Kanarya Adaları’nda Nereler Gezilir? Kanarya Adaları Gezi Rehberi

0 264

Kanarya Adaları, Afrika kıyılarının biraz dışında kalan İspanyollara ait bir adalar grubudur. Kanarya Adaları geziniz esnasında, beldelerinden biraz daha uzaklaştığınızda, geleneksel köyler, şık kasabalar, huzurlu milli parklar ve eşsiz doğal manzaraları karşınıza çıkacaktır. Kanarya Adaları dışında İspanya’da gezebileceğiniz diğer rotalar için İspanya’da Gezilecek En İyi 15 Yer ve Sarı, mor, mavi ve pembe: Dünyanın en canlı tek renkli kasabalarına hoş geldiniz yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Kanarya Adaları Nerededir?

Kanarya Adaları, Afrika kıyılarında Atlantik Okyanusu’nda bir takımadadır. Onlar İspanya’nın bir parçası ve Fas kıyılarında bulunuyorlar.

Kanarya Adaları’nın ilginç bir tarihi var. Onlarda yaşayan ilk insanlar, Kuzey Afrika’nın yerlisi olan Berberiler ve Guanches’ti. Bu iki kabile, MS 1496’da İspanyol fatihler tarafından fethedilene kadar adalarda yaşadı. Bugün, adalar boyunca harabeler, mağara resimleri ve dil gibi miraslarının birçok izi var.

Teror, Gran Canaria

Teror Gran Canaria Kanarya Adasi Gezi Rehberi

Teror, adanın kuzeyinde konumlanmış güzel, küçük bir kasabadır. Las Palmas şehrinin pitoresk bir banliyösüdür ve sömürge tarzı mimarinin en iyi örneklerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Timanfaya Ulusal Parkı, Lanzarote

Adanın volkanik alt akıntısının farkına varabileceğiniz, sıcak kayaları doğrudan yerden tutabileceğiniz Timanfaya Ulusal Parkı ziyaret etmek, size çok farklı bir deneyim sunacaktır. Burada, çalıların alev almasını izleyebilir ve gayzerlerin havaya su püskürmesini gözlemleyebilirsiniz.

51 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Timanfaya Ulusal Parkı, güneybatı Lanzarote’de yer almaktadır ve eşsiz Mars benzeri manzaralarıyla tanınmıştır. Bu gezi esnasında ziyaretçilerin lav alanına giden resmi park otobüsüne binmeleri ve bu farklılığı deneyimlemeleri için her şey dahil tura çıkmaları önerilmektedir.

Los Hervideros, Lanzarote

los hervideros kanrya adasi gezi rehberi

Los Hervideros, Kanarya adaları gezi listesi içinde gezilecek en güzel yerlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Kaynar suları en iyi şekilde deneyimleyebilmek için ziyaretinizi dolunay veya yüksek gelgit olduğu zamanlara göre ayarlamalısınız. 

El Hierro 

Kanarya Adaları’nın en küçüğü ve en ücra köşesi olan  El Hierro, her şeyden uzaklaşmak isteyen kişiler için harika bir seçenektir.

Hava yolu ya da tekne ile bu adaya yaklaştığınızda, kayalıkların altına sıkıştırılmış kıyı köyleri ve kulübelerin yanı sıra adanın gerçek sakinleri tarafından uçurumun kenarına oyulmuş petroglifleri görebileceksiniz. Ayrıca bu adanın en ilgi çekici yerlerinden birisi de turkuaz renkli kıyı yüzme havuzlarıdır. Ada ziyaretinizde bu havuzları da görebilirsiniz.

La Laguna, Tenerife

La Laguna, Tenerife adasının kuzey kesiminde bulunan bir şehirdir ve eski zamanlarda Kanarya Adaları’na başkentlik yapmıştır. 

La Laguna’da gotik, rönesans ve Belle Époque dönemlerini kapsayan sarayları, katedralleri, anıtları ve geleneksel evleri görebilirsiniz ve eşsiz deniz manzarasının keyfini sürebilirsiniz.

La Orotava, Tenerife

Tarihi eski şehir, Tenerife’nin kuzey kıyısında, pitoresk muz tarlaları ile çevrili bir vadide yer almaktadır. Kanarya Adaları’ndaki en iyi destinasyonlardan biri olmasının yanı sıra, adaların barok mimarisinin en iyi örneklerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Güzel tropikal adalara da ev sahipliği yapan La Orotava, bahçeler ve çevredeki dağlar sayesinde harika bir yürüyüş olanağı sağlar.

Teide Ulusal Parkı, Tenerife

Kanarya Adaları’ndaki en ünlü doğal alan Teide Dağı’dır.  3.718 metre ile İspanyol topraklarındaki en yüksek zirvedir ve dünyanın en yüksek üçüncü yanardağıdır. Teide Dağı, sürekli olarak dokusu ve renk tonu değişen, aya benzetilen bir manzara ile çevrilidir.

Gui Gui Plajı, Gran Canaria

Gui Gui Plajı dokusu bozulmamış bir plajdır. Adanın batı kıyısındaki Grand Ravine’in altında gizlenmiş durumdadır. Bu plaja ulaşmak için uzun bir yürüyüş yapmanız gerekmektedir

La Catedral, Gran Canaria

Adadaki tüm dini yapılarının en çarpıcı ve önemlisinin La Catedral olduğu düşünülmektedir. Binanın yapımına 15. yüzyılın başlarında başlanmış, ancak tamamlanması 350 yıl sürmüştür. 

Famara Plajı, Lanzarote

Famara Plajı, son dönemde en iyi sörf okullarının bulunması ve güçlü dalgaları nedeniyle, Avrupa’nın Hawaii’si olarak ünlendi. Uçurum olması ve güçlü rüzgarları nedeniyle adrenalin tutkunları tarafından tercih edilmektedir.

Teguise Eski Şehir, Lanzarote

Lanzarote’nin eski başkentidir. Eski kraterler ve katılaşmış lav nehirleriyle çevrili volkanik arazide konumlanmıştır. Burada, adanın tarihi beyaz badanalı evlerini ve mükemmel mimarisini gözlemleyebilirsiniz. 

Fuerteventura yakınlarındaki Lobos Doğa Koruma Alanı

Kanarya Adaları geziniz esnasında ziyaret edilebilecek en güzel yerlerden birisi Lobos Doğa Koruma Alanı’dır. Korunmuş ve çok iyi durumda olan bitki ve hayvan türlerinin değerli örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Turistlerin günübirlik gezilerinde ziyaret ettikleri bir yerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.