İstanbul’a iki saat uzaklıkta! Görenler hayran kalıyor

0 450

Kerpe, İstanbul’a yakınlığı, el değmemiş tabiatı, denizi ve doğal etrafıyla dikkatleri üstüne çekiyor…

Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı, batı Karadeniz kıyısında küçük bir yerleşim alanı olan Kerpe’ye sık çam ormanları ortasından geçerek ulaşılıyor.

depophotos 16145346

Karadeniz kıyısında doğal korunaklı bir liman olan Kerpe Koyu, yedinci yüzyılda Miletli yahut Megaralı kolonistler tarafından Karadeniz deniz ticaret yollarının kullanılması ve korunması hedefiyle bir üs-pazar yeri (emporion) ve liman kenti olarak kurulmuş.

Yarım ay biçiminde bir koyu olan Kerpe’nin en değerli özelliklerden bir tanesi de 150 metreye kadar olan sığ denizi.

Karadeniz kıyısında olmasına karşın rüzgâr almayan bir koyda olduğu için Karadeniz’in meşhur dalgalarından pek etkilenmiyor.

depophotos 17476900

Kerpe’yi güzelleştiren en değerli coğrafik oluşumlar ise Kerpe Kayalıkları. Yöresel ismi Kartal Kaya olarak bilinen, yöre beşerinin tabiatı ile kaynaşmış bu falezler mükemmel görünümlere sahip.

Karadeniz’in hırçın dalgalarına göğüs gerip, biçimden şekile giren kayalar, heykeltraşları kıskandıracak, görenleri hayrete düşürecek kadar değişik bir görünüm sergiliyor.

Doğal hali ile korunmuş Kerpe Kayaları’nın altındaki boşluklar, dalış sporu ile ilgilenenlerin sualtında zevkli vakitler geçirmelerini sağlıyor.

Kaya tırmanışı, trekking, dalgıçlık, balıkçılık ve yüzme üzere uğraşlarla ilgilenenler için, Kerpe ülkü bölgelerden biri.

(Fotoğraflar: Cumhur Yetmez / DepoPhotos)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.