Kapadokya Gezilecek Yerler: Görmeniz Gereken 7 Yer

0 127

Kapadokya gezilecek yerler konusu birçok turist için önem arz eden bir konudur. Bizde bu makalemizde Kapadokya gezilecek yerler konusunu ele alacağız. Kapadokya’nın neresinde olursanız olun, güzel manzara ile karşılaşacaksınız ve her birinin fotoğrafını çekmek isteyeceksiniz. Aynı zamanda yürüyüş parkuru yaparak veya maceraya atılarak vadileri, kiliseleri ve daha birçok yapıyı keşfedebilirsiniz. Kapadokya tarihi, sanatı ve kültürü ile bizim için bir miras ve harika bir bölgedir.

Ramazan Bayramı Tatilinde Gidilecek Yerler ve Sömestr Tatilinde Gezilecek Yerler 2022 başlıklı yazılarımızda da yer verdiğimiz Kapadokya’da görmeye değer 7 adresi sizler için belirledik. İşte Kapadokya turunuzda mutlaka görmeniz gereken 7 yer.

Kapadokya Gezilecek Yerler: Göreme Açık Hava Müzesi

goreme acik hava muzesi kapadokya gezilecek yerler

Göreme Açık Hava Müzesi, bilet kapılarından geçerken bambaşka bir dünyaya adım atabileceğiniz bir yer. Yerli ve yabancı turistler Kapadokya Kırmızı Turu ile Göreme Açık Hava Müzesi’ni ziyaret ediyor. Kayaya oyulmuş pek çok kilise, şapel ve yerleşim, manastırcılığın başladığı, Hıristiyan dönüşümlerinin ve karantinaların baskıdan kurtulmaya başladığı bu öteki dünyaya hoş geldiniz. Kız Erkek Manastırı, Elmal Kilise, Yuranlı Kilise, Charkuri Kilisesi, Karanlık Kilise, St. Barbara Kilisesi, Aziz Basil Kilisesi ve Tokari Kilisesi, eşsiz freskleriyle sizi şaşırtacak ve derin bir tarihi yolculuğa çıkaracak. 6 Aralık 1985’ten beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi’ni görmeden Kapadokya’yı gezdim demeyin.

Güvercinlik Vadisi

guvercinlik vadisi kapadokya gezilecek yerler

Uçhisar’dan başlayıp Göreme’ye kadar uzanan ve 4 km’lik bir alanı kaplayan Güvercinlik Vadisi, adını güvercin yuvasının kayaya oyulmasından alıyor. Kapadokya’ya gelen yerli ve yabancı turistler, Kapadokya Yeşil Turu ile Güversinrik Vadisi’ni ziyaret edecek. Bölgedeki insanlar 9. yüzyıla kadar bu güvercinleri beslemek için üzüm bağlarında gübre ve freskli sıvadaki yumurtaları kullandılar. Hem güvercin yuvasını hem de doğanın sunduğu eşsiz bitki örtüsünü görmek istiyorsanız bu vadiyi gezmeden dönmeyin. Ayrıca 15 metre yükseklikten vadiye akan bir şelale var. Kapadokya, trekking ve fotoğrafçılık için en iyi Kapadokya vadilerinden biridir ve rehberde yer almaktadır.

Güllüdere Vadisi

gulludere vadisi kapadokya gezilecek yerler

4 km uzunluğundaki bu vadide yürüdüğünüz zaman en güzel ve özenle hazırlanmış peribacalarını göreceksiniz. Vadi aynı zamanda eski Hıristiyanların manastır yaşamına ait arkeolojik alanlara ve kiliselere de ev sahipliği yapıyor. Üzüm bağları ve kayısı ağaçları arasında bulunan 7. yüzyıldan kalma Üç Haç Kilisesi ve 9. yüzyıldan kalma İval Kilisesi, vadinin önemli tarihi kalıntılarıdır.

Zelve Vadisi

zelve vadisi kapadokya gezilecek yerler

Kapadokya’nın en büyük açık hava müzelerinden biri olarak kabul edilen Zelve Vadisi, Avanos’a 3 km, Paşabağ Vadisi’ne 1 km uzaklıktadır. Burada keskin kenarlı ve geniş gövdeli bir peribacası göreceksiniz. 15 kilise bulunan Zelbe Vadisi, özellikle 9. ve 13. yüzyıllarda Hristiyanlar için en önemli dini merkezlerden biriydi. Kapadokya’nın en ünlü kiliseleri olarak bilinen Üzümlü, Balıklı ve Geyikli kiliseleri, vadide her zaman bulunan heykelli peribacalarından biridir.

Üç Güzeller

uc guzeller kapadokya gezilecek yerler

İki büyük peri bacası ve bir küçük bacadan oluşan ve yüzyıllardır çekirdek bir aile gibi ayakta duran Üç Güzeller, Kapadokya kartpostallarıyla ünlü ve her yıl 2 milyon turisti kendine çekiyor. Ürgüp Otoyolu’nu sürdüğünüzde görüntülenir. Ürgüp merkeze sadece 5 dakika.

Ihlara Vadisi

ihlara vadisi kapadokya gezilecek yerler

Vadinin ilk olarak 4. yüzyılda yerleştiği tahmin edilmektedir. 120 metre derinliğindeki bir kanyona 14 kilometre boyunca uzanan vadide 105 tarihi eser bulunuyor, ancak ziyaret ve sanatın tadını çıkarmak için sadece 14 tanesi kaldı. Melendiz Nehri boyunca 6 km’lik bir yürüyüş sizi vadiye götürecektir. “Değer mi?” diye sorulduğunda, 397 basamaktan inseniz bile yolun Hazine’ye çıktığını unutmayın. Cevabımız elbette buna değer. Ihlara vadisi 40 km uzaklıktadır. Aksaray’dan Güzelyurt’a 7 km. Ihlara Vadisi Turuna katılarak Ihlara Vadisi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Uçhisar Kalesi

uchisar kalesi kapadokya gezilecek yerler

Uçhisar Kalesi, Kapadokya’nın çatısı gibidir. Erciyes, Kızılçukur, Ürgüp, Avanos, daha doğrusu tüm bölgenin karla kaplı başını ayaklarınızın altına seriyor. Gün batımını izlerken “Dün tepeden görülen Kapadokya Bey” şarkısını söylemek için en iyi yerlerden biridir.

Bu makalemizde kapadokya turu severler için Kapadokya gezilecek yerler konusunu ele aldık. Umarız bu yazımız sizler için faydalı olmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.