüyorsanız bu seferberlik deki Vapura yeterlidir.
  •  Şehir hatları vapuru ile Beşiktaş’tan Burgaz adaya ulaşım bu seferberlikler seyrek geçildiği için saatlerini takip ederek vapuru kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • İDO deniz otobüsü ile Beşiktaş’tan çıkan seferber hattına binerek ulaşabilirsiniz.
  • Bostancı adalar şehir hatları vapurunu kullanarak çok sık geçmediğini bildirerek saatlerini kontrol ederek kullanabilirsiniz.

Bu seferberlerden herhangi birini kullanarak Burgaz’a nasıl gidilir sorunuzu yanıtlamış olduk. 

İstanbul Madame Martha Koyunda Gezilecek Yerler

Prenses Adaları’na üçüncüsü olan İstanbul Madame Martha koyun da gezilecek yerler nelerdir sizler için sıralayalım.

  • Müziği severler için Sait faik Abasıyanık’ın müzesi,
  • Plaja girmek iste yetme gezmek isteyenler için halk plajı altı numara plaj olarak geçmekte,
  • İbadet edebilmek için burgazada cami ve adalar cemevi,
  • Ayağı yani kilisesi aya Yorgi garibi manastırısı ve hiç hıristiyan manastır arası kilise ve manastıra sevenler için görülesi yerlerdir.
  • Gönüllü ve mehtap sokaklarında gezerek mimari eserlere şahit olabilirsiniz,
  • Manzara tepesi olan İsa tepesi birçok misafirlerine ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul Madame Martha koyu ulaştığımızda sizleri bekleyen uçsuz bucaksız bir deniz ve kızılçam ormanları sizleri karşılamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.