İstanbul’da Haftasonu Gezilecek Yerler

0 95

İstanbul, ülkenin en büyük ve en kalabalık şehri olarak, aile ile gezmek isteyenler için çok sayıda seçenek sunuyor. Bunlar arasında, çocuklarınızla eğlenmek için sizi bekleyen Disneyland veya benzeri eğlence merkezleri, kültürel ve tarihi yerler, alışveriş merkezleri, tatlı ve lezzetli yemekler, etkinlikler ve çok daha fazlası bulunmaktadır. Turistler için birbirinden ilgi çekici tarihi ve turistik lokasyonlar bulunmaktadır. Bunun için daha önce paylaşılmış olan İstanbul’da Fotoğraf Çekilecek En Güzel 38 Yer ya da İstanbul Madame Martha Koyu Gezisi gibi konulara göz atmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Bu yazımızda sizlere İstanbul’da haftasonu gezilecek yerlerin listesini paylaşacağız. Bu yerler arasında Dolmabahçe Sarayı gibi tarihi ve turistik yerlerin yanısıra bazı müzeler de yer almaktadır.

Dolmabahçe Sarayı

İstanbul’un en önemli tarihi ve kültürel yerlerinden biridir. Saray, günümüzde farklı kültür ve sanat etkinliklerinin de düzenlendiği bir müze olarak hizmet vermektedir. Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun son sultanı II. Abdülhamit tarafından 1853-1856 yılları arasında İstanbul’un Dolmabahçe mevkiinde inşa edilmiş, Türkiye’nin en büyük ve en zengin sarayıdır. Dolmabahçe Sarayı’nın özellikleri şunlardır:

 1. Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun son sultanı II. Abdülhamit tarafından inşa edilmiştir.
 2. Saray, binanın en yüksek kısmından itibaren birkaç katlı ve 15 bin metrekare alana yayılmıştır.
 3. Sarayın içinde yaklaşık 300 oda ve harem bulunmaktadır.
 4. Sarayın bahçesinde, canlı sözlükler, çeşitli çiçekler, bahçe koşullarında yaşayan hayvanlar ve zengin bitkisel çeşitlilik bulunmaktadır.
 5. Saray, çok sayıda özgün mobilya ve dekorasyon öğeleri ile Osmanlı mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir.
 6. Saray, dünyanın en büyük kristal avizelerinden birine sahiptir.
 7. Saray, ayrıca kristal merdivenler, altın ve ahşap süslemeler, cam ve bronz süslemeler, İstanbul Boğazı manzaralı bir teras, zengin bahçeler, kültür ve sanat eserleri ve daha birçok özelliği ile ziyaretçileri büyüleyen bir mekandır.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Turk ve Islam Eserleri Muzesi

İstanbul’daki en büyük müzelerden biri olarak, bu müze Türk ve İslam eserleriyle ilgili en önemli koleksiyonlardan birini barındırmaktadır. Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Tanzimat’tan bu yana Türk ve İslam dünyasından önemli eserleri sergilemektedir. Müzede, tarihte çok önemli olan farklı kültürlerin eserleri bulunmaktadır. Bunlar arasında çok sayıda İslami kitaplar, minyatürler, seramikler, mücevherler, ahşap ürünler, el sanatları ürünleri, kumaşlar, mumyalar, kilimler ve çok daha fazlası yer almaktadır. Müzede, ünlü İstanbul köprülerinin veya bazı önemli İslam mimari eserlerin örnekleri de bulunmaktadır. Müze, Türkiye’deki ve İslam dünyasındaki önemli sanat eserlerinin sergilenmesi amacıyla kurulmuştur. Müzede ayrıca, çeşitli etkinlikler, konferanslar ve söyleşiler yürütülmektedir.

İstanbul Modern

Sanat meraklıları için mükemmel bir hedef. İstanbul Modern, Türkiye’nin ilk ve tek modern sanat müzesidir. İstanbul Modern, İstanbul’un ilk özel müze ve kültür merkezi olarak 2004 yılında açılmıştır. İstanbul Modern, özellikle 20. ve 21. yüzyıl sanat eserlerinin sergilemesi, arşivlenmesi ve araştırma yapılması amacıyla kurulmuştur. Müzede, farklı teknikler ve malzemelerle çalışan Türk ve dünya sanatçılarının eserleri sergilenmektedir. Müze, ziyaretçilere sergilerin yanı sıra modern sanatın sosyal ve kültürel bağlamının anlaşılmasını kolaylaştırmak için sosyal etkinlikler, atölyeler, konferanslar ve sinema gösterimleri de düzenler. İstanbul Modern, aynı zamanda ücretsiz sanatsal etkinlikleri ile halka açık bir mekan olarak da hizmet vermektedir.

Eyüp Sultan Camii ve Külliyesi

Eyüp Sultan Camii, İstanbul’da haftasonu gezilecek yerler arasında yer alan İstanbul’un en eski ve en önemli camiidir. Müzeler, kütüphane, tarihi mekanlar ve daha fazlasını barındıran kompleks, İstanbul’da ailece gezilecek yerler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Eyüp Sultan Camii ve Külliyesi, İstanbul’un en önemli ve eski tarihi cami ve külliyelerinden biridir. 1458’de Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilen bu cami, İstanbul’daki ilk merkezi cami olarak kabul edilmektedir.

Eyüp Sultan Camii, kapalı bir avluya sahiptir ve tarihi bir vezir konağının kalıntılarıyla süslüdür. Cami, haziresi, sebil işlemeli minaresi, mescidi, avlusu, çeşmesi, türbesi, kütüphanesi, çeşmeleri ve diğer binalarıyla bütün bir külliyeye sahiptir. Külliyenin en önemli özelliği ise, çok sayıda müze ve tarihi eser barındırmasıdır. Bu müzeler, İstanbul’un tarihini ve kültürünü kapsamlı bir şekilde göstermektedir. Eyüp Sultan Camii ve Külliyesi, İstanbul’un en güzel ve etkileyici yerlerindendir ve her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Galata Kulesi

Galata Kulesi, İstanbul’un en önemli ve en meşhur simgelerinden biri olarak, günümüzde, görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Galata Kulesi, İstanbul’un Beyoğlu bölgesinde yer alan önemli bir tarihi yapı ve güney akıntısının karşısındaki Galata Tepesinde bulunan bir kuleye verilen isimdir.

Tarihi ticari merkez olan Galata Kulesi, 13. yüzyılda Bizans İmparatoru I. Konstantin tarafından inşa edilmiştir. Galata Kulesi’nin yüksekliği mevcut çevresindeki binanın yüksekliğine göre değişmektedir ve yaklaşık 66 metredir. Kule, dikdörtgen planlı ve kare şeklindedir ve her iki ucundan geniş bir barok döşeme ile çerçevelenmiştir.

Galata Kulesi’ne, üç katlı bronz bir kapıdan geçilerek erişilebilir. İlk katın ortasındaki merdivenler, ikinci ve üçüncü katların üzerine çıkar. Üçüncü katta, yaklaşık yarım kilometrelik menziliyle 360 derecelik bir panoramik görüş sunan kapılar ve büyük camlar vardır. Kule, bugünkü çevresindeki çok sayıdaki restoran ve barlardan ve güzel İstanbul manzaralarından güzel manzaralar sunmaktadır. Yüksekliği ve güzel manzaraları nedeniyle, Galata Kulesi, İstanbul’da gezilmesi gereken en popüler ve önemli yerlerden biridir.

Miniatürk

Istanbulda Gezilecek Yerler Miniaturk

İstanbul’da bulunan en büyük eğlence parkı olarak, Miniaturk, Türkiye ve dünyanın en önemli yerlerini, kültürlerini ve kuruluşlarını küçücük 1/25 oranında büyük bir alanda sergiliyor. İstanbul’un en büyük kültür parkı olan Miniaturk, İstanbul’un önemli tarihi ve kültürel miraslarının miniatur modelleriyle sergilendiği bir parktır. Park, İstanbul’un önemli tarihi ve arkeolojik yerleri, İstanbul Boğazı, Marmara Denizi, İstanbul’un önemli yapıları, Osmanlı mimarisi ve daha birçok konuyu kapsamaktadır. Miniaturk, çocuklar ve yetişkinler için eğlenceli bir yerdir. Açık hava müzesi olarak düzenlenen park, çeşitli etkinlikler, gösteriler, söyleşiler, konserler ve çocuklara özel etkinlikler ile her yaşa hitap eder. Aynı zamanda parkta sanat galerisi, çeşitli alışveriş noktaları ve çeşitli restoranlar da bulunmaktadır.

Rahmi Koç Müzesi

İstanbul’da haftasonu gezilecek yerler arasında İstanbul’daki en büyük teknoloji ve sanayi müzesi olan Rahmi Koç Müzesi de yer almaktadır. Buranın en önemli koleksiyonlarından biri tarihi araçlar ve makinelerdir. Rahmi Koç Müzesi’nin en belirgin özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 1. Müze, dünyanın en büyük otomobil müzesi olan Koç Müzesi olarak düzenlenmiştir.
 2. Müze, ziyaretçilere dünyanın en önemli ve özel otomobil koleksiyonlarını sunmaktadır.
 3. Müzede, dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinin arabalarının tamamı tarihi arabalar olmak üzere gösterilmektedir.
 4. Müze, bir aracın tarihsel arka planını ve güncel durumunu incelemek için çalışma masaları, arşivler ve dijital arşivler gibi özel araçlarla donatılmıştır.
 5. Müze, çocuklar için interaktif etkinlikler, otomobil konulu sinema gösterimleri, laboratuar çalışmaları ve atölye çalışmaları sunmaktadır.
 6. Müze, ziyaretçilere otomobil müzesi hakkında bilgi vermek için konuşmalar, söyleşiler ve seminerler düzenlemektedir.
 7. Müze, ziyaretçilere müzeye ait kitaplar, posterler, filmler, kitapçıklar ve diğer baskı materyalleri satmaktadır.
 8. Müze, otomobil tarihi konulu geziler, yaz okulları ve çalışma grupları gibi aktiviteler organize etmektedir.

Belgrad Ormanı

İstanbul’da bulunan en büyük park olan Belgrad Ormanı, çeşitli aktiviteler ve etkinlikler ile aileleri karşılamaktadır. İstanbul Belgrad Ormanı, geniş bir alana yayılmış olup, yaklaşık 11.000 hektarlık bir alana sahiptir. Orman, İstanbul’un kuzeyinde bulunan, Sarıyer ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İstanbul Belgrad Ormanı, çoğu orman alanlarında bulunmadığı gibi, çeşitli bitki türlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Orman, pek çok doğal çiçek, ağaç ve bitki türlerinin yaşadığı bir alandır. Ormana ait bitki türleri arasında, kayın ağaçları, meşe ağaçları, kavak ağaçları, palamut ağaçları, kestane ağaçları ve karaağaçlar da bulunmaktadır. Belgrad Ormanı’nda, pek çok hayvan türünün yanı sıra, çok sayıda kuş türü de bulunmaktadır. İstanbul Belgrad Ormanı, kuşlar için önemli bir doğal yaşam alanıdır. Ormanda, karabatak, kızıl kervan, kızıl kızılgül, çıvgın, martı, kırlangıç, kızılgül, sığırcık, çaylak kuşu ve kızıl bıyıklı güvercin gibi çeşitli kuş türleri bulunmaktadır.

Orman, çevre koruma konusunda çok önem taşımaktadır. Orman, dünyanın en büyük oksijen kaynaklarından biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca orman, çevre kirliliği, hava kirliliği ve iklim değişikliği gibi çevre sorunlarının önüne geçmek için önemli bir rol oynar.

İstanbul Hayvanat Bahçesi

İstanbul’daki en büyük hayvanat bahçesi olarak, burada çocuklarınızla hayvanları görerek, onları tanıyarak eğlenebilirsiniz. Ailenizle birlikte geçireceğiniz bir haftasonunda İstanbul’da haftasonu gezilecek yerler arasında kesinlikle yer vermeniz gereken bir lokasyon. İstanbul Hayvanat Bahçesi, İstanbul’un en önemli ve zengin hayvanat bahçesi olarak kabul edilir. Hayvanat bahçesi, 1990 yılında açılmış ve 300’den fazla hayvan türü barındırmaktadır. Bahçede hayvanların yaşamlarını korumak veya yaşamlarını kolaylaştırmak için birçok özellik mevcuttur.

 1. Hayvanat bahçesinde hayvanlar için özel barınaklar ve bölgeler vardır. Bu bölgeler, hayvanların kendileri için en iyi ve en güvenli ortamları sağlamak için tasarlanmıştır.
 2. Bahçede, hayvanların sağlıklarını korumak için bir çok sağlık kontrolü yapılır. Çalışanlar, hayvanların sağlık durumunu düzenli olarak kontrol eder ve tedavi gerektiren durumlar için önlem alır.
 3. Hayvanat bahçesinde hayvan besleme programları vardır. Hayvanlar, doğal ve sağlıklı besinlerle beslenir.
 4. Hayvanat Bahçesinde, hayvanların eğitimleri için özel programlar vardır. Hayvanlar, çalışanlar tarafından eğitilir ve öğretilir.
 5. Bahçe, hayvanların konforu için özel havuzlar, oyun alanları ve daha fazlasını içerir.
 6. Bahçede, hayvanların sosyalleşmesini desteklemek için özel alanlar mevcuttur.
 7. Bahçede, hayvanların yaşamlarını korumak için özel koruma programları da mevcuttur.

İstanbul Deniz Müzesi

Teknolojinin tarihini öğrenmek ve denizcilik tarihini keşfetmek için İstanbul’da haftasonu gezilecek yerler arasında yer alan mükemmel bir yer. Istanbul Deniz Müzesi, İstanbul Boğazı’nda bulunan küçük bir adanın üzerinde bulunmaktadır. Müze, Türkiye’nin ilk deniz müzesi olma özelliğini taşıyor ve Türk Deniz Tarihine ait eserleri sergiliyor. Müze, çok eski zamanlardan bu yana İstanbul Boğazı’nın altında denizcilik geçmişini koruma amacıyla kurulmuştur.

Müzede, tarih boyunca kullanılan her türlü deniz araç ve gereçleri görebilirsiniz. Bunlar arasında 19. yüzyılda kullanılan kürekler, dümenler, deniz kıyafetleri, çeşitli haritalar, navigasyon araçları, denizaltılar gibi önemli denizcilik eşyaları bulunmaktadır. Müzede, ayrıca korsanların çağdaş eşyalarını, deniz ticaretinin kültürünü ve deniz ticareti ile ilgili fotoğrafları da sergiliyor. Müzede, denizcilik geçmişi ile ilgili tarihi araştırmalar, film gösterimleri, söyleşiler ve etkinlikler de düzenlenmektedir. Müze, ayrıca bir deniz arşivi olarak da hizmet vermektedir. Müzede, deniz tarihi hakkında kapsamlı bilgilerin saklandığı arşivde, tarihi deniz aletleri, denizcilik kültürü hakkındaki kitaplar, dergiler, fotoğraflar ve filmler de bulunmaktadır.

Ormana Park

Birçok çeşitli eğlence parkı, çocuklarınızla korku evi, mini golf, kara köprüsü, go kart, bisiklet parkuru ve daha fazlasını içeren Ormana Park, İstanbul’da gezmek isteyen aileler için mükemmel bir seçenek. Istanbul Ormana Park, İstanbul’un kuzeyinde, Esenyurt ilçesinde bulunan, yaklaşık 130 hektar olan bir parktır. Park, İstanbul’un kuzeyindeki Esenyurt ve Bahçeşehir bölgelerinden geçen TEM otoyolu üzerinde konumlanmıştır. Park, özellikle günümüzde büyük bir popülerlik kazanmıştır.

Istanbul Ormana Park, doğa ve ekoloji ile bütünleşmiş park aktivitelerinin keyfini çıkarabileceğiniz bir yerdir. Parkta, çam ormanları, su kaynakları, çeşitli bitki türleri ve hayvanlarının yaşadığı doğal bir alan bulunmaktadır. Park, ziyaretçilere çocuklar için oyun alanları, basketbol alanı, futbol sahası, yürüyüş parkurları ve çeşitli spor aktiviteleri için ideal bir ortam sunmaktadır. Park ayrıca, çocukların ve yetişkinlerin eğlenceli vakit geçirebileceği çeşitli tesisleri de barındırmaktadır. Bunlar arasında, her yaş için su kaydırakları, mini golf ve mini tren bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.