Kıvex Mağara Köyü, Mardin

0 535

Midyat’a yaklaşık 25 km uzaklıkta, terk edilmiş bir Ezidi köyü olan Kıvex ya da bilinen adıyla Mağara Köyü, ne yazık ki 1985 yılında tamamen boşaltılmış. Bu yüzden bir hayalet köye dönen ve sessizliğiyle insanda buruk bir hüzün ve ürpertici bir his bırakan Kıvex’de birçok korku filmi de çekilmiş.

Çeşitli baskılar sebebiyle köylerini terk etmek zorunda kalan Ezidiler, şu an yurt dışında yaşasalar da yaşamını yitirenler hâlâ bu köydeki mezarlığa defnediliyor. Üstelik Ezidi halkı, her yıl adak adamak ve kendi kültürlerini devam ettirmek için yılın belli zamanları Mağara Köyü’ne geliyorlar.

Hasankeyf’tekine benzer ilkçağ hayat izlerini taşıyan barınaklar bulunan bu köyün dikkat çeken mimarisinin arkasında ise farklı inançlara sahip oldukları için tarih boyunca saldırılara maruz kalmış bu halkın kendini koruması yatıyor. 200 yıl öncesine dayanan bu köydeki evler tamamen doğal mağaralar üzerine inşa edilmiş olması sebebiyle hâlâ dimdik ayakta duruyor. Olası saldırılarda mağaraya saklanmak zorunda kalan Ezidiler’in Türkiye’deki şu anki nüfusu ise yaklaşık 500 kişi.

Tarihî ve farklı yapıları merak edenler için oldukça mistik ve değişik bir atmosfere sahip olan bu köy, bahar aylarında Avrupa’dan gelen eski halkı sayesinde canlanıyor. Burayı ziyaret etmenin şimdi tam zamanı! 😊

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.