Katar’ın Akıl Almaz Mimari Yapıları

0 126

Katar, ilk bakışta devasa binalarıyla dikkat çeken oldukça ihtişamlı bir Orta Doğu ülkesi olsa da Katar’da keşfedilmesi gereken mimari yapılar yalnızca bu göz alıcı gökdelenlerden oluşmuyor. Özellikle başkent Doha’da finans, ticaret, konaklama ve alış veriş amacıyla kullanılan görkemli binaların yanı sıra tarihi ve manevi değeri yüksek etkileyici yapılar da bulunuyor. Katar‘ı keşfederken bizi en çok etkileyen yapıları tatiliniz boyunca kolaylık olması açısından sizlerle paylaşıyoruz.

açısından sizlerle paylaşıyoruz.

Aspire Tower

Tam anlamıyla bir gökdelenler cenneti olan Katar’ın en yüksek binası 300 metrelik uzunluğuyla Aspire Tower, aynı zamanda dünyanın en yüksek binaları arasında da yer alıyor. “Gökdelen otel” olarak anılan bu yapıya fütüristik ve eşsiz görüntüsü nedeniyle tıpkı bizim gibi siz de ilk andan itibaren kayıtsız kalamayacaksınız.

Al Fardan Residences

Modern ve geleneksel detayları bir araya getiren Al Fardan Residences, bu özelliğiyle Katar’ın en özgün yapıları arasında yer alıyor. Barjeel Tower ve Wind Tower isimleriyle de bilinen bu ilginç yapılar, 254 metrelik uzunluğuyla ülkenin en yüksek 2. binaları olmakla beraber günümüzde ünlü bir otel zincirinin Doha’daki şubesi olarak hizmet veriyor.

Doha Tower

Doha Tower, diğer gökdelenlerle karşılaştırıldığında çok yüksek bir uzunluğa sahip olmasa da kıvrımlı ve estetik görüntüsü nedeniyle başkentin sahil bandında yer alan en güzel binalardan biri. Özellikle geceleri tamamen ışıklarla kaplanan binanın görüntüsünden oldukça etkilenmekle birlikte kendisini Barcelona’daki Torre Agbar’a epey benzettik.

Tornado Tower

Doha’da konumlanmış bir diğer gökdelen olan Tornado Tower, görüntü açısından Aspire Tower’ı andırsa da fileye benzeyen çerçeve yapısıyla çok daha şık duran bir bina. Uzunluğu ise diğerlerine göre biraz daha “mütevazı”; yalnızca 200 metre.

Doha İslam Eserleri Müzesi

Hem mimarisi hem işleviyle Katar’daki diğer yapılardan ayrılan İslam Eserleri Müzesi, kuşkusuz Doha’nın simge yapılarından birini meydana getiriyor. Antik dönem İslam mimarisinin baz alındığı etkileyici müzede başta Orta Doğu olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden getirilmiş değerli el yazmaları, seramik objeler, dokumalar ve benzeri eserler sergileniyor.

Katar Ulusal Müzesi

Çöl gülünden ilham alınarak tasarlanan Katar Ulusal Müzesi, benzersiz mimarisi dışında bulunduğu bölgede nadir olarak görülebilecek eserlere ev sahipliği yapan oldukça dolu bir müze. Basra Körfezi, bedevi kültürü ve petrol gibi Katar’ın tarihinde oldukça önemli bir yere sahip olan detayların sanat eserlerine dönüştüğü müze, Katar’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Tıpkı bizim gibi siz de Katar’ın insanı büyüleyen muhteşem modern mimari örnekleri arasında kaybolabilir; geçmişle günümüzün harika bir sentezi olan bu ülkede aklınızdan çıkmayacak bir tatil geçirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.