İzmir’in Tarihi Yerleri Gezilecek 12 Yer

0 924

İzmir’in Tarihi Yerleri Gezilecek 12 Yer İzmir tarihi hakkında kısa bir bilgi vererek yazımıza başlayalım. İzmir, MÖ 1. yüzyılda Smyrna ismiyle Yunanlı kolonistler tarafından kurulmuştur. Heredot, Aristo gibi pek çok felsefeci tarafından dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul görmüş eşsiz bir yerdir. İzmir’deki ilk yerleşimlerin ise MÖ 3000 yıllarında olduğu düşünülen İzmir geçmişi ile adeta tarihe tanıklık ediyor. Yapılan kazılarda ilk yerleşimin Antik Bronz Çağı’na kadar dayandığı bilinmektedir.

Kent, antik dönemdeki en güçlü çağlarını MÖ 650 ve 545 yılları arasında yaşadığı düşünülmektedir. Bu dönemler arasında şehir gerek tarım gerekse ticaret konusunda bölgenin en güçlü noktalarından biri olarak oldukça yüksek bir nüfusa sahip olduğu kazılarda görülmüştür.

İzmir’in Tarihi Yerleri Gezilecek 12 Yer

İzmir’in Tarihi Yerleri Gezilecek 12 Yer

Konak Meydanı

İzmir’in Tarihi Yerleri Gezilecek 12 Yer

İzmir’in kalbinin attığı merkezlerden biri olarak görülmektedir. Resmi adı Atatürk Meydanı olan ve etrafı kamu binalarıyla çevrili olan meydanda İzmir Büyükşehir Belediyesi, Hükümet Konağı, Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Yalı Camii ile Tarihi Saat Kulesi eşlik etmektedir.

Kadifekale

İzmir’in Tarihi Yerleri Gezilecek 12 Yer

Kalenin bir bölümü yıkılmış olsa da; ayakta kalan kuleleri ve güney duvarları gezilip görülebilir. Bölgenin asıl özelliğinin ise, İzmir Körfezi’ne hakim manzarası olduğunu ziyaret edince sizler de göreceksiniz. Kale ve çevresindeki şehrin MÖ 4. yüzyılda kurulduğu düşünülmektedir.

Efes Antik Kenti ve Harabeleri

İzmir’in Tarihi Yerleri Gezilecek 12 Yer

İzmir’i Selçuk ilçesin de yer alan Efes’in kuruluş tarihi MÖ 6000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Doğu ile batının arasındaki kapı konumunda ki Efes tarih boyunca da önemli bir liman kenti olarak görev görmüştür.

Politik ve ticaret merkez olarak gelişen kent, günümüze kadar kendini korumayı başarabilmiş ve dünyanın harikaları arasına giren eserleri ile sizleri bekliyor. Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerini yansıtan birçok esere ev sahipliği yapması antik kenti farklı kılan özelliklerden sadece birkaçı.

Atatürk Müzesi

İzmir’in Tarihi Yerleri Gezilecek 12 Yer

1.Kordon Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Atatürk Müzesi’nin tarihi 1875-1880 yıllarına kadar dayanmaktadır. Halı Tüccarı Takfor tarafından yaptırılmış olan ev, 1922 yılında devlet hazinesine geçmiştir.

1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplandığında Atatürk’ün şahsi çalışmalarını yürütmüş olduğu bu ev, 1940 yılından bugüne müze olarak hizmet vermektedir. Müzenin alt katında Atatürk’ün kullanım odaları da bulunuyor.

Meryem Ana Evi

İzmir’in Tarihi Yerleri Gezilecek 12 Yer

Hz İsa’nın çarmıha gerilmesinden sonra Hz Meryem’in bu eve gelip Havari Yuhanna ile yaşadığına inanılmaktadır.

1891’de ortaya çıkarılan ev 1950’de restore edilmiş ve restorasyondan sonra Vatikan tarafından kutsal mekan olarak ilan edilmiştir. 1952’den beri dirdi Papaların da Hac vazifelerini yerine getirdiği ve Hristiyanlar tarafından kutsal sayılarak yoğun bir şekilde ziyaret ettiği  Meryem Ana evi yerli turistler tarafından da ilgi görmekte.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

İzmir’in Tarihi Yerleri Gezilecek 12 Yer

İzmir’de ticaretinin kalbinin attığı noktaların başında gelen Kemeraltı çarşısı her yıl binlerce insanı ağırlamaktadır. İpek Yolunun batı ucunda yer alan İzmir, tarih boyunca önemli bir ticaret merkezi olarak görev görmüştür.

Avrupalı tüccarların dükkanları ve kervansarayların bulunduğu Tarihi Kemeraltı Çarşısı, İpek Yolu’nu izleyerek kente deve kervanlarıyla gelen tüccarların mallarını indirdiği ve dinlendiği bir yer olarak yüzyıllar boyunca canlı kalmıştır.

Kızlarağası Hanı

İzmir’in Tarihi Yerleri Gezilecek 12 Yer

Kızlarağası Hacı Beşir Ağa tarafından İzmir Liman Kalesi’nin hemen arkasında 1745’te inşa edilmiştir. İzmir’in canlı ticari hayatında büyük etkiye sahip olan yapı, o yıllarda kervanlarla İzmir’e gelen tüccarların konakladığı ve mallarını indirdiği bir yer olarak kullanılmıştı.

Sığacık Kalesi

İzmir’in Tarihi Yerleri Gezilecek 12 Yer

Sığacık Kalesi, köyün liman kısmında yer almaktadır. Kale, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1521-1522 yılları arasında Osmanlı donanmasının komutanı Parlak Mustafa Paşa tarafından, Rodos kuşatmasına hazırlık olarak inşa edildiği bilinmektedir. Kalenin inşa edilmesi fikri Piri Reis tarafından Sultan Süleyman’a sunularak yapılmıştır.

Agora

İzmir’in Tarihi Yerleri Gezilecek 12 Yer

Agora, antik çağlarda ticari dini ve siyasi etkinliklerin yoğunlaştığı bir kesişim noktası olarak hizmet vermiştir. Antik Çağ’da her şehirde en az bir agora bulunmaktadır.

MÖ 4.yüzyılda Smyrna Antik Kenti’nin İskender’in rüyası üzerine taşındığı düşünülen Kadıfekale’nin yamaçlarına kurulu olan İzmir Agorası, dönemin önemli kamu binalarıyla çevrili bir şekilde ziyaretçilerini beklemektedir.

Devlet agorası olan bu tarihi kent Helenistik Dönem’de kurulduğu düşünülmektedir. Günümüze kadar ulaşan yapı ise MS 178 depreminin ardından İmparator Marcus Aurelius tarafından yeniden inşa ettirilen Roma Dönemi’ne aittir.

Bergama (Pergamon) Antik Kenti

İzmir’in Tarihi Yerleri Gezilecek 12 Yer

8500 yıllık bir geçmişe sahip olan Bergama Antik Kenti’nin, uygarlıkların en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu düşünülmektedir. İon, Helen, Roma, Bizans dönemlerinden izler taşıyan kent, özellikle tıp alanında birçok ilke imza atmasıyla ünlenmiştir.

Antik kent içerisinde; uygarlığın ilk büyük hastanesini, Akropolü, ilk Asya kütüphanesini, Zeus Sunağı’nı, Dionysos Tapınağı’nı ve daha pek çok tarihi eseri görerek tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Teos Antik Kenti

İzmir’in Tarihi Yerleri Gezilecek 12 Yer

İzmir Seferihisar’a 5 km uzaklıkta yer alan Teos Antik Kenti, Sığacık Köyü’nün güneyinde yer almaktadır. Kentin kurucusu Dionysos’un oğlu Athamas’tır. Kuruluş tarihi ise MÖ 1000 yıllarınakadar dayanmaktadır.

12 İyon kentlerinden biri olma unvanına sahip Teos Antik Kenti’nin kenarında MÖ 2.yüzyıla ait Dionysos Tapınağı bulunmaktadır Anadolu’ya inşa edilmiş olan en büyük Dionysos Tapınağı olma özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Depremlerden doğal afetlerden oldukça fazla zarar gören tapınak, Roma İmparatorluğu Dönemi’nde onarım görerek bugünlere kadar gelmeyi başarmıştır.

Ayavukla Kilisesi

İzmir’in Tarihi Yerleri Gezilecek 12 Yer

Ayavukla Kilisesi, ismi İncil’de geçmesi nedeniyle Hristiyanlar tarafından oldukça büyük önem taşımaktadır. Basmane semti sınırları içerisinde bulunan, 1886’da Rum kilisesi olarak inşa edilen yapı, Kurtuluş Savaşından sonra 1926’da Atatürk’ün emriyle İzmir’in ilk arkeoloji müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Daha fazla tatil rotası ve fazlasını keşfetmek isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.