Kıbrıs’ta Ne Yenir?

0 33

Günümüzde bir eğlence adası olarak görülen ve yıllar geçtikçe bu unvanını daha fazla hak eden Kıbrıs, yemekleri konusunda da kesinlikle özgün bir ülke. Tatil Dükkanı, bu yazıda Türkiye’de görebileceğiniz ancak Kıbrıs’taki kadar lezzetli olmayan bu lezzetleri sizin için sunacak.

Eğer daha önce Kıbrıs’ a gitmediyseniz ve Kıbrıs’ta yakın zamanda tatil planlamanız varsa, Kıbrıs’a ilk kez gideceklere tavsiyeler yazımızı da incelemenizi öneriyoruz.

Kıbrıs'ta Ne Yenir? - kıbrıs mutfağına özel salata

Enfes lezzetler tadabileceğiniz Kıbrıs’ta, klasik tatlardan ilginç tatlara kadar geniş bir portföy var ve eve geldiğinizde, bu lezzetleri özlememek için valizinizde yer ayırmayı unutmamanızı tavsiye ediyoruz.

6Hellim Peyniri

Kıbrıs'ta Ne Yenir? - hellim salatası

“Hellim peynirinin neresi özel yahu, yapmayın!” demeyin… Hellim peynirinin ana vatanı olan Kıbrıs, sadece kahvaltılarda değil her türlü yemekte hellim peynirini kullanıyor ve lezzet açısından bu yemekler muhteşem oluyorlar.

Kıbrıs'ta Ne Yenir? - kızarmış hellim

Bu sebepten, Kıbrıs’a giderseniz, sabah kahvaltısında Hellimli adı verilen poğaçadan tatmayı, salt hellim peynirini yemeyi unutmamanızı tavsiye ediyoruz.

5Şeftali Kebabı

Kıbrıs'ta Ne Yenir? - kibris seftali kebabi

Şeftaliden kebap mı olurmuş? Olmaz, bizce de olmaz… Zaten bu kebabın adı rivayete göre önceleri, Şef Ali Kebabı imiş. Ali adlı bir şefin yaratısı olan bu harika lezzetin içerisinde, şeftali mevcut değil; ancak yediğiniz vakit kendinizden geçeceğinizden zaten bu durum aklınızın ucundan bile geçmeyecek.

Kıbrıs'ta Ne Yenir? - seftali kebabi

Kıbrıs’ın en ünlü lezzetlerinden şeftali kebabını yemeden ülkeye dönmeyin! (:

4Kolakas

Kıbrıs'ta Ne Yenir? - kibris kolakas

Kolakas, aslında bir bitkinin adı. Tadı ve görüntüsü patatese benzeyen bu bitki, Kıbrıs’ta bol miktarda yetişiyor ve kuzu eti ile harmanlanan Kolakas, kesinlikle bayılacağınız bir lezzet olabilir.

Kıbrıs'ta Ne Yenir? - kolakas

Kıbrıs’ta ailelerin kış aylarındaki vazgeçilmezi olan Kolakas yemeğini mutlaka tatmanızı öneriyoruz.

3Piruhu / Pirohu

Kıbrıs'ta Ne Yenir? - piruhu

Okunuşu ve yazılışı konusunda belli başlı tartışmalar olsa da, biz ona Kıbrıs mantısı diyoruz. Mantı yemeyi seviyorsanız, Piruhu da çok hoşunuza giden bir lezzet olacaktır. Hamurun içine peynir konarak hazırlanan Piruhu için bazen hellim bazense lor peyniri kullanılabiliyor. Restoranlar, genelde hellim kullanmaya dikkat ediyorlar.

Kıbrıs'ta Ne Yenir? - piruhu

Kıbrıs’a yolunuz düşerse, kendisine özgü mantısını da mutlaka deneyin.

2Lalangı

Kıbrıs'ta Ne Yenir? - lalangı

Pek de alışık olmadığınız bir lezzet Kıbrıs’ta ansızın sizleri karşılayabilir, ismi ise Lalangı. Tavşan etinden yapılan bu yemek, oldukça lezzetli. Mayalı hamur ve tavşan etinin harmanı ile oluşturulan ve türlü baharatlarla çeşnilendirilen Lalangı’yı Kıbrıs’ta mutlaka deneyin, kesinlikle pişman olmayacaksınız.

1Ceviz Reçeli

Kıbrıs'ta Ne Yenir? - kıbrıs ceviz reçeli

Kıbrıs, reçelleri konusunda da çok iddialı ancak bir ceviz reçeli var ki, yemeyin de yanında uzanıp onu seyredin… Kesif bir tadı olmayan, aksine hafif bir lezzeti bulunan ceviz reçelini genelde pek çok tesis kahvaltısında sunabiliyor, ancak yolunuz çarşıya düşerse, kavanoz kavanoz almak isteyeceğiniz bir lezzet olduğu aşikar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.