Kalbi Ege’de Kalanlar İçin İzmir Yemekleri: İzmir’de Ne Yenir Ne İçilir?

0 67

İzmir yemekleri İzmir turunun olmazsa olmazıdır. Yani İzmir turu yapılacak da İzmir mutfağının lezzetleri tadılmayacak. Bu tablo pek mümkün görünmüyor. Bu yüzden İzmir gezilecek yerler listemi hazırlarken bir yandan da İzmir’de ne yenir ne içilir notlarımı hazırlamam gerekiyordu. Bu güzel kenti gezdikten sonra kalbimi Ege’de bırakacaktım. Ama sadece kalbimi değil midemi de orada bırakacaktım.

İzmir’e gitmeden önce bu güzel şehirde ne yenir ne içilir araştırması yaptım ve mutlaka tadına bakacağım İzmir yemekleri için bir liste hazırladım. Ege mutfağının medar-ı iftiharı olan İzmir’de birbirinden güzel ve çeşitli otlar, balık ve meze çeşitleri, şahane kahvaltılık malzemeler ve atıştırmalık yiyecekler yer alıyor. İzmir sofralarının vazgeçilmezi ve İzmir’e gidenlerin yemesi gereken lezzetlere hazır mısınız?

* İzmir gezilecek yerler rehberi için linki tıklayarak detaylı İzmir gezisi notlarına ulaşabilirsiniz.

İzmir Yemekleri

Türkiye’nin dört mevsim güzel kentlerinden biri olan İzmir denizi, plajları, tarihi yerleri kadar yemekleri ile de ünlü. Ege’nin incisi, güzel İzmir’in yemekleri için yola çıkma vakti geldi. Boyozdan, kumruya kadar sıcak ot yemeklerinden Ege mezelerine uzanan lezzetleri keşfediyoruz.

1) İzmir’in Fast Food Güzeli: Kumru

İzmir Kumruİzmir = kumru. Bu formülü hemen herkes biliyordur diye düşünüyorum. İzmir’e özel susamlı kumru ekmeği ile yapına ve İzmir ile özdeşleşen kumru, İzmir’de ne yenir sorusunun da ilk cevabı oluyor. Peynir, sucuk, salam, domates ile yapılan kumruyu İzmir’deki birçok büfeden yiyebilmek mümkün.

2) Sağa Çek Kaptan: Çöp Şiş

İzmir Çöp ŞişSelçuk’ta çöp şiş yemeden İzmir’den döneceğinizi düşünmüyordunuz değil mi? Vallahi bırakmayız. Çöp şişin Türkiye’deki en yerlerinden biridir İzmir. Ege’nin kekikli otlarıyla yapılan ve kömür ateşinde pişirilen çöp şişi emek için günübirlik İzmir’e gelen birçok insan var.

3) Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı: Boyoz

İzmir BoyozYine İzmir’le özdeşleşen bir yemekle daha karşınızdayım. Evet, tam olarak boyozdan bahsediyorum. 1492’de Türkiye’ye yerleşen Sefaradlar tarafından Anadolu ve özellikle İzmir mutfağına katılmış, İzmir damak tadı ile özdeşleşmiş, mayasız bir hamur işi olan Boyoz, yumurta ile birlikte yenerek Ege kahvaltısının vazgeçilmezi oluyor.

4) Biraz Daha Tarçın Lütfen: Lokma

İzmir Lokmaİzmir’in meşhur tatlısı lokmayı da es geçmek olmaz. Anadolu lezzetlerinden biri olan ve tuzlu ya da tatlı olarak yapılan lokma, İzmir’de tatlı ve üzerine tarçın dökülerek yeniyor. Kıtır kıtır bir hamur işi tatlısı olan lokma, İzmir’de yenecek lezzetlerin başında yer alıyor.

5) Burada Yediğimin Tadı Bir Başka: İzmir Köftesi

İzmir Köfteİzmir köftesi, İzmir yemekleri arasında her eve girmiş yöresel bir yemek. Evlerimizde sık sık yaptığımız İzmir köftesini de İzmir turu yaparken yemenizi öneririm. Klasik köfteden farklı yapılan İzmir köfte, özel bir sos ile hazırlanıyor ve fırında pişiriliyor.

6) Kuzu Eti İle Yarenlik Eder: Şevketi Bostan

İzmir Şevketi BostanSıcak ot yemekleri ile ünlü İzmir mutfağının demirbaş otu ile tanışın; şevketi bostan ile… Bölgelere göre farklı adlarla anılan bu ot, İzmir’de şevketi bostan olarak biliniyor. Kuzu etinin çok yakıştığı şevketi bostan İzmir’den eve dönüşte kendinize alabileceğiniz en güzel hediyelerden de biri olacak.

7) Adı Gibi Tadı Var: Bomba

İzmir Bomba Tatlısı

İzmir bombasını henüz duymadıysanız bu muazzam lezzeti lütfen notlarınıza alınız. Çikolatalı hamur işi olan bomba, İzmir’e günübirlik gitme nedenlerinden biri bana göre. Sıcacık fırından çıktıktan sonra içinden akan ev yapımı çikolatası ile İzmir lezzetlerinin bir numaralı lezzetlerinden biri.

8) Kordon’da Bir Akşam Klasiği: Midye Dolma

İzmir Midye Dolma

Seveni var sevmeyeni var ama İzmir yemekleri arasında midye dolmayı saymadan olmaz. Hele ki bir akşam, gün batımına nazır, Ege’nin soğuk sularından beslenen midye dolmasından bahsediyorsak. Türkiye’nin en güzel midye dolmasını yiyebileceğiniz İzmir’de bu keyfi sonuna kadar yaşamalısınız.

9) Dünyanın Bütün Sokaklarında Satılmalı: Şambali

İzmir ŞambaliBu İzmir güzeli tatlının adını çoğunuz duymuşsundur. İzmir’in sokak lezzetlerinden biri olan şambali tatlısı tarihte de oldukça popüler bir tatlı imiş. Un, yumurta ve yağ içermeyen şambali tatlısı, bu besinlere alerjisi olanlar için ideal tatlılardan biri oluyor. İçerisinde bol miktarda yoğurt bulunan şambali tatlısını da İzmir’e gitmişken yemenizi öneririm.

10) Bunun Tadı Başka Yerde Yok: Kokoreç

İzmir Kokoreç

Kokoreç her yerde yenir ama İzmir’de bir başka yenir. Bana göre iyi kokoreç yenilecek yerlerin başında da İzmir gelir. Lezzetini etinden alan ve bu yüzden sade yendiğinde daha lezzetli olan İzmir kokoreci, ekmeksiz de oldukça güzel oluyor. Şayet İzmir’de kokoreç yerseniz içine baharat, domates, biber eklenmediğini bolca göreceksiniz.

11) Ege Gibi Ege: Damla Sakızlı Kahve

İzmir Damla Sakızlı Kahve

Sadece Sakız Adası ve Çeşme’de yetişen sakız ağaçlarından elde edilen sakız, İzmir’de birçok lezzete lezzet katıyor. Sakızlı muhallebi ile birlikte en çok kullanıldığı yer ise elbette kahve. Şöyle Alsancak’ta, ılık ılık esen rüzgar eşliğinde bir damla sakızlı kahve keyfi de ne güzel olurdu şimdi.

12) Yalnızca İzmir’de Bana Böyle Seslenirler: Gevrek

İzmir Gevrek

Hepimizin bildiği simit İzmir topraklarında gevrek olarak bilinir. Normal bir simite göre çok fazla kıtır olduğu için bu adı alıyor. İzmir’de gevrek yemek için birçok fırın mevcut ayrıca sahil hattı boyunca seyyar gevrekçilerden de alabilmek mümkün.

İzmir’de keşfedilecek lezzetleri yorum olarak bırakırsanız, bir sonraki İzmir gezimde onları da denemeyi isterim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.