Kuru Fasulye Severler için Porto Riko Usulü Kuru Fasulye

0 39

Porto Riko’ya gidip hem gezmeye hem de Porto Riko usulü kuru fasulye yemeye ne dersiniz?

Biraz Porto Riko’dan Bahsedelim 

Porto Riko usulü kuru fasulye tarifini vermeden önce bu ülkenin gezilecek yerlerinden biraz bahsetmek istiyorum. ABD’ye bağlı bir ada ülkesi olan Porto Riko’da gerçekten gezmeye değer güzel yerler var. Başkent San Juan kentinin tam yanında bulunan masmavi deniz insanı büyülüyor. Çok temiz ve neredeyse akvaryuma benzeyen bu deniz içinde gönül ferahlığıyla yüzebilirsiniz. Plajları oldukça güzel olan Porto Riko’da öbür adalara tekne turlarıyla gitmek mümkün. Buralarda yeşil ve mavinin doyumsuz uyumunu keşfedeceksiniz. Katamaran turlarıyla eğlenebilir ve bunun yanı sıra balık tutarak bu keyfi yaşayabilirsiniz.

Porto Riko su sporları için oldukça elverişli bir ada olup doğa turlarıyla fazlaca ilgi görüyor. Monkey Adası’nı, Flemenco Kumsalı’nı ve Playa Sucia’yı kesinlikle görmelisiniz.

Bu ülkede hoş tarihi mekanlar da bulunuyor. Eğer tarihe meraklıysanız Castillo de San Cristobal ismindeki kaleyi, San Juan Ulusal Tarih Alanını veya Castillo San Felipe Del Morro ismindeki tarihi yapıyı gezip görebilirsiniz.

Asıl Mesele Porto Riko Usulü Kuru Fasulye 

Şimdi de gelelim Porto Riko usulü kuru fasulye tarifine. Öncelikle bu kuru fasulyenin yapımı için gerekli olan malzemeleri vermek istiyorum: 3 tatlı kaşığı zeytinyağı (sızma), doğranmış bir adet sarı kuru soğan, doğranmış bir adet kırmızı kuru soğan, doğranmış 2 diş sarımsak, doğranmış bir adet kırmızıbiber (taze), doğranmış yarım tatlı kaşığı acı kırmızıbiber (chili biberi), 1 su bardağı domates püresi, 450 gr kadar kuru fasulye (akşamdan ıslatılmış ve durulanmış) kırmızı pul biber, deniz tuzu, taze çekilmiş karabiber.

Porto Riko usulü kuru fasulye tarifi ise şöyle: Büyük tencereyi orta ateşe koyarak zeytinyağını ısıt. Sarımsak, soğan, taze kırmızıbiber ve yine taze olan acı biberi ekle. Bu malzemelerin yumuşaması için 7 dakika kadar bekle. Domates püresini ekleyerek karıştır.

Türk usulü kuru fasulye yapımında genellikle salça kullanılıyor. Burada ince bir ayrıntı göze çarpıyor. Porto Riko usulü kuru fasulyede ise domates püresi kullanılıyor. Tarifin devamına geçersek eğer akşamdan suda bekletip durulanan kuru fasulyeleri tencereye ekle. Kuru fasulyelerin üstünü geçecek kadar soğuk su ekleyip karıştır. Orta kısık ateşte fasulyeler yumuşayana kadar 2-3 saat pişir. Tuz, kırmızı pul biber ve biberi ekleyerek soğumaya bırak.

Son olarak şunu söylemek istiyorum; Porto Riko usulü kuru fasulye Türk usulü kuru fasulye ile hemen hemen aynı gibi gözükse bile deniz tuzudomates püresi gibi birkaç malzeme farklılığı lezzeti oldukça değişiyor.

Afiyetler olsun diyoruz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.