Konyaaltı Papazkayası Mağarası

0 105

Antalya’nın görülmesi gereken yerler arasında mağaralar büyük yer kaplamaktadır. Şelaleler ile birlikte doğa harikası mağaraların her biri birbirinden ilginç oluşumlara sahiptir. 

Konyaalatı Papazkayası Mağarası, ilerledikçe daralan bir yapıya sahiptir. Sarkıtları ve dikitleri diğer mağaralara göre daha azdır. Antalya merkezinden buraya ulaşmak oldukça kolaydır. Tek bir noktadan ulaşmanız buraya giden araçların varlığı ile kısa zamanda ulaşabilirsiniz. Antalya Kent Kulübü Merkezi’nin hemen arkasında bulunan bu mağaranın toplam uzunluğu 149 metredir. 

Antalya ili içerisinde yirmiden fazla mağara bulunmaktadır. Bunların birçoğu gösteri türü mağaraları iken kalan diğer kısmı ise doğal mağara olarak belirlenmiştir. Antalya’nın Toros Dağlarındaki travertenlerin doğa olayları sonucunda ortaya çıkan ve kendiliğinden oluşan bu mağaraların, sarkıtları ve süslü dikitleri insanı büyülemeye devam etmektedir. Diğer mağaralar gibi Papazkayası mağarası de travertenlerin oluşumu sonucu meydana gelmesi ile gezip görülesi mağaralar arasında yer alır. Antalya’daki Toros dağlarının yapısı itibari ve denize yakınlığı ile buradaki hemen tüm mağaraların içerisinde az da olsa su birikintisi bulunur. Ancak Konyaaltı Papazkayası Mağarası da deniz kıyısında bulunmasına karşın su birikintisi bulunmaktadır. Travertenlersonucunda oluşan bu olağan üstü mağara, kuzey ve güney yönlü olmak üzere iki istikametten meydana gelmiştir. 

Konyaaltı Papazkayası Mağarası Özellikleri

Mağaraya, Antalya Şehir Kulübü’nün arka bölmesinden denize inen bir kısımdan merdivenle inerek ulaşabilirsiniz. Denize inen yerden travertenler oluşmuş, oluşan bu basamaklardan itibaren mağara girişi başlamaktadır. Denizden yaklaşık olarak 20 metre yükseklikte oluşmuştur. Mağaranın toplam uzunluğu 149 metre olup, mağara yüksekliği ise 40 metredir. Mağara içinde herhangi bir su birikintisine rastlayamazsınız. Bu nedenle gelişimi de kendiliğinden durmuştur.  Kuzey ve güney yönünde bir yarık üzerinde oluşan mağarada, travertenlerin ortalama kalınlıkları 250-300 metre kalınlığına sahiptir. Kuvaterner yapıları incelendiğinde, Pleistosen devrine ait olduğu düşünülmektedir. Mağara içinde hava akımı yoktur. Mağara içindeki ısı ile açık havadaki ısı arasında fazla bir fark bulunmamaktadır. Yani mağara içi çok serin değildir. Diğer mağaralara oranla havası, daha ılıktır. Hava akımı olan mağaralarda genel itibari ile açık havadaki ısıya göre daha serindir.   

Konyaaltı Papazkayası Mağarası içinde gezerken biraz zorlanabilirsiniz. Mağaranın tabanı engebelidir. Mağaranın tavanında oluşan kaya blokları, tabanda yürümesi zor engebeli bir zemin oluşturmuştur. İnişli çıkışlı bu yol sahip dar bir hale dönüşmüştür. Diğer mağaralara göre buradaki sarkıtlar ve dikitler yok denecek kadar azdır. Büyük ve geniş bir görüntü halinde olan bu sarkıtlar ve dikitler oluşumunun tamamlamıştır. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.